مدیر عامل شتاب دهنده بلاکچین ABC (Accelerator Of Blockchain) با بیان اینکه رمز ارزها احتیاجی به بازار سرمایه ندارند و خود نیازهای خرید و فروش و قیمت گذاری را بدون بازار ثانویه حل کرده‌اند، گفت: این بازار سرمایه و سرمایه‌گذاران هستند که می‌توانند از ظرفیت رمز ارزها بهره ببرند.

رمزارزها نیازی به بازار سرمایه ندارند

محمدرضا قدوسی در گفت‌وگو با کارآفرین نیوز، درباره موضوع ورود رمزارزها به بورس و گمانه‌زنی‌هایی که در این رابطه صورت می گیرد، گفت: واقعیت این است که تمام رمز ارزها به نوعی خود کار بورس را انجام می‌دهند، به عبارتی خود عامل اصلی خرید و فروش و قیمت‌گذاری هستند؛  بنابر این احتیاجی به نهاد واسطه‌گر مانند سازمان بورس یا هر نهاد دیگری برای معاملات آنها وجود ندارد.  

قدوسی ادامه داد: با فهم اینکه سازمان‌های واسط نمی‌توانند کمکی به تسهیل فرآیند خریدو فروش رمز ارزها داشته باشند، بورس‌های جهانی از این ظرفیت بهره‌های دیگری می‌برند که عبارتند از: استفاده مبنای پایه رمز ارزی برای تعیین ارزش و صندوق‌های سرمایه گذاری رمز ارزها.


رمزارزها در نقش نقدینگی یا کالای واسطه ای

 
وی در این تشریح کرد: برای مثال مدت زمان طولانی است که در بورس شیکاگو این موضوع مشخص شده که افراد می‌توانند با بیت کوین و با سایر رمز ارزها معامله انجام دهند؛ این یعنی از رمز ارز به عنوان نقدینگی یا کالای واسطه‌ای بهره‌ می‌برند و سهام خریداری می‌کنند.

قدوسی گفت: به عبارتی در دنیا روال شده که رمز ارزها را به عنوان یک کالا یا ارز جدید بپذیرند. ساده‌تر بخواهیم بگوییم این بار به جای اینکه سهام شرکت الف را با سهام شرکت بفروشید و معاوضه کنید در واقع سهامدار بتواند از رمز ارز استفاده کند یا برای خرید و فروش و تبادل دارایی‌ها از آن بهره ببرد.

کارشناس حوزه بلاکچین اظهار داشت: آنچه در ایران می‌تواند جذاب باشد ایجاد صندوق‌های سرمایه گذاری (ETF)  رمز ارزهاست.  یعنی این بار به جای اینکه سهام مورد معامله صندوق‌ها باشد و عایدی حاصل از آن به خریداران و به سرمایه گذاران برسد، صندوق‌های کریپتوکارنسی خریداری شود تا خریداران از نوسانی که در بازار رمز ارزها اتفاق می‌افتد و قیمت‌های متفاوتی که پیدا می‌کند منتفع شوند. اگر این اتفاق رخ دهد می‌توان گفت سازمان بورس گام مطلوب و رو به جلویی برداشته است.

وی در خصوص الزامات ورود رمز ارزها به بورس ایران گفت: این حوزه الزامات قانونی و سیاستگذاری بسیار زیادی احتیاج دارد. واقعیت این است که حوزه رمز ارزها از لحاظ هویتی با آنچه در معاملات بورس رخ می‌دهد تفاوت دارد. به این دلیل که مخاطب در بورس مشخص و افراد نسبت‌ها و کد ملی مشخصی دارند، بنابراین مشخص است فرد دارنده سهام کیست و چه هویتی دارد. از سوی دیگر سهام الزاما در هسته معاملاتی سازمان بورس و فرابورس صرفا پذیره نویسی می‌شود و اعتبار دارد. اما در مورد رمز ارزها این دو مشخصه کلی به صورت دیگری است. یعنی هویت افراد در شبکه ناشناس است، لذا این زمینه را فراهم می کند که نتوانیم احراز هویت جدی درباره افراد داشته باشیم که پول و بیت کوینی که در حساب خود دارد را از کجا آورده است، لذا مسائل مالی و مسائل دیگری در این موضوع می تواند ایجاد شود؛  همچنین تمام دنیا در یک شبکه غیر متمرکز از میزان دارایی رمز ارزی یک دیگر آگاه هستند و دیگر خبری از یک هسته متمرکز که تمام اطلاعات در آن موجود باشد و احتیاج به تایید آن نیز وجود داشته باشد، نیست.

مدیر عامل شتاب دهنده بلاکچین ABC اضافه کرد: البته به عقیده من این از مزایا و محاسن رمز ارزهاست و حتی این مزیت می‌تواند به کمک بازار سرمایه بیاید، به این دلیل که دیگر خبری از معاملات صوری و نوسانات جعلی نخواهد بود. به هر ترتیب زمانی که بورس تهران بتواند این دو ملاحظه را بپذیرد، می‌توانیم از ورود رمز ارزها به بازار سرمایه صحبت کنیم.  

وی از مزایای دیگر ورود رمز ارزها به بازار سرمایه گفت: به غیر از مورد ذکر شده ورود رمز ارزها به بورس مزایای دیگر نیز دارد، پیش‌بینی می‌شود تا آخر سال میلادی جاری ارزش بازار رمز ارزها به ۱۰ تریلیون دلار برسد، این فرصت سرمایه گذاری فوق العاده است، کما اینکه کشور ما با تحریم‌های ظالمانه دست و پنجه نرم می‌کند و همین رمز ارزها می‌توانند راهی برای شکستن آنها باشند.

محمدعلی دهقان دهنوی رئیس سازمان بورس چندی پیش درباره انجام معاملات رمز ارزها در بورس کالا گفته بود: این اقدام هیچ‌گاه در دستور کار سازمان بورس نبوده است.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 5 =