سخنگوی اتحادیه صادرکنندگان فرآورده های نفتی گفت: ایران صادرات سوخت به افغانستان را چند روز قبل به درخواست دولت جدید این کشور همسایه ازسرگرفته است.

از سر گیری صادرات سوخت به افغانستان

به گزارش کارآفرین نیوز، گروه طالبان هفته گذشته با خروج نیروهای نظامی آمریکا و متحدانش از افغانستان پس از یک جنگ ۲۰ ساله، قدرت را در این کشور به دست گرفت.

همزمان با خروج بسیاری از شهروندان افغان از شهرها به دلیل نگرانی از اقدامات تلافی جویانه و بازگشت قوانین سخت گیرانه ای که طالبان دو دهه پیش به اجرا گذاشته بود، قیمت بنزین در افغانستان به ۹۰۰ دلار در هر تن رسیده است. طالبان برای مقابله با افزایش قیمت، از ایران خواسته است مرزها را برای بازرگانان باز نگه دارد.

سید حمید حسینی، از اعضای هیات مدیره و سخنگوی اتحادیه صادرکنندگان فرآورده های نفت، گاز و پتروشیمی ایران، گفت: طالبان پیامی را به ایران ارسال و اعلام کرد که می توانید به صادرات فرآورده های نفتی ادامه دهید.

طالبان این پیام ها را به بازرگانان ایرانی و به اتاق بازرگانی ایران که ارتباطات نزدیکی با دولت دارد، فرستاده است. در نتیجه اداره کل گمرک جمهوری اسلامی ایران ممنوعیت صادرات سوخت به افغانستان را که از ششم اوت (۱۵ مرداد) به دلیل نگرانی های ایران نسبت به ایمنی تجارت در این کشور اعلام کرده بود، برداشت. نگرانی های مذکور با رفتار طالبان کاسته شده اند

وی به تصمیم طالبان برای کاهش تعرفه واردات سوخت از ایران و سایر کشورهای همسایه اشاره کرد و سند مربوطه را که نام امارت اسلامی افغانستان در آن دیده می شود، در اختیار رسانه ها گذاشت. در این سند آمده که تعرفه واردات بنزین، دیزل و گاز مایع از کشورهای همسایه به افغانستان ۷۰ درصد کاهش پیدا می کند.

صادرات اصلی ایران به افغانستان بنزین و گازوئیل بوده است. طبق گزارش پلتفرم تحقیقات نفت و گاز و مشاوره ایرانی پترو ویو، ایران در فاصله ماه مه (اردیبهشت) سال ۲۰۲۰ تا ماه مه سال ۲۰۲۱ حدود ۴۰۰ هزار تن سوخت به همسایه خود صادر کرده است.

طبق آمار وزارت دارایی، اتاق های بازرگانی و سایر شرکت های خصوصی افغانستان، در فاصله مارس (اسفند) ۲۰۲۰ تا مارس ۲۰۲۱، ارزش واردات این کشور از ایران ۳۶۷ میلیون دلار بوده که عمده آن سوخت است .

دو تامین کننده نفت مهم دیگر کشورهای ترکمنستان و ازبکستان هستند که به طور عمده نفت به افغانستان می فروشند و ارزش تجارت آنها به ترتیب ۲۵۷ میلیون و ۲۳۶ میلیون دلار است.

سالانه بیش از یک میلیون تن معادل روزانه بیش از ۲۰ هزار بشکه سوخت ایران به افغانستان می رود.

سخنگوی اتحادیه صادرکنندگان فرآورده های نفت، گفت:مقصد اصلی سوخت ایران ولایت های شرقی نزدیک مرز ایران و مناطق جنوبی مانند قندهار و نیمروز هستند که طالبان حتی پیش از هفته های اخیر، نفوذ قوی در آنجا داشت. 

وی در ادامه گفت: تصور می کنم دولت هند همکاری با دولت طالبان را به میزان قابل توجهی افزایش می دهد. ایران می تواند تجارت با افغانستان را دو برابر کند. دولت اشرف غنی به دلیل تحریم های آمریکا همواره تلاش می کرد همکاری با ایران را محدود کند.

افغانستان صنعت نفت توسعه یافته ای ندارد. این کشور شش پالایشگاه کوچک دارد که تنها چند هزار بشکه در روز فرآورده های نفتی تولید می کنند. این پالایشگاه ها با نفت سبک ترکمنستان فعالیت می کنند که دو پالایشگاه آن به طور مستقیم دیزل و سوخت جت تامین می کنند. دو پالایشگاه اصلی ازبکستان هم فرآورده های نفتی را از طریق ریلی و کامیون عرضه می کنند.

صادرات میعانات ترکمنستان یک ماه پیش به دلیل وضعیت امنیتی متوقف شد اما پیش بینی می شود تا دو هفته دیگر ازسرگرفته شود.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 2 =