کارشناس صنعت خودرو گفت: ایجاد بانک اطلاعاتی قیمت گذاری خودرو به تنهایی نمی تواند باعث مهار قیمت ها در بازار شود و به این منظور باید دست شورای رقابت را از قیمت گذاری کوتاه کرد.

شورای رقابت از قیمت گذاری خودرو کنار گذاشته شود

فربد زاوه در گفت‌وگو با کارآفرین نیوز، در خصوص افزایش قیمت خودرو اظهار کرد: در حال حاضر ثبات قیمتی در بازار خودرو نداریم و به طور مداوم شاهد افزایش قیمت ها هستیم.

وی اضافه کرد: به واسطه افزایش قیمت ها، قدرت خرید اقشار مختلف جامعه از بین رفته و رکودی در این بازار ایجاد شده که خروج از آن، نیازمند برنامه ریزی مدون و دقیقی از سوی مسئولان مربوطه است.

کارشناس صنعت خودرو ابزار کرد: علاوه بر تحریم های اقتصادی اعمال شده، شیوع گسترده ویروس کرونا و عدم تناسب بین عرضه و تقاضا از جمله عوامل موثر بر افزایش قیمت خودرو هستند.

وی ادامه داد: طی ماه های گذشته به دلیل شیوع گونه های جهش یافته کرونا شاهد تعطیلی های کرونایی در کشور بودیم و به واسطه این، معاملات خودرویی صورت نمی گرفت که این امر باعث افزایش چند درصدی قیمت انواع خودروها بعد از ایام تعطیلات می شد و شوک عجیبی به این بازار وارد می کرد.

زاوه خاطرنشان کرد: بالا رفتن هزینه های تامین مواد اولیه، خودروسازان را ناچار به افزایش قیمت محصولات خود کرده اما این افزایش باید معقول و در چارچوبی مشخص باشد بنابراین اگر کنترل دقیقی از سوی ارگان های مربوطه روی این قیمت گذاری صورت بگیرد و از افزایش سرسام آور آن جلوگیری شود، تا حدی می توان شاهد کنترل قیمت و رفع رکود در این بازار بود و از دلالی های آن کاست.

وی ادامه داد: لازم است که دولت سیزدهم برنامه هایی جدی برای کنترل قیمت ها در بازار خودرو داشته باشد و این امر را در اولویت فعالیت های خود قرار دهد زیرا وضعیت اقتصادی کشور به نحوی نیست که مردم از توان مالی بالایی برخوردار باشند و بتوانند هزینه اضافی بابت خرید خودرو متحمل شوند از این رو ضرورت دارد اقدامی جدی در این بخش صورت گیرد.

کارشناس صنعت خودرو یادآور شد: ایجاد بانک اطلاعاتی قیمت گذاری خودرو به تنهایی نمی تواند باعث مهار قیمت ها و متوقف کردن بازار رانتی و دلالی خودرو شود و این امر زمانی می تواند موثر باشد که دست شورای رقابت از قیمت گذاری کوتاه شود و به واقعی سازی قیمت ها پرداخته شود.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.