معاون امور صنایع وزیر صمت گفت: با توجه به وضعیت کنونی تولید، در بخش محصولات آماده لوازم خانگی ، نیازی به واردات نیست.

معاون وزیر صمت: نیازی به واردات لوازم خانگی نداریم

به گزارش کارآفرین نیوز، مهدی صادقی نیارکی با بیان اینکه ممنوعیت واردات لوازم خانگی از سال ۱۳۹۷ به استناد مصوبه شورای عالی هماهنگی اقتصادی سران قوا اجرا شده، اظهار کرد: با توجه به‌ محدودیت های ارزی و ضرورت صیانت از صنایع داخلی، شورای عالی هماهنگی اقتصادی سران قوا در آن سال مصوب کرد واردات برخی کالاهای مصرفی و مصرفی بادوام که توان تولید آنها در کشور وجود دارد و همچنین کالاهای غیر ضرور به داخل محدود شود. این مجوز تا پایان سال ۱۴۰۰ تمدید شده است.

وی با اشاره به اجرای سیاست‌های حمایتی از صنایع داخلی نظیر لوازم خانگی با توجه به خروج برندهای خارجی، افزود: محدودیت‌های ارزی، ضرورت‌ها و اولویت تامین مواد اولیه در کشور ممکن است این ممنوعیت را در سال‌ آتی در صورت تصویب در جلسه شورای هماهنگی ادامه‌دار کند. یعنی ممکن است بر اساس منابع و مصارف ارزی و ظرفیت تولید برای این موضوع تصمیم‌گیری شود. در صنعت لوازم خانگی در حال حاضر برای تولید ۲۰ میلیون تن ظرفیت وجود دارد که حدود ۱۵ میلیون تن از آن استفاده می‌شود. با توجه به ظرفیت‌های این صنعت و تامین بازار داخلی توسط صنعتگران به رغم بدعهدی برندهای خارجی تصمیم گیری برای واردات، با بررسی شرایط صورت خواهد گرفت.

رشد تولید در صنعت لوازم خانگی

معاون امور صنایع وزارت صنعت، معدن و تجارت تصریح کرد: وضعیت کنونی به نفع تولید تمام شد و شاهد رشد تولید در صنعت لوازم خانگی نسبت به سال ۱۳۹۶ هستیم که واردات آزاد بود، اما در حال حاضر عمق ساخت داخل و میزان تولید بالا رفته و اشتغال نیز ایجاد شده است. بنابراین در حال حاضر در بخش محصولات آماده واقعا نیاز به واردات نداریم.

به گفته صادقی نیارکی، تحقیق و توسعه و طراحی در بخش پلتفرم، هوشمند سازی و تامین مواد اولیه و عمق ساخت داخل موضوعاتی است که در دستور صنایع این بخش قرار دارد و بهتر است، به جای وارد کردن کالای کامل به سمت سرمایه گذاری در این بخش حرکت کنیم.

وی افزود: برای مثال عمق ساخت داخل در بخش کولر گازی حدود ۳۰ درصد است، اما می‌توان با یک برنامه سریع و چابک عمق ساخت داخل در این بخش را از ۳۰ درصد به ۶۰ درصد رساند که این شدنی است. به جز برخی قطعات الکترونیک سایر قطعات امکان داخلی سازی دارد. بنابراین می‌توان ارزی که به زحمت به دست می‌آید و عمدتا ناشی از فروش منابع است در بخش ماشین آلات، ابزار آلات، تجهیزات و صنعت ساخت محور استفاده کرد تا کارگر ایرانی در این بخش‌ها شاغل شود.

معاون امور صنایع وزارت صمت با بیان اینکه درون‌زایی و برون گرایی بخشی از سیاست‌های اقتصاد مقاومتی است، اظهار کرد: پخش عمده لوازم خانگی مواد پلیمر و فلزی است که هر دو جزو مزیت‌های کشور است. در چنین شرایطی ما به سمت تولید کالاهایی حرکت می کنیم که هم در تامین مواد اولیه، مجموعه سازی و قطعه سازی عمق داخلی دارند و هم محصولات با ارزش افزوده بالاتر صادر می‌شود.

