چندین پالایشگاه آسیایی در پی تدابیر مقابله با شیوع کرونای دلتا که تقاضا برای سوخت را متاثر کرده است، نفت کمتری از عربستان سعودی برای ماه میلادی آینده درخواست کردند.

کاهش تقاضای خریداران آسیایی برای نفت عربستان

به گزارش کارآفرین نیوز، مقامات پالایشگاهی بیان کردند دست کم چهار مشتری از شمال شرقی و جنوب شرقی آسیا حجم کمتری نفت از عربستان سعودی برای سپتامبر (شهریور) درخواست کردند. شرکت آرامکوی سعودی هفته جاری به مشتریانش اعلام کرد حجم نفتی که درخواست کرده بودند را برای آنها تامین می کند. این شرکت نفتی دولتی درباره این موضوع حاضر نشد اظهارنظر کند.

مقامات در سراسر آسیا محدودیت های جدیدی را برای رفت و آمد وضع می کنند تا مانع گسترش بیشتر نوع به شدت مسری کرونای دلتا شوند. چین که بزرگترین واردکننده نفت جهان است، با وجود این که یکی از بالاترین نرخ های واکسیناسیون در جهان را دارد، استراتژی مهار سخت گیرانه ای را به اجرا گذاشته است. شرکت نفت و شمیایی چین که بزرگترین پالایشگر نفت این کشور است، نرخ پالایش در بعضی از تاسیسات خود را در ماه جاری نسبت به ماه گذشته پنج تا ۱۰ درصد کاهش می دهد.

پالایشگاه های آسیایی همچنین با افزایش قیمت نفت دست و پنجه نرم می کنند در حالی که حاشیه سود آنها پایین میانگین پنج ساله مانده است. آرامکو قیمت فروش گریدهای نفتی عرب لایت و عرب مدیوم را به بالاترین میزان از فوریه سال ۲۰۲۰ افزایش داده و فضای مساعدی برای گریدهای نفتی آمریکایی و روسیه که قیمت رقابتی تری دارند، فراهم کرده است. نرخ پریمیوم نفت برنت به نفت دوبی به پایین ترین حد از اواسط ژوئن (خرداد) رسیده و نفت حوزه آتلانتیک را جذاب تر کرده است.

احتمال دارد که فضای تقاضای ضعیف تر در آسیا در بازار معاملات فیزیکی هم منعکس شود. محموله های تک خاورمیانه ای و گریدهای نفتی روسی اواخر هفته جاری پس از انتشار همه قیمت های فروش رسمی عرضه خواهند شد.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 13 =