طرح مسکن مهر بر خلاف اهدافی که برای آن تدوین شده بود، شاید آن گونه که در ابتدا تصور می شد نتوانست با موفقیت به سرانجام برسد.طبق اعلام وزارت راه و شهرسازی، از ۲ میلیون و ۲۰۰ هزار مسکن مهر، تکمیل ۳۰ تا ۴۰ هزار واحد آن باقی مانده که تا آخر شهریور یا مهر امسال به پایان می رسد.

مسکن مهر پروژه‌ای همچنان ناتمام

به گزارش کارآفرین نیوز، سال ۸۸ بود که طرح مسکن مهر کلید خورد و از آن به عنوان یکی از اصلی ترین برنامه های دولت دهم یاد می شد. در ابتدا اعلام شد که هدف از اجرای این طرح، خانه دار شدن اقشار کم درآمد جامعه است و دولت با واگذاری قطعه زمینی به هر خانواده و اجاره بلند مدت زمین برای احداث مسکن، به خانه دار شدن آنان کمک می کند.

اکنون، با اینکه بیش از ۱۰ سال از آغاز این طرح گذشته، طبق اعلام محمود محمودزاده معاون مسکن و ساختمان وزارت راه و شهرسازی، از ۲ میلیون و ۲۰۰ هزار واحد مسکن مهر، تکمیل ۳۰ تا ۴۰ هزار واحد آن باقی مانده که تا آخر شهریور یا مهر امسال به پایان می رسد.

به گفته معاون وزارت راه و شهرسازی، این واحدهای باقی مانده بیشتر در مرحله پایانی و نصب و آماده سازی قرار دارند.

مخالفت‌ها با طرح مسکن مهر

از ابتدا، با اجرای این طرح مخالفت هایی صورت گرفت و کارشناسان معتقد بودند که برخلاف هدف گذاری های اولیه، برخی خریداران این نوع مسکن متقاضی واقعی مسکن نبودند زیرا همزمان با موج اول واگذاری ها شاهد فروش واحدهای مسکن مهر از سوی خریداران در بازار بودیم که همین مسئله باعث ایجاد تغییراتی جزئی در قیمت مسکن در دهه ۹۰ شد.

با اینکه مسئولان مربوطه بارها اعلام کرده بودند که خرید و فروش واحدهای مسکن مهر قبل از اینکه سندی برای آن واحد صادر شود، غیرقانونی است و صاحبان این خانه ها فقط زمانی می توانند واحد مسکونی خود را به فروش برسانند که سند را تحویل بگیرند، بررسی ها نشان می دهد برخی دریافت کنندگان بلافاصله پس از تحویل گرفتن کلید واحد اقدام به فروش آن در بازار مسکن می کردند که این امر نشان دهنده این بود واحدها به دست مصرف کنندگان واقعی نمی رسد.

از سویی، کند بودن ساخت و تحویل واحدهای مسکن مهر یکی دیگر از علل موفق نبودن این طرح بوده چون مردم انتظار داشتند در فاصله حداکثر ۲ ساله واحدهایی که ثبت نام و مبلغی بابت آن به دولت پرداخت می کردند را تحویل بگیرند و صاحب خانه ای امن و با امکانات نسبی شوند اما واقعیت این است که برخی از این واحدها چندین ماه بعد از زمان اعلامی به آنان تحویل می شد و شائبه هایی درباره سطح کیفی مصالحی که برای ساخت این واحدها به کار رفته بود، وجود داشت مثال مشخص این موضوع زلزله های دهه ۹۰ و آوار شدن مسکن مهر بر روی برخی از هموطنان است .

آنچه مسلم است، طرح مسکن مهر برخلاف آنچه اعلام شده بود و اهداف و قوانین و آیین نامه و شیوه نامه هایی که برای اجرایی کردن آن در نظر گرفته بودند، موفق نبوده و خروجی قابل قبولی نداشته که فراهم نبودن زیرساخت های اجرایی آن در کشور و اشکالاتی که در جانمایی که واحدها وجود داشته، از دلایل شکست این پروژه است .

یکی دیگر از انتقاداتی که به طرح مسکن مهر وارد است، تغییر مکرر قیمت ها و تسهیلاتی بود که برای مسکن مهر در نظر گرفته بودند. آنطور که پیداست، در ابتدای اجرای طرح اعلام شد که این مسکن قرار است با ۲۰ میلیون تومان آورده و ۲۰ میلیون تومان تسهیلات تکمیل شود اما طبق گفته های مردم و متقاضیان این نوع مسکن، تغییرات مکرر قیمتی در این طرح صورت گرفت و واحدها با مبلغی بیش از آن چیزی که از ابتدا اعلام شده بود، به مردم تحویل می شد و به مرور زمان به دلیل تاخیر چند ساله در تحویل واحد، ارزش زمین های مسکن مهر بالا رفت و در مقابل، آورده بیشتری از مردم اخذ می شد که همین امر باعث تشدید نارضایتی مردم از این طرح و اتفاق نظر روی شکست این پروژه شد.

نقاط قوت مسکن مهر

البته، این طرح در ابتدای اجرا موافقانی هم داشت و در همان اوایل دهه ۹۰ مرکز مطالعات تکنولوژی دانشگاه علم و صنعت ایران نقاط قوت و ضعف طرح مسکن مهر را بررسی کرد که بر اساس آن، ایجاد اشتغال، کاهش تورم عمومی کشور، رشد تولید صنعتی مسکن و بهبود شرایط صنایع وابسته به مسکن را از مهمترین نقاط قوت مسکن مهر عنوان کرد. برخی کارشناسان هم معقتد بودند که اجرای این طرح می تواند در افزایش امید به خانه دار شدن مردم نقش بسزایی داشته باشد.

با این حال، اکنون شاهدیم که مردم در مجموع رضایت چندانی از اجرای طرح مسکن مهر نداشتند و انتقاداتی به آن دارند. با این وجود، اکنون زمزمه هایی از اجرای طرح مسکن ملی به گوش می رسد و ثبت نام هایی از متقاضیان این نوع مسکن صورت گرفته اما مردم به دلیل تجربه ای که از مسکن مهر داشتند، اعتماد چندانی به آن ندارند و استقبال حداقلی از آن داشتند اما امیدواریم با اجرای دقیق این طرح و برنامه ریزی های اصولی و جانمایی صحیح برای آن، این‌بار مسئولان ذی ربط بتوانند رضایت مردم را جلب کنند.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 6 =