بانک دیجیتالی کاکائو کره جنوبی با ۲۹ میلیارد دلار سرمایه از نظر ارزش بازار، گروه مالی کی بی (بانک KB Kookmin) را با ۱۹ میلیارد دلار پشت سرگذاشت.

کاکائو بانک بزرگترین بانک دیجیتالی کره جنوبی شد

به گزارش کارآفرین نیوز، تحلیلگران معتقدند سختگیری های جدید چین و لغو عرضه اولیه گروه انت(Ant Group) )، موجب اقبال عمومی و در نتیجه افزایش ارزش این بانک شده است.  

روز جمعه  گذشته ارزش سهام این بانک ۷۹ درصد از قیمت عرضه اولیه فراتر رفت تا از نظر ارزش، پیشتاز این عرصه در کشور شود.این اولین بانک دیجیتال درآسیا است که عرضه عمومی داشته و موجی از تقاضای گسترده را به همراه داشته است.

از سویی همزمان با سخت گیری ها و شدت عمل اخیر رگولاتوری توسط کشور چین موج تقاضا به سوی این بانک سرایز شد.

کاکائو بانک که پرکاربرترین اپراتور چت اپ بانکی در کره جنوبی محسوب می شود، انتظار می رود به دلیل برخورداری از سهامداران ذی نفوذ از فرصت‌های کمیاب مستعد رشد در شرکت های مالی سرمایه گذاری بهره گیرد. به مدد پایگاه عظیم کاربران، این بانک بیش از سایر وام دهندگان سنتی قادر است محصولات سایر شرکت های مالی را به کاربران توصیه کند و مبالغی را در این راستا جمع آوری کند.

سئو یانگ سو؛ تحلیلگربازارهای مالی معتقد است: این اپلیکیشن فقط بانک نیست، بلکه یک پلتفرم است و این موضوع، سهامداران را خوشبین و امیدوار می کند . سهام این بانک روز جمعه با ۶۹۸۰۰ وون بسته شد در حالی که قیمت عرضه اولیه ۳۹۰۰۰ وون بوده  است .

موفقیت اپلیکیشن

کیم جی یانگ؛ تحلیلگر شرکت مالی کیوب (Kyobo Securities)  می گوید: تقاضای فوق العاده به دلیل استقبال شرکت های داخلی (که در روش بوک بیلدینگ، به تعداد مدنظرشان سهام دریافت نمی کردند) و شرکت های خارجی با پول‌های تخصیص داده شده برای سرمایه گذاری در حوزه فین تک اتفاق افتاد."

کاکائو بانک بزرگترین بانک دیجیتالی کره جنوبی شد

در راس همه، به نظر می رسد به دلیل لغو عرضه اولیه "انت گروپ" و سایر عرضه های مهم چین در پی سختگیری های جدید در بخش فناوری ، برخی سرمایه ها مسیر خود را به این سمت تغییر داده اند. 

کاکائو بانک درسال ۲۰۱۹ یعنی دو سال پس از راه اندازی ، سودده بوده است. این بانک، ماهانه ۱۳.۳۵ میلیون کاربر فعال دارد که آن را به بزرگترین اپلیکیشن مالی در کره جنوبی تبدیل می سازد.

این تنها بانک دیجیتالی صرفا"موبایلی در دنیاست که با ۲۸.۶ تریلیون وون (۲۵ میلیارد دلار) دارایی در چهار سال گذشته به یکی از بزرگترین بانکها تبدیل شده است.

بیزنس های پلتفرمی  

هر چند که برخی فعالان  بازار می گویند که ارزش اولیه بانک به سختی درآمد مدنظر را توجیه می کند . با این حال  انتظار می رود سود خالص بانک در سال جاری از حدود ۳ تریلیون وون عبور کند.

 بیش از ۱۰  برابر آنچه که انتظار می رفت کاکائو بانک حدود ۲.۲ میلیارد دلار در عرضه اولیه خود افزایش داشته است و درصدد است با استفاده از این افزایش، تجارت پلتفرمی خود را گسترش دهد که فقط حدود ۶ درصد درآمد آن محسوب می شود.

سه چهارم از ۸۰۴.۲ میلیارد وون ساخته شده در سود عملیاتی سال گذشته، درآمد بهره بوده است.

قراردادهای قیمت ثابت (Lump Sum)

کاکائو بانک ، وام های اعتباری بدون وثیقه می دهد و اکنون ۶ درصد این بازار را دراختیار دارد. همچنین برای افرادی که باید پیش از اجاره مستغلات ، مبالغی پرداخت کنند وام های با قیمت ثابت ارائه می دهد و درصدد است تا این مساله را با موضوع رهن و وام به کسب و کارهای کوچک تعمیم و گسترش دهد. 

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 4 =