نیاز به حمایت ۴ ساله از صنعت لوازم خانگی

وی با بیان اینکه سیاست وزارتخانه، دولت و حاکمیت اتکا به توان داخل است، تصریح کرد: چیزی که تاکنون برای ممنوعیت واردات الزام ایجاد کرده مجوز شورای هماهنگی سران قوا بوده و  به عنوان یک کارشناس می‌گویم نه برای بلندمدت، بلکه تا زمانی که سرمایه گذاری‌های در حال انجام به نتیجه برسد، یعنی یک دوره حدود چهار سال بهتر است از صنعت لوازم خانگی صیانت شود.

صادقی نیارکی با اشاره به تبلیغات گسترده برندهای ایرانی لوازم خانگی در سطح کشور، اظهار کرد: این نشان می‌دهد صنعت لوازم خانگی در حال ورود به مرحله بالندگی است. مرحله خوبی است و باید تبدیل به مرحله عمق ساخت داخل و طراحی فنی مهندسی شود. اگر اینجا برش بزنیم همه کارهایی که تاکنون انجام شده شکست می‌خورد و مسیر روبه رشدی که موجب رشد اشتغال، سرمایه گذاری، توسعه همکاری بین صنعت و دانشگاه، مراکز تحقیق و توسعه و شرکت‌های دانش بنیان و غیره شده همه مقطوع می‌شود.

ضرورت ایجاد بسترهای لازم برای حمایت از تولیدات داخلی

معاون امور صنایع وزارت صمت با بیان اینکه در شرایطی که نرخ سود موثر تسهیلات اعطایی با احتساب سپرده توسط برخی موسسات پولی در ایران حدود ۲۳ درصد و در برخی کشورهای همسایه بین ۳ تا ۱۵ درصد است، افزود:‌ تولیدکننده به سختی می تواند با برندهای خارجی بدلیل نرخ تورم و  هزینه مالی رقابت کند.

به گفته وی باید سایر شرایط تولید کنندگان داخلی نیز در نظر گرفته شود برای مثال تولیدکنندگان داخلی برای انتقال پول مواد اولیه ملزم به پرداخت کارمزد انتقال هستند و باید ۱۳۰ درصد پیش پرداخت بدهند تا پول برود و کالا برگردد که این شرایط زمان بازگشت سرمایه را برای صنعتگر افزایش داده است.

قاچاق؛ مسئله اصلی صنعت

به گفته معاون امور صنایع وزارت صمت، در حال حاضر مهمترین مسئله صنعت لوازم‌خانگی قاچاق کالا است زیرا برای کالای قاچاق ۹ درصد مالیات ارزش افزوده و حقوق ورودی برای اجزا و قطعات و مالیات بر عملکرد پرداخت نمی‌شود و این کالا بدون فاکتور رسمی به فروش می‌رسد. باید ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز و سایر دستگاه‌های مسئول به صورت ریشه‌ای و عمیق مبارزه با قاچاق لوازم خانگی را دنبال کند.

شناسه کالا الزامیست

وی با اینکه در حال حاضر نگرانی از کمبود کالا در صنعت لوازم خانگی وجود ندارد، تصریح کرد: این صنعت نشان داد خیلی سریع می‌تواند ظرفیت تولید را افزایش دهد و برند خلق کند ، خدمات پس از فروش ارائه دهد و طراحی و نوآوری کند. حالا باید عرصه بر رقیب تولید داخل که قاچاق است و هیچ گونه‌ عوارضی پرداخت نمی‌کند و در عین حال با قیمت تمام شده پایین‌تر وارد کشور می‌شود مقابله شود تا این مسیر ادامه پیدا کند.

صادقی نیارکی درباره تاثیر شناسه کالا بر کاهش قاچاق، گفت: شناسه کالا نشان می‌دهد کالا داخلی است یا خارجی. وقتی واردات سه سال به کشور ممنوع بوده مشخص است کالاهایی که در بازار وجود دارد قاچاق است. البته در حال حاضر شناسه الزامی است. کالاهای خارجی که ممنوعیت واردات ندارند ، همه باید شناسه بگیرند و داخلی ها هم همه شناسه دارند.

مسیر قاچاق ناامن شود

 معاون امور صنایع وزیر صمت افزود:‌ در حال حاضر فقط باید مسیر قاچاق ناامن شود سرمایه ها به سمت تولید، ساخت داخل، مجموعه سازی و قطعه سازی هدایت شود در عوض باید برای سرمایه گذاران امنیت ایجاد شود. این مسئله حتما باید در دستور کار دولت و دستگاه های مسوول قرار گیرد.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 3 =