بررسی صورت‌های منتشر شده بانک مرکزی در سال ۹۹ نشان می‌دهد که عامل اصلی سوددهی بانک‌ها به‌جای «تسهیلات و ارائه خدمات بانکی»، «نوسان‌گیری در بازار ارز» بوده است.

کِیف کوک بانک‌ها از نوسانات ارزی

به گزارش کارآفرین نیوز،  بانک‌ها به‌عنوان رگ‌های حیاتی جریان اقتصادی کشور شناخته می‌شود. از طرفی به دلیل عملکرد و ساختار پیچیده روش‌های درآمدزایی مختلفی برای آنها ترسیم شده است.

اما بانک‌ها از چه طریقی درآمد کسب می‌کنند؟

بانک همانند یک فروشگاه به روش‌های مختلف از قبیل وام، سپرده، گواهی سپرده و بسیاری دیگر از انواع محصولات مالی به خریدوفروش پول می‌پردازد.

به‌طورکلی می‌توان گفت، کسب‌وکار اصلی یک بانک قرض گرفتن و قرض دادن پول است. از طرفی بانک‌ها در ازای نگهداری پول مشتریان خود، کارمزدی را اعمال می‌کنند. کارمزد بر اضافه برداشت یا دست چک امثال آنها نیز از سایر روش‌های کسب درآمد توسط بانک‌ها محسوب می‌شود.

شرکت‌های مشاور در زمینه تصمیمات سرمایه‌گذاری، عرضه عمومی اولیه یا انتشار سهام، انتشار پذیره‌نویسی عرضه عمومی، اعمال هزینه‌های مشاور و ... از خدمات بانک‌های سرمایه‌گذاری بوده که با این عمل پایه ثروت خود را افزایش می‌دهند.

کارمزد ارائه خدمات مانده‌ حساب، دسترسی به‌حساب بانکی از همه خودپردازهای، وام‌های مختلف و ... از روش‌های دیگر کسب درآمد توسط بانک‌ها است.

کِیف کوک بانک‌ها از نوسانات ارزی

از طرفی دیگر در یک دسته‌بندی دیگر می‌توان گفت، از آنجایی‌که یکی از وظایف مهم بانک‌ها، جمع‌آوری وجوه و توزیع آن در قالب تسهیلات است لذا درآمد حاصل از این عمل به‌عنوان درآمد عملیاتی شناخته می‌شود درواقع این نوع درآمد مابه‌التفاوت نرخ سود پرداختی به سپرده‌گذاران و نرخ سود دریافتی از پرداخت تسهیلات است. این درآمد عملیاتی که با عنوان درآمد مالیانی نیز شناخته می‌شود، از فعالیت اصلی و اساسی بانک یعنی واسطه‌گری وجوه نشئت‌گرفته می‌شود.

  از سوی دیگر به دلیل رقابت در شبکه بانکی، درآمد حاصل از محل ارائه خدمت به‌عنوان یکی از راه‌های کسب درآمد در میان بانک‌ها جایگاه ویژه‌ای داشته است

کارمزد ناشی از عملیات خریدوفروش ارز (سود و زیان حاصل از معاملات ارزی)، کارمزد گشایش، تمدید یا ابطال اعتبارات اسنادی داخلی، کارمزد ناشی از نقل‌وانتقال وجوه مشتریان، کارمزد گشایش و تمدید انواع اعتبارات اسنادی بین‌المللی، کارمزد ناشی از صدور ضمانت‌نامه‌های ارزی و ریالی، کارمزد خریدوفروش اوراق بهادار، کارمزد نگهداری حساب‌های راکد، کارمزد ناشی از ارائه خدمات مشاوره‌ای مالی و کارمزد نگهداری اسناد و اوراق بهادار مشتریان به‌عنوان منابع کارمزدی بانک‌ها شناخته می‌شود.

نوسان ارزی و درآمد بانک‌ها

جدیدترین صورت‌های منتشر شده و حسابرسی بانک‌ها نشان می‌دهد که در سال ۹۹ نوسان‌گیری در بازار ارز منبع اصلی سوددهی بانک‌ها بوده است. این در حالی است که فعالیت اصلی بانک یعنی تسهیلات و ارائه خدمات بانکی سهم کمتری در سوددهی بانک‌ها داشته است.

قیمت دلار در ابتدای سال ۹۹ حدود ۱۵ هزار تومان بود که این نرخ در مقاطعی از سال حتی به ۳۲ هزار تومان نیز رسیده بود و در نهایت با نوسانات فراوان در انتهای سال به حدود ۲۴ هزار تومان رسید که این فرصت خوبی را برای سفته‌بازی و نوسان‌گیری فراهم کرده بود.

بر اساس آمار منتشر شده نسبت درآمد از معادلات ارزی به خالص درآمد تسهیلات در بانک کارآفرینی با ۳۱ درصد کمترین درصد در میان بانک‌های کشور بوده است این در حالی است که بانک پاسارگاد با ۳۶۵ درصد بیشترین نسبت درآمد از معادلات ارزی به خالص درآمد تسهیلات را داشته است.

کِیف کوک بانک‌ها از نوسانات ارزی


همچنین بانک سامان و  ملت با ۲۱۲ و ۱۸۰ درصد پس از بانک پاسارگارد بیشترین نسبت درآمد از معادلات ارزی به خالص درآمد تسهیلات را داشته است.

 این بررسی‌ها نشان می‌دهد که در مقایسه با سال ۹۸، درآمدهای حاصل از معاملات ارزی بانک‌ها در مقایسه با درآمد حاصل از تسهیلات رشد بالاتری داشته است. بانک ملت در سال ۹۹ رشد ۱۱۸ درصدی درآمد خالص تسهیلات را نسبت به سال ۹۸ تجربه کرده است این در حالی است که این رقم برای درآمد حاصل از معادلات ارزی ۲۶۵ درصد است.

بانک‌ها بر خلاف بنگاه‌های تولیدی و بازرگانی دارای کالا یا مواد اولیه نبوده که با ذخیره‌سازی یا تولید درآمدی کسب کنند. در واقع قدرت و مزیت بالقوه موجود در بانک به تسهیلات و خدماتی است که ارائه می‌دهد. اما این که بانک‌ها بر کارمزد ناشی از عملیات خریدوفروش ارز تمرکز نمایند، قابل‌قبول نبوده است لذا لازم است که بانک مرکزی توجه بیشتری در این‌ خصوص داشته باشد تا نسبت درآمد حاصل از معاملات ارزی در مقابل خالص درآمد حاصل تسهیلات به یک درصد قابل‌قبول نزدیک شود. بی‌تردید درآمد حاصل از نوسان ارزی، درآمد پایدار و همیشگی برای بانک‌ها نبوده است و نیاز است که بانک‌ها به‌جای تمرکز به فعالیت ناگهانی، به فکر کسب درآمد از محل فعالیت‌های اصلی باشند.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
9 + 4 =