مجری طرح سامانه‌های نوین آبیاری وزارت جهاد کشاورزی اعلام کرد: اجرای ۱۰۰ هزار هکتار سامانه‌های نوین آبیاری در اراضی آبی کشاورزی در سال ۱۴۰۰ هدفگذاری شده است.

هدفگذاری ۱۰۰ هزار هکتاری سامانه های نوین آبیاری

به گزارش کارآفرین نیوز، «فریبرز عباسی» گفت: در صورت تخصیص اعتبارات مصوب، ۱۰۰ هزار هکتار از اراضی آبی در سال جاری به سامانه‌های نوین آبیاری تجهیز می‌شوند.

مجری طرح سامانه‌های نوین آبیاری وزارت جهاد کشاورزی اظهار داشت: برای اجرا و توسعه طرح سامانه‌های نوین آبیاری، امسال ۲هزار و ۴۰۰ میلیارد تومان تسهیلات بلاعوض مصوب شده و باید دید تا انتهای سال چه میزان از این اعتبارات تخصیص می‌یابد.

وی، اعتبار تسهیلات مصوب این طرح در سال گذشته را ۸۰۰ میلیارد تومان دانست و گفت: سال گذشته از این مبلغ نزدیک به ۵۰ درصد محقق شد. سهم دولت در توسعه سامانه های نوین آبیاری در سال ۹۹ حدود ۸۰ تا ۸۵ درصد بود و امسال نیز قرار است تا ۸۵ درصد هزینه های اجرای این طرح بر عهده دولت باشد که در قالب تسهیلات بلاعوض پرداخت می شود.

وی درباره سطح اجرای سامانه های نوین آبیاری از آغاز سال جاری، گفت: از ابتدای امسال تاکنون نزدیک به ۲۵ تا ۳۰ هزار هکتار اراضی آبی کشاورزی به سامانه های نوین آبیاری مجهز شده اند.

مجری طرح سامانه های نوین آبیاری وزارت جهاد کشاورزی، کل سطح اجرایی سامانه های نوین آبیاری در اراضی آبی از ابتدای شروع این طرح تاکنون را دو میلیون و ۵۲۵ هزار هکتار عنوان کرد.

ایران در منطقه خشک و نیمه خشک واقع شده و بخش زیادی از منابع آب و خاک کشور شور هستند لذا در اراضی و مناطقی که دارای منابع آب شور هستند، سامانه های آبیاری کم فشار و قطره ای کارایی بیشتری دارند و در مناطقی که بسیار گرم و تبخیر زیاد است، سیستم های بارانی که مستعد تبخیر هستند توصیه نمی شود و در چنین مناطقی سیستم های آبیاری موضعی یا قطره ای مناسب ترند.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 2 =