واردات نفت خام چین ماه در میلادی گذشته به دنبال افزایش تولید پالایشگاه های دولتی پس از پایان فعالیت های تعمیراتی، بهبود یافت.

واردات نفت چین بهبود یافت

به گزارش کارآفرین نیوز، آمار اداره کل گمرک چین نشان داد چین در ژوییه (تیر) ۴۱.۲۴ میلیون تن نفت خام خریداری کرد که معادل ۹.۷۱ میلیون بشکه در روز است و در مقایسه با ۴۰.۱۴ میلیون تن در ژوئن (خرداد) بهبود داشته اما در مقایسه با ۵۱.۲۹ میلیون تن در ژوییه سال ۲۰۲۰ کمتر بود.

چین که بزرگترین واردکننده نفت جهان است، در هفت ماه نخست سال میلادی جاری ۳۰۱.۸۳ میلیون تن معادل ۱۰.۳۹ میلیون بشکه در روز نفت خریداری کرده است که در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته ۵.۶ درصد کاهش داشت.

به گفته تحلیلگران شرکت مشاوره لانگ ژانگ، اگرچه پالایشگاه های دولتی به دنبال اصلاحاتی هستند اما شمار پالایشگاه هایی که فعالیت خود را از سرگرفتند، به تدریج افزایش پیدا می کند. با این حال مجموع نرخ استفاده از ظرفیت تولید، رشد چشمگیری نداشته است.

اما نرخ فعالیت پالایشگاه های مستقل در قطب پالایش هاندونگ طی ماه گذشته روند نزولی نشان داد و میانگین نرخ اواخر ژوییه به ۶۳ درصد رسید که پایین ترین سطح در سال میلادی جاری بود.

تحلیلگران انتظار دارند که مقابله پکن با سوءاستفاده از سهمیه های واردات و تاثیر قیمت های بالاتر نفت باعث شود رشد واردات نفت خام چین در سال ۲۰۲۱ به پایین ترین سطح در دو دهه گذشته نزول کند.

چین در ژوئن سهمیه واردات پالایشگاه های غیردولتی را ۳۵ درصد کاهش داد و بعضی از پالایشگاه های کوچک سهمی دریافت نکردند.

در این بین، دولت مرکزی تحقیقاتی از آوریل (فروردین) در خصوص تجارت سهمیه های واردات انجام داد تا مازاد تولید سوخت که به سود پالایشگاه های دولتی لطمه زده است را کاهش دهد.

استان شاندونگ که اکثر پالایشگاه های مستقل در آن واقع شده اند، هفته گذشته تلاش ها برای محدود کردن تولید ساخت را مضاعف کرد و دستور داد پالایشگاه های مستقل قول دهند که سهمیه های نفت را مبادله نخواهند کرد.

طبق آمار گمرکی، چین ۴.۶۴ میلیون تن فرآورده های نفتی در ژوییه صادر کرد که ۴۴.۵ درصد در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته افزایش داشت اما نسبت به ژوئن ۲۸ درصد کمتر بود.

واردات گاز طبیعی به چین شامل LNG ماه میلادی گذشته به ۹.۳۴ میلیون تن رسید که بر مبنای سالانه ۲۷.۱ درصد افزایش داشت.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 1 =