استارتاپ فین‌تک چایم (Chime) ارائه دهنده خدمات بانکی و پرداخت از طریق تلفن همراه در نظر دارد با جذب ۷۵۰ میلیون دلار سرمایه از طریق عرضه اولیه (IPO)، ارزش سرمایه خود را به بیش از ۲۵ میلیارد دلار افزایش دهد.

خیز استارتاپ چایم برای جذب سرمایه ۷۵۰ میلیون دلاری

به گزارش کارآفرین نیوز، این اپلیکیشن پرداخت، شهرت خود را مدیون خدمات بانکداری رایگان و پرداخت پیش از موعد سود به افرادی است که روش سپرده مستقیم را انتخاب کرده‌اند.

چایم (Chime) به دلیل سهولت کاربری به همراه چند اپلیکیشن پرداخت دیگر مانند اسکوئر (Square) در رده پرمشتری ترین‌ برنامه‌های مالی در جهان قرار دارند؛ این استقبال در دوره پاندمی کرونا که مراجعه فیزیکی به بانک‌ها کاهش یافت، دو چندان شده است؛  تا جایی که سال گذشته تعداد تراکنش‌های چایم بیش از سه برابر افزایش یافته است.

مدیرعامل و هم بنیانگذار چایم، سپتامبر ۲۰۲۰ (شهریور ۹۹) در گفت‌وگو با شبکه خبری سی‌ان‌بی‌سی (CNBC) گفته بود: «این شرکت براساس شاخص ابیتدا(EBITDA) (درآمد قبل از بهره، مالیات و استهلاک: یکی از پرکاربردترین شاخص‌های مالی که برای تحلیل سودآوری یک شرکت به منظور دستیابی به اندازه تقریبی عملکرد آن مورد استفاده قرار می‌گیرد) در طول دوره پاندمی، سودده بوده است. همچنین شرکت هر ماه صدها هزار حساب جدید افتتاح کرده است.» البته وی از بیان تعداد کلی کاربران شرکت امتناع کرد.

موضوع جالب درباره چایم این است که در اوایل سال ۲۰۱۹ این برنامه پرداخت تنها ۱.۵ میلیارد دلار ارزش داشته اما به دلیل جدیت و سرعت عمل بالای آن هم اکنون رشد قابل توجهی کرده است.

البته این افزایش ارزش تنها مختص به این برنامه نیست، گشت و گذاری در بین استارتاپ‌های فین‌تکی جهان حاکی از آن است که اغلب آنها در دوران کرونا شرایط مناسبی را تجربه کرده‌اند.

اوایل هفته جاری بود که صرافی رمز ارز کوین بیس (Coinbase) از افزایش ۱۲ برابری درآمد نسبت به سال گذشته خبر داد. همچنین هلدینگ وام دهنده آنلاین آپ استارت‌ (Up Start) اعلام کرد درآمدش، نسبت به سال قبل ۱۱ برابر (حدود ۱۹۴ میلیون دلار) افزایش داشته است.

برترین برنامه‌های پرداخت جهان

شرکت استرایپ (Stripe) که در زمینه پرداخت در حدود ۲۵ کشور فعالیت می‌کند؛ اخیرا نهمین دوره جذب سرمایه خود را به اتمام رسانده و به پر ارزش ترین شرکت خصوص فین‌تک در حوزه پرداخت جهان شد. همچنین افزایش سرمایه اخیر چایم، جایگاه آن را به رتبه سوم ارتقاء داد. شرکت سوئدی پرداخت آنلاین کلارنا (klarna) که ارزش آن در پی سرمایه گذاری سافت بانک (Soft Bank) به ۴۵.۶ میلیارد دلار رسید در رتبه دوم این جدول قرار دارد.  

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 10 =