تمایل روس ها به خرید دلار نسبت به سال قبل کاهش محسوسی داشته به گونه ای که شهروندان روسی نسبت به سال گذشته ۲۴ درصد دلار کمتری خریداری کرده اند.

روس ها بیشتر از دلار فاصله می گیرند

به گزارش  راشاتودی، بانک مرکزی روسیه اعلام کرد به تازگی ۱۹۶ میلیون دلار ارز خارجی از طریق بازارهای داخلی خریداری کرده که این ارزها از شهروندان روسی که ارزهای در اختیار خود را فروخته اند، تهیه شده است. در نیمه نخست امسال میزان فروش ارزهای خانگی در روسیه ۱۰ درصد نسبت به سال قبل بیشتر شده است.

برخلاف دلار، تمایل شهروندان روسی به یورو افزایش پیدا کرده تا جایی که در نیمه نخست امسال روس ها ۲۲ درصد کمتر از سال قبل یوروهای خود را فروخته اند اما ۲۹ درصد بیشتر از سال قبل یورو خریده اند. مجموع ارزش تراکنش های صورت گرفته در بازار ارز این کشور در ۶ ماه نخست امسال ۱.۶۸۵ تریلیون روبل ( ۲۲.۲۷ میلیارد دلار) بوده است.  

پس از تقویت ذخایر ارزی، فروش ارز به خارجی ها در روسیه نیز شدت گرفته تا جایی که تنها در ماه جولای بانک مرکزی این کشور ۶۱ میلیارد روبل ارز به خارجی ها فروخته است.

بانک مرکزی روسیه در بیانیه ای اعلام کرد: میزان تقاضا برای ارز در بین افراد مقیم خارجی در سال جاری افزایش یافته اما کمبودی برای پاسخ به تقاضای خرید وجود نداشته است.  

داده های بانک مرکزی روسیه نشان می دهد که حجم ذخایر طلا و ارز این کشور تا پایان هفته نخست ماه آگوست (مرداد) با ۰.۲ درصد افزایش (معادل ۹.۲۵۸ میلیارد دلار) به ۶۰۱ میلیارد دلار رسیده است. ذخایر ارزی روسیه شامل ارز، طلا، حق برداشت مخصوص از بانک تسویه بین المل و اوراق قرضه کشورهای خارجی است. طی یک سال اخیر میزان ذخایر طلا و ارز روسیه ۷.۵ درصد و از ابتدای سال جاری میلادی ۵.۴ درصد بیشتر شده است. ۱۳۰.۴ میلیارد دلار از ذخایر بانک مرکزی روسیه را طلا تشکیل می دهد که نسبت به مدت مشابه ماه قبل ۳.۴ درصد بیشتر شده است.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 13 =