میانگین مصرف بنزین در مردادماه سال جاری ۸۳.۴ میلیون لیتر در روز بوده که با توجه به مصرف ۸۳ میلیون لیتری بنزین در مرداد سال گذشته، مصرف این سوخت در پنجمین ماه سال ثابت بوده است.

میانگین مصرف بنزین کشور ۸۳ میلیون لیتر شد

به گزارش کارآفرین نیوز، مصرف بنزین همواره به عنوان یکی از دغدغه‌های مهم کشور به شمار می‌رود. این نگرانی در دهه‌های اخیر باعث شد تا دوبار نظام سهمیه‌بندی بنزین در کشور اجرا شود.

اواخر دهه ۸۰ خورشیدی برای نخستین بار، سهمیه‌بندی بنزین و دو نرخی شدن آن اجرا شد. در آن زمان مصرف بنزین تا حدی پایین آمد اما با افزایش قیمت دلار و در کنار آن رشد قیمت نفت تا حدود ۱۴۰ دلار در هر بشکه، به طور عملی این سهمیه‌بندی بی‌اثر شد و مصرف دوباره اوج گرفت.

با این حال تثبیت قیمت دلار در نیمه ابتدایی دهه ۹۰ و کاهش قیمت نفت تا حدود ۳۰ دلار در هر بشکه، قیمت‌ها را به قیمت جهانی نزدیک کرد و دولت وقت، بنزین را تک نرخی کرد.

این راهکار البته دوام چندانی نداشت و نوسانات قیمت دلار که از سال ۹۶ آغاز شد، در کنار افزایش قیمت نفت، باعث شد تا دوباره قیمت بنزین در ایران با کشورهای همسایه اختلاف فاحشی داشته باشد و مصرف و البته قاچاق رونق بگیرد.

برای مقابله با این پدیده و استفاده از فرصت صادراتی فرآورده‌های نفتی، در آبان ۹۸، بنزین دوباره سهمیه‌بندی شد.

کرونا هم مزید بر علت شد تا در فروردین ۹۹، مصرف بنزین در روزهایی به زیر ۴۰ میلیون لیتر در هر بشکه برسد و در مجموع میانگین مصرف در سال ۹۹ حدود ۷۴ میلیون لیتر در روز باشد.

با آغاز سال ۱۴۰۰، اما دوباره مصرف بنزین بالا رفت تا جایی که در یک روز تیرماه، ایرانی‌ها ۱۰۷ میلیون لیتر بنزین سوزاندند. با این حال، مصرف بنزین در مرداد ماه در مقایسه با مرداد سال گذشته و البته ماه قبل از آن ثابت باقی ماند.

میانگین مصرف بنزین چه در مرداد سال ۹۹ و چه در تیرماه سال ۱۴۰۰، حدود ۸۳ میلیون لیتر ثبت شده است.

آمارها نشان می‌دهد مصرف بنزین در مرداد ماه نیز ۸۳.۴ میلیون لیت در روز برآورد شده است.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 1 =