با یک پرایوسی کوین (Privacy Coin) یا همان رمز ارزهای حریم‌ خصوصی محور، می‌توانید تراکنش‌هایی ناشناس انجام دهید؛ چیزی که در بیت کوین و بسیاری از رمز ارزهای دیگر امکان‌پذیر نیست.

آشنایی با رمز ارزهای «پیگیرگریز»

به گزارش کارآفرین نیوز به نقل از ارز دیجیتال، برخلاف باور عموم، تراکنش‌های بیت‌کوین، اتریوم و بسیاری دیگر از رمز ارزها ناشناس نیستند. اگرچه برای انجام تراکنش‌ها در بیت کوین نیاز به ارائه اطلاعات شخصی نداریم، اما بلاک‌چین و شبکه بیت کوین کاملاً شفاف است و می‌توان یک تراکنش یا یک آدرس خاص را از مبدأ تا مقصد پیگیری کرد.

همچنین به راحتی می‌توان میزان موجودی یک آدرس بیت کوین یا اتریوم را مشاهده کرد که بر همین اساس، اگر تراکنش از یک سیستم متمرکز (مانند صرافی) عبور کند و سیستم اطلاعات شخصی افراد را داشته باشد، می‌توان متوجه شد یک نفر چقدر دارایی بیت کوین دارد و به چه آدرس‌هایی تراکنش انجام داده است.

بنابراین در بهترین حالت می‌توانیم بگوییم بیت کوین «نیمه ناشناس» است. رسیدن به حد قابل‌قبولی از ناشناسی در این شبکه، کمی پیچیده و می‌توان گفت ناشناسیِ کامل، غیرممکن است.

با استفاده از وب‌سایت‌های کاوشگر بیت کوین (اکسپلورر – Explorer) مثل سایت Blockchair.com می‌توان یک آدرس بیت کوین و تمام تراکنش‌های مربوط به آن را دنبال کرد.

یک تراکنش بیت کوین

یک تراکنش بیت کوین در کاوشگر سایت blockchair.com

رمز ارزهای حریم‌ خصوصی محور یا «پیگیرگریز» با تکنیک‌های رمزنگاری، امکان مشاهده تاریخچه تراکنش‌ها و موجودی آدرس‌ها را از بین برده‌اند. البته ذکر این نکته لازم است که ویژگی‌های حریم خصوصی در این ارزها می‌توانند متفاوت باشند. در برخی از پرایوسی کوین‌ها مانند مونرو، تراکنش‌ها به‌طور پیش‌فرض مخفی هستند، اما در برخی دیگر مانند هورایزن، افراد می‌توانند خودشان انتخاب کنند که تراکنش مخفی داشته باشند یا نه.

آشنایی با ۴ ارز دیجیتال حریم‌خصوصی محور

بیایید نگاهی به چند رمز ارز حریم خصوصی‌محور یا پیگیرگریز محبوب بیندازیم که چندین ویژگی مرتبط با حریم خصوصی را در دل خود دارند. این رمز ارزها مدعی ارائه ویژگی‌های امنیتی پیشرفته و یا گزینه‌هایی هستند که به مخفی نگه‌داشتن هویت و فعالیت‌های کاربران کمک می‌کند.

۱. مونرو (XRM)

آشنایی با ارزهای دیجیتال حریم خصوصی محور یا همان پرایوسی کوین ها

مونرو در زمان نگارش این مقاله بزرگترین و محبوب‌ترین ارز دیجیتال حریم‌ خصوصی‌محور است. دلیل اصلی این محبوبیت توانایی این ارز دیجیتال برای کمک به ناشناس‌ماندن هویت کاربران است. رصد و ردیابی تراکنش‌های مونرو بسیار دشوار است، زیرا از امضاهای حلقوی و آدرس‌های مخفی استفاده می‌کند. این روش‌ها به مخفی‌کردن هویت فرستنده و گیرنده کمک می‌کنند. علاوه بر این تراکنش‌های محرمانه حلقوی یا به عبارت دیگر رینگ‌سی‌تی (RingCT) به شما کمک می‌کند که مقدار تراکنش را مخفی نگه دارید و حریم خصوصی بیشتری برای خود ایجاد کنید.

۲. زی‌کش (ZEC)

آشنایی با ارزهای دیجیتال حریم خصوصی محور یا همان پرایوسی کوین ها

زی‌کش خود را این‌چنین تعریف می‌کند: «اگر بیت کوین برای پول مثل HTTP باشد، زی‌کش HTTPS است.» این تعریف ویژگی‌های امنیتی و حریم خصوصی ارتقاءیافته زی‌کش را برجسته می‌کند. زی‌کش از ابزار رمزنگاری اثبات دانایی صفر (Zero-knowledge proof) استفاده می‌کند و به مشارکت‌کنندگان گزینه‌ای برای محافظت از تراکنش‌های‌شان ارائه می‌دهد. زی‌کش به مشارکت‌کنندگان این امکان را می‌دهد که بدون نیاز به افشای آدرس فرستنده و گیرنده، تراکنش‌های خود را انجام دهند. اثبات دانایی صفر همچنین مبلغ تراکنش‌ها را مبهم می‌سازد.

۳. هورایزن (ZEN)

آشنایی با ارزهای دیجیتال حریم خصوصی محور یا همان پرایوسی کوین ها

هورایزن آدرس‌های Z که از نظر حریم خصوصی محافظت شده هستند را با آدرس‌های عمومی T ارائه می‌دهد و مشابه بیت کوین کار می‌کند. با این حال هنگام ارسال وجه از آدرس Z به آدرس T مبلغ دریافتی نشان داده می‌شود. هورایزن از یک شبکه نود گسترده که به ناشناس ماندن کاربران کمک می‌کند، بهره‌مند ‌است.

۴. بیم (Beam)

آشنایی با ارزهای دیجیتال حریم خصوصی محور یا همان پرایوسی کوین ها

بیم یک رمز ارز متمرکز بر امنیت است که ویژگی اصلی آن کنترل کامل حریم خصوصی شماست. همه تراکنش‌ها به‌صورت پیش‌فرض خصوصی هستند و هیچ آدرس و اطلاعات خصوصی دیگری بر روی بلاک چین آن ذخیره نمی‌شود. این ارز دیجیتال مدعی مقیاس‌پذیری عالی به‌واسطه اندازه بلاک چین متراکم خود است. همچنین قابلیت رسیدگی، پشتیبانی از تراکنش‌های آنلاین و آفلاین، اتمیک سواپ (Atomic Swap) و یکپارچگی کیف پول‌های سخت‌افزاری از دیگر ویژگی‌های این ارز دیجیتال به شمار می‌رود.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 14 =