گروه خودروسازی سایپا در راستای افزایش عمق ساخت و کاهش میزان ارزبری کشور موفق شد بیش از ۱۹۱ میلیون یورو صرفه‌جویی ارزی را محقق کند.

سایپا ۱۹۱ میلیون یورو صرفه جویی ارزی داشت

به گزارش کارآفرین نیوز، این گروه خودروسازی در سال ۹۹ به دستاوردهای قابل توجهی در حوزه ساخت داخل و کاهش ارزبری دست یافته که بخشی از آنها بومی سازی قطعات با همکاری نیروهای مسلح (نیروی هوافضای سپاه، نیروی هوایی ارتش و وزارت دفاع) است که طی آن ۶۰ پروژه مشترک تعریف شده است.

علاوه بر این گروه خودروسازی سایپا، پروژه‌های بومی سازی دیگری نیز تعریف کرده که طی آنها صرفه جویی ارزی بالغ بر ۲۲۸ میلیون یورو هدفگذاری شده است.

در همین راستا، ساخت داخل ورق با استحکام بالا با راهبری سایپا و توسط شرکت‌های ورق سازی دنبال شد که صرفه جویی ارزی به ارزش ۴۴ میلیون یورو را به دنبال داشته است.

تا پیش از این، ورق مورد نیاز با استحکام بالا از طریق واردات تأمین می‌شد اما با توجه به شرایط تحریمی کشور و کاهش میزان ارزبری، تولید و تأمین آن با تکیه بر توان داخلی توسط مجموعه سایپا در دستور کار قرار گرفت.

از سوی دیگر، سایپا موفق شده تا در نتیجه اجرای پروژه‌هایی در حوزه خرید تجهیزات و قطعات یدکی خطوط تولید ۴۳ میلیون یورو کاهش ارزبری داشته باشد.

حداکثر استفاده سایپا از توانمندی‌های داخلی

بر اساس این گزارش، گروه خودروسازی سایپا در سال گذشته و از محل تحقق ۵۶ پروژه داخلی سازی، ۱۰۴ میلیون یورو صرفه جویی ارزی داشته است.

در تمام پروژه‌های که منجر به کاهش ارزبری شده، مجموعه سایپا حداکثر استفاده را از توانمندی‌های علمی و عملی داخلی (نیروهای مسلح، دانشگاهی، نخبگان) انجام داده است. به عنوان مثال همکاری در تولید باتری خودروی برقی با دانشگاه تهران، همکاری با ۲۶ شرکت دانش بنیان برای تولید قطعات دانشی و فناورانه و همکاری با شرکت‌های صنایع هوا فضا برای ۲۷ پروژه مانند تولید قطعات الکترونیک، انجام شده است.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 14 =