نخستین توییت تاریخ که توسط دورسی، یکی از موسسان و مدیرعامل کنونی توئیتر منتشر شده بود، پس از حراج، سرانجام به قیمتی باورنکردنی فروخته شد.

یک ایرانی نخستین توییت تاریخ را خرید

به گزارش کارآفرین نیوز، این توییت به‌صورت یک توکن غیرقابل معاوضه (NFT) که نوعی دارایی دیجیتال منحصر به فرد محسوب می‌شود، فروخته شد. توئیت «اکنون حساب کاربری توئیترم را تنظیم کردم»  (just setting up my twttr) که در تاریخ ۲۱ ماه مارس سال۲۰۰۶ (یکم فروردین ۱۳۸۵) توسط دورسی، یکی از موسسان و مدیرعامل کنونی توئیتر منتشر شده بود، پس از حراج، سرانجام به قیمتی باورنکردنی فروخته شد.

مبلغ ۲ میلیون و ۹۱۵ هزار و ۸۳۵ دلار و ۴۷ سنت برای خریداری این توییت با استفاده رمز مجازی اتریوم پرداخت شده است.

جک دورسی، مدیرعامل و موسس توییتر، نخستین پیام خود در این شبکه اجتماعی را در یک حراجی دیجیتال به «سینا استاوی» یک ایرانی ساکن مالزی و مالک پلتفرم فروشنده رمزارز با نام بریج اوراکل (Bridge Oracle) فروخته است.

گفته می‌شود قرار است تمام هزینه‌های پرداختی برای خرید این توییت صرف امور خیریه در قاره آفریقا شود. سینا استاوی ایرانی الاصل ساکن مالزی، ظاهرا در زمینه ارزهای مجازی فعالیت گسترده‌ای دارد.

استاوی در حساب توییتری خود و در پاسخ به کاربری که به کنایه نوشته بود: «۲ میلیون و ۹۰۰ هزار دلار فقط برای یک توییت» نوشته است:

«این تنها یک توییت نیست. من فکر می‌کنم مردم در آینده، ارزش واقعی این توییت را متوجه خواهند شد. درست مانند تابلوی نقاشی مونالیزا.»

پیش از استاوی، «جاستین سان» بنیانگذار و مدیرعامل شرکت «بیت تورنت» هم از متقاضیان خرید این توییت بود. سان ۲ میلیون دلار برای نخستین توییت تاریخ پیشنهاد داده بود.

رمز غیرقابل معاوضه « Non-Fungible Token » که به اختصار آن را NFT نیز می‌نامند، نوع خاصی از رمز ارز است که نماد چیزی منحصر به فرد به‌حساب می‌آید، بنابراین، این رمزها را نمی‌توان با یکدیگر معاوضه کرد. این موضوع البته در تضاد با رمزارزهای پایه مانند بیت‌کوین و بسیاری از رمزهای دیگر است که در اصل قابلیت معاوضه دارند. رمز غیرقابل معاوضه یا همان NFT، مجوزی دیجیتال محسوب می‌شود که به یک فرد این اجازه را می‌دهد بر روی تولیداتی خاص، ادعای مالکیت کند. ضمن اینکه قدرت انتقال یا فروش آنها را نیز داشته باشد. با این حال باید گفت که امنیت این مجوزها به‌شدت به فناوری بلاکچین بستگی و از این نظر، کارکردی شبیه به بیت‌کوین و سایر ارزهای دیجیتال دارد.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 15 =