معاون وزیر صمت گفت: بر اساس آخرین گزارش‌ها، سهم صنایع کوچک و متوسط از صنایع کشور حدود ۸۰ درصد است که سهم ۴۵ درصدی اشتغالزایی را به خود اختصاص داده اند.

سهم ۴۵ درصدی صنایع کوچک و متوسط در اشتغالزایی

به گزارش کارآفرین نیوز، علی رسولیان در نشست گرامیداشت روز حمایت از صنایع کوچک با حضور علیرضا رزم حسینی وزیر صمت ، اظهار کرد: بیش از ۴۸ هزار واحد صنعتی در شهرک‌های صنعتی در کشور وجود دارد که سهم این واحدها از صنایع کشور حدود ۶۳ درصد است.

وی افزود: در شهرک‌های صنعتی و صنایع کوچک حدود ۴۳ هزار و ۷۷۲ طرح صنعتی در حال اجراست که ۸ درصد این طرح‌ها در مرحله نصب ماشین‌آلات هستند که با رشد ۱۳ درصدی نسبت به ابتدای سال به حدود ۳۰ هزار و ۶۰۰ واحد افزایش پیدا کرده و حدود ۳۰ درصد هم در مرحله نصب سوله هستند که رشد خوبی داشته است.

معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت، سهم واحدهای خرد (زیر ۱۰ نفر اشتغال) موجود در شهرک‌های صنعتی را ۴۱ درصد، سهم واحدهای کوچک (زیر ۵۰ نفر اشتغال) را ۵۲ درصد و سهم صنایع متوسط و بزرگ را به ترتیب ۶ و یک درصد عنوان کرد.

وی، تعداد نواحی و شهرک‌های صنعتی را هزار و ۱۱ واحد اعلام کرد و گفت: ۸۲۹ واحد از این شهرک‌ها و نواحی فعال هستند که شامل ۵۰۱ شهرک، ۱۲۴ ناحیه و ۴ منطقه ویژه است.

مدیرعامل سازمان صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی توضیح داد: ۴۶ مگاوات برق، ۱۶ هزار و ۳۸۵ لیتر آب و ۱۹۲ تصفیه خانه در شهرک‌های تأمین و ایجاد شده و سایر امکانات مانند آتش‌نشانی، بیمه، بانک و درمانگاه نیز در شهرک‌ها وجود دارد و کاهش بروکراسی اداری برای فعالیت در شهرک‌ها، معافیت‌های مالیاتی ۷ تا ۱۳ سال، و ارائه خدمات بهم‌رسانی و ویژه شهرک‌ها از دیگر امتیازاتی است که در شهرک‌ها به واحدهای صنعتی ارائه می‌شود.

مشکلات شهرک‌های صنعتی

وی، به چالش‌ها و مشکلات موجود در شهرک‌های و نواحی صنعتی اشاره کرد و گفت: گسستگی که در نوع حمایت‌ها وجود دارد یکی از چالش‌های مهم در بخش صنایع کوچک است؛ تسهیلاتی که در اختیار بانک‌ها و سایر وزارتخانه‌هاست سختی‌ها را در این حوزه ایجاد کرده که نیاز به تدبیر و تسهیل‌گری در این حوزه را ایجاد کرده است؛ افزایش شدید هزینه‌های زیر بنایی و مشکلاتی که علی رغم ایجاد مشوق‌ها در تأمین زیرساخت‌ها وجود دارد از دیگر مشکلات شهرک‌های صنعتی است.

معاون وزیر صمت در ادامه، از افزایش ۵۸ درصدی بودجه سازمان و تحقق ۴۱ درصدی آن در سال جاری خبر داد و تصریح کرد: در سازمان صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی به طور جد به دنبال عملکرد مناسب در حوزه زیرساخت‌ها هستیم و در کنار افزایش شفافیت در برنامه‌ها، با توجه به مشکلات و محدودیت‌هایی که در قوانین مربوط به مدیریت شرکت‌های خدماتی و واحدهای راکد وجود دارد لازم است در روش‌های مدیریتی تغییراتی ایجاد شود.

مجموعه اقدامات سازمان صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی

وی افزود: واگذاری اختیارات در چارچوب قوانین موجود به استان‌ها، تأمین مالی بنگاه‌ها از طریق اجرای طرح تام، اصلاح اساس‌نامه، ایجاد شهرک‌های صنفی، ایجاد سامانه‌های مورد نیاز، مراکز تسهیل‌گری و افزایش چهار برابری برنامه‌های حمایتی، آمایش سرزمینی برای شهرک‌های صنعتی و ایجاد مسیر جدید در حمایت از صنایع، شناسایی گلوگاه‌ها در شهرک‌های صنعتی، توسعه شهرک‌های صنعتی (افزایش ۱۰ هزار هکتار به شهرک‌های صنعتی در سال جاری) از جمله اقدامات سازمان شهرک‌های صنعتی بود.

وی با اشاره به اهمیت تأمین زیر ساخت‌ها در شهرک‌های و نواحی صنعتی، پیگیری تأمین برق و آب را از دیگر برنامه‌های سازمان صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی اعلام کرد و گفت: برنامه‌ریزی برای کارگاه‌هایی کوچک در حوزه کسب‌وکارهای کوچک انجام شده که با استقبال خوبی روبرو شد؛ تعامل خوبی با بخش خصوصی هم در بخش مدیریت و هم مشورت شکل گرفته است.

رسولیان به احیای هزار واحد صنعتی راکد در شهرک‌ها در سال گذشته و احیای ۴۰۰ واحد در سال جدید اشاره و بیان کرد: موضوع مسئولیت‌های اجتماعی به صورت جدی در سازمان در حال پیگیری است و حدود ۳۶۰ تفاهم‌نامه در استان‌های سراسر کشور در این زمینه انجام شده است و با توجه به نگاه دولت جدید به این موضوع، این موضوع در آینده نیز به عنوان طرحی که در چارچوب فرمایشات مقام معظم رهبری است، ادامه خواهد داشت.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
8 + 9 =