رئیس اتاق مشترک ایران و افغانستان گفت: با بالا گرفتن درگیری ها در افغانستان، صادرات ایران به این کشور متوقف شده است.

توقف صادرات ایران به افغانستان

سیدحسین سلیمی در گفت‌وگو با کارآفرین نیوز، با اشاره به بسته شدن مرز ایران و افغانستان به دلیل وضعیت جنگی این کشور، اظهار کرد: در پی بالا گرفتن درگیری ها در افغانستان، صادرات ایران به این کشور متوقف شده و تمامی مرزهای مشترکمان بسته هستند.

وی افزود: مشخص نیست این وضعیت بحرانی تا چه مدت ادامه دار باشد و فعلا تجار ایرانی باید صبر کنند و منتظر بازگشایی مرزهای مشترک ایران و افغانستان با برقراری آرامش نسبی در این کشور باشند.

عمده 

تجار، بازارهای جدید پیدا کنند

رئیس اتاق مشترک ایران و افغانستان با بیان اینکه مواد غذایی، مصالح ساختمانی و سوخت اصلی ترین کالاهایی هستند که از ایران به افغانستان صادر می شوند، اظهار کرد: زمان بازگشایی مرزهای ایران و افغانستان مشخص نیست و صادرکنندگان بهتر است تا بهبود شرایط بازارهای جدیدی پیدا کنند و به تجارت ادامه دهند.

وی بیان کرد: پیش بینی کرده بودیم که حجم صادرات ایران به افغانستان در سال ۱۴۰۰ به بیش از ۲ میلیارد دلار برسد اما با بالا گرفتن درگیری ها در این کشور، بعید می دانیم که امسال این حجم از صادرات را داشته باشیم.

آمارها نشان می دهد، ایران در فصل نخست سال ۱۴۰۰، توانسته ۵۷۰ میلیون دلار با وزن ۱۴۰۰ تن به افغانستان صادر کند. این عدد در قیاس با مدت مشابه سال گذشته، از نظر ارزش افزایشی حدودا ۷۵ میلیون دلاری را نشان می‌دهد اما از نظر وزنی صادرات ایران حدودا ۷۲ هزار تن کاهش یافته است.

با توجه به افزایش درگیری میان طالبان و دولت افغانستان طی هفته های اخیر سد مقاومتی ارتش این کشور در ولایت های قندوز و نیمروز شکسته شده و طالبان موفق به کنترل چهار ولایت مهم در افغانستان شده اند. با توجه به ماهیت جنگ و نبرد جریان هایی مثل طالبان که عموما ترکیبی از نبرد فرسایشی و چریکی ر ا دنبال می کنند؛ نگرانی ها از سقوط بیشتر ولایت های افغانستان حکایت دارد. 
بنابر برخی آمارها، در درگیری های افغانستان تاکنون بیش از ۳۸ هزار غیرنظامی جان خود را از دست دادند.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 2 =