معاون موسسه تحقیقات ثبت و گواهی بذر و نهال وزارت جهاد کشاورزی با پیش بینی اینکه در سال جاری ۸ تا ۱۰ هزار تن بذر هیبرید ذرت در کشور تولید خواهد شد، اعلام کرد که ظرفیت صادرات دو تا پنج هزار تن بذر ذرت را به کشورهای همسایه داریم.

ظرفیت صادرات ۵ هزار تن بذر ذرت وجود دارد

به گزارش کارآفرین نیوز، «صمد مبصّر» گفت: هزینه تولید بذر در ایران کمتر از اغلب کشورهای همسایه است و زیرساخت های فنی کشور برای صدور گواهی نامه‌های بین المللی مانند OECD و گواهی نارنجی ISTA فراهم است بطوریکه صادرات بذر از ایران می‌تواند به اقصی نقاط دنیا انجام شود.

مبصّر با اشاره به اینکه صادرات بذر از نظر ثبت قانونی و تجاری سازی و همچنین سازگاری و رقابت با ارقام تولیدی در کشور مقصد باید فرآیند سه تا چهار ساله را طی کند، گفت: با این حال تاکنون ۲۰۰ تن بذر هیبرید ذرت به کشورهای عراق، آذربایجان و ترکمنستان صادر شده است.

وی پیش بینی کرد: بخشی از بذرهای ذرت موجود در انبارها به عنوان ذخایر استراتژیک نگهداری و بخشی دیگر با تلاش تولیدکنندگان بذر و پشتیبانی وزارت متبوع، صادر شود.

وی همچنین ادامه داد: بذر ذرت به طور عمده در ماه‌های اردیبهشت و خرداد کشت و برداشت از مزارع بذری در ماه های شهریور و مهر انجام می شود و حجم بسیار محدودی نیز تولید بذر در خوزستان به صورت کشت تابستانه و در اواخر تیرماه انجام می‌شود.

مبصّر، تعداد شرکت های مجاز تولید بذر ذرت در ایران را ۱۸ شرکت عنوان کرد و گفت: این شرکت‌ها باید صادرات مازاد تولیدات خود را در برنامه کاری‌شان بگنجانند.

معاون موسسه تحقیقات ثبت و گواهی بذر و نهال وزارت جهاد کشاورزی با توجه به کاهش سطح کشت ذرت به دلیل خشکسالی و موجودی ذخایر بذر ذرت از سال ۹۹، امسال کشت سه هزار و ۳۰ هکتار بذر هیبرید ذرت برنامه‌ریزی شده است.

وی با اشاره به کشت ۴۰۰ هزار هکتار ذرت در سال گذشته، گفت: امسال سطح کشت ذرت به علت خشکسالی، حدود ۳۰۰ هزار هکتار پیش بینی شده است.

وی با بیان اینکه مزارع بذر ذرت در استان های اردبیل، البرز، مرکزی، قزوین، کرمانشاه، خراسان رضوی و خوزستان احداث شده‌اند، گفت: حدود ۸۰ درصد سطح زیر کشت بذر هیبرید ذرت در استان اردبیل و در منطقه مغان و ۲۰ درصد مابقی در سایر استان‌ها است.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
8 + 0 =