نایب رئیس انجمن برنج ایران گفت: به دلیل بالا بودن قیمت برنج داخلی، خریداری نداریم و برنج روی دست کشاورزان و کارخانجات باقی مانده است.

برنج داخلی خریدار ندارد

به گزارش کارآفرین نیوز، علی اکبریان در خصوص وضعیت بازار برنج داخلی تصریح کرد: به طور قطع نوسان نرخ دلار بر قیمت تمام شده تمامی کالاها حتی کالاهای تولید داخل اثرگذار است و این مشکل باید برطرف شود.

وی افزود: ممنوعیت واردات برنج خارجی به دلیل حمایت از تولید داخلی ارتباطی به افزایش نرخ برنج داخلی ندارد بلکه همه این مسائل متاثر از نوسان نرخ ارز است.

نایب رئیس انجمن برنج ایران تصریح کرد: اکنون در شمال کشور قیمت هر کیلوگرم برنج مرغوب و درجه یک طارم، صدری، هاشمی و دم سیاه بین ۳۳ هزار تا ۳۵ هزار تومان است؛ بالا بودن قیمت این کالا در سایر شهرهای کشور ارتباطی به کشاورزان شمالی ندارد.

وی با بیان اینکه تاکنون ۶۰ درصد برنج داخلی برداشت شده است، گفت: برداشت برنج در برخی مناطق کشور تا اواسط مهرماه نیز ادامه دارد.

طی هفته های اخیر هر کیلوگرم برنج داخلی در بازار از ۳۸ هزار تا ۴۵ هزار تومان به فروش می رسد. طبق آمارها، سال گذشته قیمت برنج ایرانی در بازار بین ۳۱ هزار تا ۳۴ هزار تومان بود.

نیاز سالانه کشور به برنج حدود ۳ میلیون تن است که بیش از ۲.۲ میلیون تن آن در داخل و بقیه از محل واردات تامین می شود. میانگین مصرف سرانه برنج در ایران نیز سالانه ۳۶ تا ۳۶.۵ کیلوگرم است.

گیلان با ۲۲۰ هزار هکتار اراضی، مازندران با  ۲۱۴ هزار هکتار، گلستان با ۱۰۰ هزار هکتار و خوزستان با ۱۸۰ هزار هکتار عمده‌ترین تولیدکنندگان برنج کشور هستند که البته در ۱۵ استان دیگر در مجموع ۹۰ هزار هکتار برنج کشت می شود. از مجموع برنج تولیدی کشور در سال جاری ۳۲ درصد مربوط به استان مازندران، ۲۶ درصد گیلان، ۱۸ درصد خوزستان، ۱۵ درصد گلستان و هشت درصد مربوط به سایر استان‌های کشور بوده است.

از این میزان تولید حدود ۷۷ درصد مربوط به استان‌های شمالی (گیلان، مازندران و گلستان) است.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 16 =