استراتژی خانواده برای نمایش روزمرگی کودکان به‌منظور کسب درآمد میلیونی و یا شهرت، دوران شیرینی کودکان کار مجازی را به تاراج برده و معضلات فراوانی را در آینده به کشور تحمیل خواهد کرد.

کودکان کار مجازی با آینده‌ای نامعلوم

به گزارش کارآفرین نیوز، بر سر هر چهار راهی که گذر می‌کنیم، نگاه درمانده و صورت‌های سرخ شده در گرمای تابستان کودکان کار را به‌وفور مشاهده کرده‌ایم. با فروش گل، آدامس، تمیزکردن شیشه‌ها و ... به دنبال اندک درآمدی هستند که نان شب خود و خانواده خود را تأمین کنند.

گاهی با دویدن در خیابان و چهارراه و یا شوخی با هم، کودکی درون خود را نشان می‌دهند، با این‌وجود برخی عابرین با ناسزاگویی، آن ها را به سمت رفتارهای هنجارشکن هدایت می‌کنند.

این درحالی است که مردم به کودکان مدلینگ فضای مجازی و کودکان خوش زبان این فضا برخلاف کودکان کار خیابانی عشق و علاقه خود را اعلام می‌کنند. اما کودک کار مجازی کیست؟

کودک کار مجازی

پیشرفت‌های فناوری در دنیای اینترنت، موجب سهولت در تبادل اطلاعات و ارتباطات در حوزه‌های مختلف و در عین‌حال درآمدهای اقتصادی گردیده است. با این‌وجود استفاده نامناسب از فضای مجازی سبب شده کرامت و حقوق انسانی نادیده گرفته شود. در این میان کودکان و نوجوانان به‌عنوان گروه آسیب‌پذیر، بیشتر از سایر افراد در معرض آسیب‌های جسمی و روانی قرار دارند.

کودکان کار مجازی با آینده‌ای نامعلوم

روزگاری استخدام کودکان در کارخانه‌ها و کارکردن در خیابان‌ها معرف کودک کار بود ولی امروز به کلیه فعالیت‌هایی که از لحاظ روانی، جسمی، اجتماعی و اخلاقی خطرناک باشد و به کودک آسیب زند را مرتبط با کودک کار می داند.

لباس‌های شیک و صحبت‌کردن‌های دلنشین کودکان در فضای مجازی، آنها را تبدیل به افرادی کرده که به سبب ناآگاهی خانواده به کودکان کار مدرن تبدیل شده‌اند.

شاید در نگاه اول وقتی تصاویر یا فیلم‌های این کودکان را مشاهده می‌کنیم، به ناگاه آنها را تحسین کنیم اما از این اصل غافل شده‌ایم که این کودکان به‌مانند کودکان کار کلاسیک یا خیابانی نبوده‌اند که به دلیل فقر و بیماری والدین بالاجبار وارد کار شده‌اند و حتی از تحصیل نیز بازمانده‌اند.

اینان نه چهره فقر را دیده‌اند و نه از تحصیل بازمانده‌اند. والدین با این تصور که آنها مالک کودک خود هستند از استعداد و زیبایی خدادادی فرزند خود سوءاستفاده کرده با این روش عقده‌گشایی کرده و به دنبال کسب درآمد و شهرت در فضای مجازی هستند.

این کودکان به دلیل قوانین شبکه اجتماعی اینستاگرام تا ۱۳ سالگی قادر نخواهند بود صفحه شخصی داشته باشند، اما در کشور ما قانون حمایتی برای این کودکان وجود ندارد. همان‌طور که قانون حمایتی خاصی برای کوکان کار خیابانی وجود ندارد.

این کودک با چنین سبک زندگی رشد می‌کند ، در جوانی صاحب صفحه‌ای است که چند صدهزار نفر دنبال‌کننده دارد و درآمدهای بالایی از این مسیر کسب می‌کند. اما چگونه می‌توان به چنین فردی توصیه تحصیل کرد.


