کارشناس بازار مسکن گفت: دولت اگر قرار است سالانه یک میلیون مسکن تولید کند، انتظار می رود در باره منابع و شیوه اجرای این طرح شفاف سازی کند.

شیوه اجرایی ساخت سالانه یک میلیون مسکن شفاف‌سازی شود

مهدی سلطان‌ محمدی در گفت‌وگو با کارآفرین نیوز، در خصوص احتمال تورم زا بودن ساخت سالانه یک میلیون مسکن، تصریح کرد: ساخت سالانه یک میلیون مسکن نیاز به برنامه ریزی دقیق و فراهم سازی زیرساخت ها دارد و اگر این طرح بدون برنامه اجرایی شود، ممکن است تورم زا باشد و بهبودی در وضعیت بازار مسکن ایجاد نکند.

وی با تاکید بر اینکه تورم زا بودن ساخت سالانه یک میلیون مسکن از سوی دولت بستگی به روش اجرای آن دارد، افزود: طی سال های اخیر، میزان ساخت مسکن با تقاضا تناسبی نداشته، این مسئله افزایش چشمگیر قیمت ها را به دنبال داشته و کاهش شدید توان خرید مردم و به تبع، رکود بازار مسکن را موجب شده است.

همزمان با وعده رئیس جمهوری در ایام انتخابات برای ساخت سالانه یک میلیون مسکن ، طرح جهش تولید و تامین مسکن نیز  در مجلس شورای اسلامی به تصویب رسید و بر اساس آن قرار است دولت طی چهار سال به تولید سالانه یک میلیون و ۲۰۰ هزار واحد مسکونی در شهرها و روستاها بپردازد. این طرح همچون بسیاری دیگر از طرح هایی که در مجلس مطرح شده، موافقان و مخالفانی داشته و برخی منتقدان به تازگی مدعی شده اند این برنامه باعث افزایش حدود ۴۰ درصدی نرخ تورم شود.

پیشتر محمود محمودزاده معاون مسکن وزارت راه و شهرسازی با اشاره به نیاز سالانه کشور به ۹۰۰ تا ۹۵۰ هزار مسکن گفته بود: «سالانه ۶۰۰ هزار مسکن کمبود داریم زیرا به طور میانگین در هفت سال گذشته شهرداری ها ۳۰۰ تا ۳۲۰ هزار پروانه ساختمانی صادر کرده اند.»ساخت مسکن با برنامه‌ریزی بلندمدت

سلطان محمدی با بیان اینکه مشکل فقدان تناسب بین عرضه و تقاضا در بازار مسکن در کوتاه مدت رفع نمی شود، اظهار کرد: بر این اساس ساخت مسکن نیاز به برنامه ریزی بلند مدت دارد و دولت با توجه به سهمی که در تولید مسکن دارد (کمتر از ۵ درصد) نمی تواند آن را در مدت کوتاهی حل کند مگر اینکه برنامه ریزی صحیحی داشته باشد.

وی ادامه داد: مسئله ساخت مسکن محدود به مشخص کردن زمین و تقسیم بندی آن برای شروع فرایند ساخت و ساز نیست و نیاز به فراهم سازی زیرساخت ها و صرف بودجه و سرمایه گذاری کلان دارد.

سلطان‌محمدی گفت: پیش از اینکه وعده ای برای حل مشکل مسکن داده شود، بهتر است مشخص شود از چه منابعی و به چه طریقی طرح مورد نظر اجرایی می شود و شفاف سازی های لازم درباره آن صورت گیرد و مهمتر از همه اینکه این واحدهای مسکونی در چه مکان و با چه امکانات و شرایط رفاهی ساخته می شوند.

وی ادامه داد: اگر قرار باشد طرح مذکور همچون طرح های گذشته در مناطق دور افتاده و با حداقل امکانات اجرایی شود و بخشی از واحدهای مسکونی تحویلی خالی از سکنه باقی بمانند که ساخت سالانه یک میلیون مسکن نمی تواند در رفع رکود این بازار نقش زیادی داشته باشد.

این کارشناس بازار مسکن خاطرنشان کرد: با توجه به اینکه دولت کسری بودجه دارد، لازم است شفاف سازی هایی پیرامون شیوه تامین منابع و نحوه اجرای طرح ساخت سالانه یک میلیون مسکن صورت گیرد تا بتوان به بررسی دقیق آن پرداخت.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
9 + 7 =