شاخص های مهم بورسی جهان تحت تاثیر رشد بد بخش خرده فروشی آمریکا ریزش کردند.

روز بد بورس های جهان

به گزارش بلومبرگ، رشد منفی بخش خرده فروشی آن هم پس از اوج گیری تورم آمریکا، باعث نگرانی فعالان بازار شده است. در ۱۲ ماه منتهی به جولای (مرداد )، رشد این بخش به منفی ۱.۱ درصد رسید که نسبت به ماه قبل ۱.۸ درصد کمتر شده است.

اقتصاد آمریکا وابستگی زیادی به بخش خرده فروشی دارد و حدود دو سوم کل بار رشد اقتصادی این کشور روی دوش آن است. انتظار می رفت رشد خرده فروشی منفی ۰.۳ درصد باشد اما این آمار، زنگ هشدار را به صدا درآورد.

آمارهای جدید از وضعیت اقتصادی چین باعث ناامیدی معامله گران شده تا جایی که علاوه بر افزایش نرخ بیکاری، تولیدات صنعتی به میزان محسوسی کاهش یافته است. نرخ بیکاری چین در ۱۲ ماه منتهی به جولای در شرایطی به ۵.۱ درصد رسیده است که در مقایسه با بازه مشابه منتهی به ماه قبل، نرخ بیکاری این کشور ۰.۱ درصد افزایش یافته است. این نرخ بیکاری که ۰.۱ درصد بیشتر از برآورد قبلی کارشناسان است، بالاترین نرخ بیکاری ثبت شده در این کشور در دو ماه اخیر محسوب می‌شود.

بورس آمریکا

در وال استریت همه شاخص ها ریزشی بودند؛ تا جایی که هر سه شاخص اصلی بورسی در سطح پایینتری از روز قبل خود بسته شدند.

شاخص «داوجونز ایدانستریال اوریج» با ۱.۲ درصد کاهش نسبت به روز قبل و در سطح ۳۵ هزار و ۱۷۹.۶۲ واحد بسته شد. شاخص «اس اند پی ۵۰۰» با ۰.۹۵ درصد ریزش تا سطح ۴۴۳۴.۸۲ واحدی پایین رفت و دیگر شاخص مهم بورسی آمریکا یعنی «نزدک کامپوزیت» با ۱.۲۲ درصد کاهش در سطح ۱۴ هزار و ۵۹۸.۲۹ واحدی بسته شد.

بورس‌های اروپایی

در معاملات بازارهای بورس در اروپا، شاخص "فوتسی ۱۰۰" بورس لندن با ۰.۳۸ درصد صعود نسبت به روز قبل و در سطح ۷۱۸۱.۱۱ واحد بسته شد.  شاخص "دکس ۳۰" بورس فرانکفورت در آلمان با کاهش ۰.۰۲ درصدی و ایستادن در سطح ۱۵ هزار و ۹۲۱.۹۵ واحدی به کار خود خاتمه داد و شاخص "کک ۴۰" بورس پاریس با عقبگرد ۰.۲۸ درصدی در سطح ۶۸۱۹.۶۴ واحد بسته شد. در مادرید شاخص "ایبکس ۳۵" ۰.۶۸ درصد پایین رفت و به ۸۸۶۵.۷۰ واحد رسید.

بورس‌های آسیایی

در معاملات بورس‌های آسیا، شاخص‌ها عملکرد بدی داشتند؛ تا جایی که شاخص "نیک کی ۲۲۵" بورس توکیو ژاپن با ریزش ۰.۳۶ درصدی تا سطح ۲۷ هزار و ۴۲۴.۴۷ واحدی پایین رفت. شاخص "هانگ سنگ" بورس هنگ‌کنگ ۱.۶۶ درصد پایین رفت و در سطح ۲۵ هزار و ۷۴۸.۶۵ واحد بسته شد.

در چین شاخص "شانگهای  کامپوزیت" کاهش ۲.۱۰ درصدی را تجربه کرد و در سطح ۴۸۳۷.۴۰ واحد بسته شد. در استرالیا شاخص "اس اند پی اس اند ایکس ۲۰۰" بورس سیدنی با ۰.۹۴ درصد ریزش و ایستادن در سطح ۷۵۱۱.۰۳ واحدی به کار خود خاتمه داد. در بین دیگر شاخص‌های مهم آسیایی، شاخص " تاپیکس" ژاپن نزولی بود.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 0 =