عضو شورای ملی زعفران گفت: روند صادرات این محصول در سال جاری صعودی بوده و تعداد کشورهای هدف صادراتی از ۵۷ به بیش از ۶۰ مورد افزایش پیدا کرده است.

روند صعودی صادرات زعفران در سال ۱۴۰۰

به گزارش کارآفرین نیوز، علی حسینی در خصوص آخرین وضعیت بازار زعفران، تصریح کرد: با توجه به برآوردهای کشاورزان و دست‌اندرکاران تجارت زعفران، میزان محصول زعفران در سال زراعی آینده که از حدود ۲ ماه پیش رو آغاز می‌شود کاهش می‌یابد.

وی افزود: خشکسالی‌ها نیز باعث کمبود تولید خواهد بود و قیمت‌ها پس از مدتی که یکسان مانده بود بر روند تولید زعفران تأثیرگذار بوده و اینکه ما شاهد افزایش قیمت در محصول زعفران باشیم دور از انتظار نیست.

رشد ۱۰ تا ۲۰ درصدی قیمت زعفران

عضو شورای ملی زعفران در توضیح روند قیمت زعفران در یک ماه اخیر، گفت: قیمت زعفران در این مدت بین ۱۰ تا ۲۰ درصد رشد داشته است. بر این اساس، قیمت هر کیلوگرم  زعفران دسته‌ای در بازار از ۸ میلیون تومان آغاز و باتوجه به کیفیت تا ۱۸ میلیون تومان متغیر است.

وی در خصوص وضعیت صادرات زعفران گفت: در حال حاضر با توجه به اینکه آمارها از سوی گمرک اعلام می‌شود رقمی نمی‌توان اعلام کرد و فقط می‌توان گفت صادرات در سال جاری روند رو به رشدی داشته است.

دلایل افزایش قیمت زعفران

عضو شورای ملی زعفران در توضیح دلیل روند صعودی قیمت زعفران گفت: یک بخش از افزایش قیمت‌ها به کاهش بارش‌ها برمی‌گردد و خشکسالی‌ها باعث کاهش رشد پیاز زعفران و کم شدن بنیه آن شده است که احتمال کاهش تولید را افزایش می‌دهد و به تبع آن قیمت افزایش می‌یابد.

وی بیان کرد: یک بخش دیگر مربوط به رکود قیمت است و از نظر کشاورزان، قیمت‌ها به صرفه نیست از طرفی کشاورز با توجه به هزینه‌های تولید زعفران از جمله پول کارگر، پول زمین، پول آب و عملکردی که در زمین دارند درآمد کمتری به دست می‌آورد که بخش عمده آن به وزارت جهاد کشاورزی مربوط می‌شود که باید وظیفه خود را به درستی انجام دهد و آموزش در زمینه تولید زعفران را فعال کند تا کشاورزان تازه کار با آموزش روند کاشت زعفران در زمان مناسب، بهره‌وری را افزایش دهند.
کشت و فرآوری گیاهان دارویی یک صنعت نوظهور در ایران و جهان بوده و این صنعت سالانه ۱۵ و پنج دهم درصد از میزان تجارت جهانی را به خود اختصاص داده ‌است.

تجارت گیاهان دارویی در جهان اکنون ۱۰۷ میلیارد دلار بوده و پیش بینی می شود تا سال ۲۰۲۵ به بیش از ۴۵۰ میلیارد دلار و سال ۲۰۵۰ به بیش از پنج هزار میلیارد دلار افزایش یابد.

با توجه به استقبال گسترده از گیاهان دارویی سرمایه در گردش بازار این گیاهان در جهان حدود ۱۲۳ میلیارد دلار برآورد می‌شود که در مقایسه با صنعت تمام تبادلات صنعت فرش که سالانه حدود پنج میلیارد دلار است جای بسیاری برای فعالیت در این زمینه وجود دارد.

بررسی‌ها نشان می‌دهد، انواع گیاهان دارویی سالانه در ۲۰۵ هزار هکتار از اراضی کشاورزی کشور کشت می‌شود که ۶۸ هزار هکتار این اراضی زیر کشت گیاهان دارویی، ۱۱۳ هزار هکتار زیر کشت زعفران و ۲۴ هزار هکتار زیر کشت گل محمدی قرار دارد. همچنین، بیشتر تولید گیاهان دارویی در داخل کشور مصرف و مابقی این محصولات به خارج از کشور صادر می‌شود.

 

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 4 =