مدیرکل دفتر نظارت، به‌سازی و هدایت شغلی سازمان آموزش فنی و حرفه‌ای کشور گفت: پارسال بر اساس طرح رهگیری شغلی، ۵۲ درصد کارجویان با کسب مهارت‌های فنی و حرفه‌ای، صاحب شغل و جذب بازار کار شدند.

نیمی از کارجویان فنی و حرفه ای، جذب بازار کار شدند

به گزارش کارآفرین نیوز؛ «علیرضا طاهرپور شلمانی» اظهار داشت: در سال‌های اخیر درصد اشتغال کارجویان مهارت دیده افزایش یافته به گونه‌ای که در سال ۹۸ حدود ۵۴.۷ درصد، در سال ۹۷ نزدیک به  ۴۹ درصد، در سال ۹۶حدود ۴۲ درصد و در سال ۹۵ نزدیک به ۳۸.۸ درصد از کارجویان صاحب شغل شدند.

وی افزود: سالیانه در مراکز فنی و حرفه‌ای دولتی ۳۷۰ تا ۳۸۰ هزار نفر آموزش‌های مهارتی را در سه‌هزار عنوان شغلی به‌طور رایگان و فقط با پرداخت هزینه‌های آزمون و صدور گواهی سپری می‌کنند و از این تعداد شرکت‌کننده به‌طور میانگین ۶۲ درصد موفق به کسب گواهی مهارتی در آزمون نهایی می‌شوند که این گواهی‌نامه‌ها ارزش بین المللی و قابلیت ترجمه دارد.

وی با اشاره به طرح رهگیری شغلی، ادامه داد: پارسال از  ۱۳۹ هزار و ۵۱۲ نفر که در دوره‌های فنی و حرفه‌ای شرکت کرده بودند ۵۶ هزار و ۷۲۹ نفر شاغل شدند و ۲۸ هزار و ۳۷۵ نفر کارجو، ۴۷ هزار نفر غیر کارجو و هفت هزار نفر وضعیت نامشخص دارند.

مدیرکل دفتر نظارت، به‌سازی و هدایت شغلی سازمان آموزش فنی و حرفه ای کشور گفت: کارجویان علت شاغل نشدن‌شان را مشکلاتی از جمله کمبود فرصت‌های شغلی، پایین بودن دستمزد و حقوق، ضعف مهارتی، نداشتن سرمایه کافی برای کسب و کار و سایر موارد عنوان می‌کنند.

وی با بیان اینکه ۳۰ هزار نفر به طور کامل مرتبط با آموزش ها شاغل شدند، گفت: سال گذشته هفت تا هشت هزار نفر غیر مرتبط با آموزش های مهارتی جذب بازار کار شدند.

طاهرپور شلمانی گفت: در طرح رهگیری اشتغال، دوره های جدید آموزشی را جایگزین دوره‌هایی که درصد اشتغال پایینی دارند می‌کنیم، همچنین به افرادی که متقاضی دریافت مهارت های فنی و حرفه ای هستند، مشاوره می‌دهیم.

وی با تاکید بر اینکه کرونا مانع آموزش های فنی و حرفه ای نشد، گفت: ۲۵ درصد آموزش ها به صورت تئوری و ۷۵ درصد به صورت عملی است که مباحث تئوری به صورت مجازی و چند رسانه ای ارائه شد و در مرحله عملی هم رعایت دستورالعمل های بهداشتی مورد توجه و نظارت قرار گرفت.

 ۶۳۳ مرکز آموزشی دولتی با سه هزار عنوان شغل در سطح کشور پذیرای کارجویان است و علاقمندان می توانند برای شرکت در این دوره‌ها به سامانه جامع آموزش فنی و حرفه ای کشور مراجعه کنند.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 7 =