رییس کمیسیون صادرات اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی ایران گفت: ایران ظرفیت افزایش ۱۰ برابری برای صادرات به کشورهای همسایه را دارد.

 افزایش ۱۰برابری ظرفیت صادرات به کشورهای همسایه

به گزارش کارآفرین نیوز به نقل از ایرنا، جمشید نفر با بیان اینکه برای تجارت با کشورهای همسایه باید دو هدف را در نظر بگیریم، اظهار داشت: نخست باید بازارهای این کشورها، میزان واردات و صادرات و نیاز کالایی آنها باید مورد مطالعه و ارزیابی دقیق قرار بگیرد.

وی با تاکید بر اینکه برای صادرات به کشورهای همسایه ظرفیت ۱۰ برابر آمار فعلی داریم، تصریح کرد: نیاز کالایی کشورها باید مورد توجه قرار بگیرد تا اهداف تجاری مناسب را در دستور کار قرار دهیم، در این صورت می توانیم به تامین کمبودهای کشورهای همسایه اقدام و از سوی دیگر کالاهای مورد نیاز خود را وارد کنیم.

رییس کمیسیون صادرات اتاق بازرگانی ایران در خصوص هدف دوم برای افزایش مبادلات تجاری به کشورهای همسایه، خاطرنشان کرد: بسیاری از این کشورهای دروازه صادراتی برای دسترسی ایران به کشورهای دورتر محسوب می شوند که توسعه صادرات به همسایگان می تواند تولیدات داخلی کشور را به بازارهای جهانی برساند و از سوی دیگر کالاهای مورد نیاز داخلی را با بهترین کیفیت به دست آورد.

به گفته نفر، این روند منوط به یک دیپلماسی اقتصادی مناسب و برنامه ریزی دقیق است که افزایش تجارت و در نتیجه رشد و بهبود اقتصادی را به دنبال دارد.

وی در خصوص مزیت های صادراتی ایران به کشورهای همسایه گفت: نیازسنجی می تواند در توسعه صادراتی به تجار کمک و شرایط را برای تهاتر کالاها با همسایگان هموار کند زیرا هر کشور به دنبال جبران و تامین کمبودهای خود است.

رییس کمیسیون صادرات اتاق بازرگانی ایران با اشاره به اینکه نمی توانیم یک نسخه واحد تجاری را در مورد توان صادراتی خود برای همه کشورها تنظیم کنیم، تاکید کرد: در حال حاضر به دنبال ظرفیت شناسی برای صادرات به کشورهای همسایه و به دنبال آن در جهان هستیم.

وی همچنین در خصوص افزایش تجارت خارجی بر اساس آمار چهارماهه سال جاری اظهار داشت: یکی از دلایل رشد مبادلات فعلی بسته بودن مرزها در سال گذشته در آغاز شیوع ویروس کرونا است.

نفر تصریح کرد: جهان هر زمانی در مواجهه با چالش های مختلف به دنبال حل آن می رود و در بیش از یکسال اخیر روابط تجاری کشورها با وجود ادامه دار شدن شیوع این بیماری به شرایط عادی بازگشته است و اکنون صادرات و واردات همانند گذشته ادامه دارد.

وی با بیان اینکه توسعه صادرات میعانات گازی موجب افزایش ارقام تجاری در سال جاری شده است، خاطرنشان کرد: ایران مزایای بسیاری برای صادرات کالاهای داخلی به جهان دارد به همین دلیل آمارهای فعلی نمی تواند برای فعالان اقتصادی قابل قبول باشد زیرا دارای ظرفیتی بیش از آنچه تاکنون تجربه کرده ایم، هستیم.

رییس کمیسیون صادرات اتاق بازرگانی ایران با اظهار امیدواری برای ادامه افزایش ها در ماه های باقیمانده سال جاری، گفت: افزایش فعلی با سقف ظرفیت فاصله بسیاری دارد که می توانیم با صادرات علمی به آمار واقعی و شایسته برای کشور دست پیدا کنیم.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 6 =