آسیب جبران ناپذیر 

آسیبی که امروز برخی  والدین در سایه عدم نظارت مسئولین به این کودکان وارد می‌کنند، در آینده به زخم بزرگی تبدیل خواهد شد که درمانی در آن زمان ندارد. این کودک به آسیب‌های روانی دچار شده قادر نخواهد بود در اقتصاد کشور نقش‌آفرینی کند.

کودکان کار مجازی با آینده‌ای نامعلوم

همچنین به دلیل عدم آگاهی خانواده‌ها، این کودکان به الگویی برای سایر کودکان تبدیل می‌شوند. در نهایت همین الگوبرداری جامعه را از فعالیت‌های مولد دور خواهد کرد.

دکتر مصطفی اقلیما، رئیس انجمن علمی مددکاری اجتماعی ایران و آسیب‌شناس اجتماعی در گفت‌وگو با کارآفرین علت اصلی روی آوری به این پدیده مخرب اجتماعی را کسب سرمایه دانست و گفت: هر فردی برای کسب درآمد راهکاری دارد که در سالیان اخیر به دلیل رشد فضای مجازی و همچنین شیوع کرونا، یکی از راحت‌ترین شیوه کسب درآمد از فضای مجازی بوده که افراد به همین دلیل از کودکان استفاده می‌کنند.

اقلیما در ادامه گفت: کلیه اقشار حق‌وحقوقی دارند اما کودکان و خانواده‌های آنان از این حق‌وحقوق آگاهی ندارند لذا شاهد آن هستیم که از کودکی برای تبلیغات در فضای مجازی استفاده می‌شود و یا برای حضور در یک فیلم به او نقشی سپرده می‌شود.

این آسیب‌شناس مسائل اجتماعی اعلام کرد: پس از مدتی به دلیل اینکه پروژه به پایان رسید و یا از ظاهر زیبای کودک کاسته شد، کودک به فراموشی سپرده شده و از لحاظ روحی و روانی دچار آسیب می‌شود.

اقلیما در ادامه به عدم احقاق حق کودکان اشاره داشت و گفت: ضوابط و مقررات فراوانی وجود دارد اما چگونه یک کودک می‌تواند احقاق حق کند. والدین این امر را فراموش کرده‌اند که این کودک همواره در معرض دید نیست و زمانی که از اوج خارج شد چه اتفاقی برای وی رخ خواهد داد.کودکان کار مجازی با آینده‌ای نامعلوم

رئیس انجمن علمی مددکاری اجتماعی کشور در ادامه اظهار داشت: در واقع این فرد در بزرگسالی دچار عدم اطمینان می‌شود. به طور مثال یک کارآفرین با سن بالا را در نظر بگیرید که دچار شکست اقتصادی می‌شود و به خودکشی روی می‌آورد. حال شما از یک کودک که از اوج خارج شده و از احترامی برخوردار نیست و این مسائل به وی آموزش داده نشده چگونه رفتار خواهد کرد.

اقلیما در ادامه راهکار حمایت از کودکان کار مجازی را اجرای دقیق قوانین و توجه قانون به آنها عنوان کرد و گفت: باید به صفحه‌ای که قصد تبلیغ محصول را دارد و یا خود آن برند گفته شود این حق را ندارند که از کودکان برای این منظور استفاده کنند.

جای کودک در خیابان و فضای مجازی نیست. او باید در میان همسالان خود، کودکی خود را سپری کند. کودکی که اگر به هر دلیل از او گرفته شود، در آینده معضلات اجتماعی فراوانی به همراه خواهد داشت. ازآنجایی‌که ایران عضو کنوانسیون حقوق کودکان بوده ضروری است مسئولین به این موضوع ورود کنند تا از معضلات آینده آن یعنی معضلات اجتماعی و اقتصادی جلوگیری شود.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
7 + 11 =