طبق روند رشد سالانه فروش، حجم بازار محصولات نانو ساخت ایران برای پنجمین سال متوالی حدوداً دوبرابر، محصولات نانو به ۴۹ کشور از ۵  قاره جهان صادر شده و ۲۸ نوع دستگاه تولیدی توسط شرکت ‌های فناوری نانو داخلی در ۵۰ خط تولید صنعتی مورد بهره ‌برداری قرار گرفته است.

افزایش صادرات ایران در حوزه نانو به ۴۹ کشور از ۵ قاره جهان

به گزارش کارآفرین نیوز به نقل از معاونت علمی و فناوری ریاست‌ جمهوری، سعید سرکار دبیر ستاد توسعه فناوری نانو معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، با اشاره به برخی از مهم‌ترین اقدامات و دستاوردهای کشور در توسعه فناوری نانو در سال ۱۳۹۹ بیان کرد: محصولات نانو شرکت‌های دانش بنیان داخلی در سال گذشته به یاری کشور آمده و در مقابله با ویروس کرونا مورد استفاده قرار گرفتند. بطوریکه با استفاده از فناوری الکتروریسی، روزانه ۲۵۰ هزار مدیا و ماسک با استاندارد N۹۵ تولید شده است. همچنین بیش از ۲۰۰ تن مواد ضدعفونی کننده دست و سطوح در روز توسط ۷ شرکت داخلی تولید شد.

وی از تولید تجهیزات ضدعفونی کننده هوا با استفاده از فناوری‌ نانو به کمک فعالان دانش‌بنیان کشورمان گفت و ادامه داد: دستگاه پلاسمای ضدعفونی‌کننده هوا (باکتری و ویروس) با استفاده از فناوری نانو نیز ساخته شده و دستگاه تست تشخیص سریع کرونا در کمتر از ۳۰ ثانیه به تأیید وزارت بهداشت و به تولید صنعتی رسیده است.

دبیر ستاد توسعه فناوری نانو معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، ساخت ماشین ‌آلات موردنیاز برای راه ‌اندازی خطوط تولید محصولات نانو را یکی از اولویت‌ های اصلی توسعه صنعت نانو دانست و افزود: تاکنون ۲۸ نوع دستگاه تولیدی توسط شرکت ‌های فناوری نانو داخلی در ۵۰ خط تولید صنعتی مورد بهره ‌برداری قرار گرفته ‌اند.

وی به رونمایی از خط تولید دستمال‌های خشک آنتی‌باکتریال با استفاده از فناوری نانو در سال گذشته اشاره کرد و گفت: همچنین علاوه بر تأمین تجهیزات صنعتی برای صنایع داخل کشور، برخی از این تجهیزات و خطوط تولید از جمله خط تولید صنعتی نانوالیاف، خط تولید پوشش‌های سخت نانو و سامانه نانو تصفیه صنعتی پساب به کشورهای کره جنوبی، چین و مالزی صادر شده است.

افزایش صادرات محصولات نانویی ایران‌ساخت

دبیر ستاد توسعه نانوفناوری معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری از رشد دو برابری سالانه حجم بازار محصولات ایران‌ساخت این حوزه گفت و افزود: هم‌اکنون ۷۲۵  محصول نانو در بیش از ۱۰ حوزه صنعتی مبتنی بر فناوری‌های داخلی تولید و روانه بازار می‌شود.

در سال ۱۳۹۸، رقم کلی فروش محصولات نانو ساخت ایران معادل ۴۴.۴۸۷ میلیارد ریال بوده است. طبق روند رشد سالانه فروش حجم بازار محصولات نانو برای پنجمین سال متوالی حدوداً دوبرابر شده است.

وی با اشاره به گسترش برنامه‌های صادراتی محصولات نانو در سال‌های اخیر و ایجاد پایگاه‌های صادراتی نانو در کشورهای آسیایی گفت: کشورهای چین، هند، اندونزی، سوریه، ترکیه و عراق، میزبان تجهیزات و خدمات فناوری نانو ایران شده‌اند.

دبیر ستاد توسعه فناوری نانو معاونت علمی و فناوری ادامه داد: تاکنون محصولات نانو ایران‌ساخت به ۴۹ کشور از ۵  قاره جهان صادر شده است. همچنین در سال ۹۹ شاهد صادرات رادیاتورهای ایرانی مبتنی بر فناوری نانو به عراق، آذربایجان و افغانستان بودیم. فروم تجاری و نمایشگاه مجازی ایران و اندونزی در حوزه سلامت نیز در این سال برگزار شد.

رسوخ فناوری نانو در صنایع

سرکار با اشاره به رفع نیازهای فناورانه صنایع کشور بر بستر شبکه تبادل فناوری نانو افزود: در این شبکه، ۶۳ کارگزار تبادل فناوری در ۱۱ استان کشور مشغول فعالیت هستند و تا شهریورماه ۱۳۹۹ بالغ بر ۳۱۹۰ تقاضای صنعتی احصا شده که ۲۴۸ پروژه همکاری فناوران با شرکت‌های صنعتی در کشور به‌صورت موفق به اتمام رسیده است.

وی همچنین بیان کرد: در سال ۱۳۹۹ این شبکه علاوه بر ادامه فعالیت در فناوری نانو در سایر حوزه‌های فناوری‌های راهبردی نیز فعال شده است و ۲۵ پروژه موفق تبادل فناوری در این سال، مربوط به سایر حوزه‌های دانش‌بنیان است.

دبیر ستاد فناوری نانو معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری با اشاره به ایجاد زیرساخت‌های تولید نیمه‌صنعتی نانو در سال ۹۹ افزود: نانوفب نقش مهمی در تسریع تجاری‌سازی فناوری‌های توسعه‌یافته به کاربردهای صنعتی ایفا می‌کند و تاکنون مراکز مختلف تولید نیمه‌صنعتی نانو از جمله مرکز صنعتی‌سازی نانوفناوری کاربردی راه اندازی شده است.

سرکار با بیان این‌که مرکز صنعتی سازی نانوفناوری کاربردی شامل ۶ پایلوت تجهیزات نیمه‌صنعتی را دربر می‌گیرد ادامه داد: در این مرکز، فب نانوداروی ضد سرطان، نانوفب باتری پیشرفته، فب الکترونیک چاپی و مرکز توسعه نانوالکترونیک راه‌اندازی شده است. نخستین فب میکرونانو در پارک فناوری پردیس با حضور معاون علمی و فناوری رئیس‌جمهور از مهمترین رویدادهای این حوزه در سال ۹۹ به شمار می‌رود.

ایران پیشتاز در حوزه تولید علم نانو

وی با اشاره به حرکت رو به جلوی کشور در مسیر تولید علم نانو بیان کرد: در حوزه تولید علم نانو، محققان ایرانی با انتشار بیش از ۱۲ هزار مقاله در مجلات معتبر نمایه‌شده در ISI  در سال ۲۰۲۰، رتبه چهارم جمهوری اسلامی ایران در دانش نانو را در دنیا تثبیت کردند. این در حالی است که در سال ۲۰۰۱ میلادی، کشور با انتشار ۱۰ مقاله دارای رتبه ۵۷ بود.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 0 =