وزارت برق عراق اعلام کرد صادرات گاز ایران به منطقه مرکزی این کشور از ۳۰ میلیون به ۲۰ میلیون متر مکعب در روز و صادرات به منطقه جنوبی از ۱۷ میلیون به پنج میلیون متر مکعب در روز کاهش پیدا کرده است و در نتیجه سیستم برق این کشور ۲۶۰۰ مگاوات را از دست داده است

صادرات برق ایران به عراق کاهش یافت

به گزارش کارآفرین نیوز به نقل از ایسنا،. وزارت برق عراق در بیانیه ای اعلام کرد با وزارت نفت این کشور برای جبران واردات کمتر گاز ایران همکاری می کند.

برخی رسانه ها  روز دوشنبه خبر دادند صادرات برق ایران به عراق به دلیل کمبود داخلی برق متوقف شده است، ایران در سال ۲۰۲۰ حدود دو گیگاوات برق به عراق صادر کرد اما این حجم امسال به ۱۵۰ مگاوات کاهش پیدا کرده که به دلیل نیازهای داخلی بوده است.

عرضه متناوب گاز و برق ایران باعث قطعی های گسترده برق عراق در تابستان امسال شده که گرمای هوا  به خصوص در مناطق جنوبی این کشور به بیش از ۵۰ درجه رسیده است.

عامل دیگر بدهی چند میلیارد دلاری عراق به ایران بوده که از سال ۲۰۱۸ تحت تحریم های آمریکا قرار دارد و این موضوع امکان تسویه بدهی های معوق را برای بغداد پیچیده کرده است.

از سال ۲۰۱۸ آمریکا دولت عراق را برای قطع وابستگی به واردات انرژی ایران تحت فشار قرار داده است. با این حال سخنگوی وزارت خارجه آمریکا پنجم اوت (مرداد) اعلام کرد معافیت دیگری از تحریم ها برای عراق صادر شده که به این کشور اجازه می دهد تا دسامبر (آذر) به واردات برق ایران ادامه دهد.

تمدید معافیت از تحریم ها که در ۳۰ ژوییه (تیر) منقضی می شد، یکی از اولویت های انرژی اصلی مصطفی الکاظمی، نخست وزیر عراق در دیدار ۲۶ ژوییه با جو بایدن، رییس جمهور آمریکا در کاخ سفید بود.

با وجود تامین متناوب و فشار آمریکا، کاهش وابستگی بالای عراق به واردات انرژی ایران و مهار مشعل سوزی و جمع آوری گاز همراه نفت برای تولید برق بعید است به زودی اتفاق بیافتد.

طبق آمار بانک جهانی، عراق دومین رکوددار مشعل سوزی در جهان پس از روسیه در سال ۲۰۲۰ بوده و حدود ۱۷.۳۷ میلیارد متر مکعب گاز را سال گذشته سوزانده است. عراق دستکم از سال ۲۰۱۶ از نظر مشعل سوزی در دومین رتبه بالای جهانی قرار دارد.

با این حال مشکلات مالی و سیاسی روند جمع آوری گاز همراه نفت را در عراق آهسته کرده است. حملات مکرر گروه داعش به خطوط برق هم کمبود برق عراق را تشدید کرده است.

در خبر جداگانه دیگری که رویترز به نقل از خبرگزاری عراق منتشر کرد، احسان عبدالجبار، وزیر نفت عراق اعلام کرد این کشور قصد دارد تولید نفت را تا پایان سال ۲۰۲۷ به هشت میلیون بشکه در روز افزایش دهد.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 7 =