مدیرعامل شرکت مدیریت شبکه برق ایران گفت که این امکان وجود دارد تا بیش از ۴۰۰ مگاوات به تامین برق کشور پاکستان و افغانستان اضافه شود.

آمادگی ایران برای صادرات بیشتر برق به دو همسایه شرقی

به گزارش روابط عمومی شرکت مدیریت شبکه برق ایران، مصطفی رجبی مشهدی گفت: کشور ما علاقه مند به توسعه روابط و همچنین صادرات بیشتر برق به پاکستان است.

خط انتقال تا مرز پاکستان برای تامین برق بندر گوادر هم احداث شده، اما شبکه برق در این کشور هنوز مهیا نیست، در صورتی که امکان احداث شبکه پاکستان فراهم شود و یا اینکه خود آنها نسبت به احداث شبکه اقدام کنند، قطعا جمهوری اسلامی ایران و وزارت نیرو آمادگی توسعه تبادلات برقی را دارد.

وی درباره پرداخت پول برق دریافتی از سوی پاکستان نیز گفت: مطابق شرایطی که فراهم بوده مبادلات مالی بین دو کشور انجام شده و پاکستان تاکنون پول برق دریافتی خود را طبق روال پرداخت کرده و مشکل جدی در این زمینه نداشته ایم.

رجبی مشهدی درباره صادرات برق به افغانستان گفت: ما به کشور افغانستان هم صادرت برق داریم، ولی در شرایط خاص کنونی که با محدودیت تامین برق کشور خودمان مواجهیم میزان صادرات به این کشور به حداقل خود کاهش پیدا کرده است. وی مجموع برق صادراتی به افغانستان و پاکستان را زیر ۱۰۰ مگاوات اعلام کرد.

سخنگوی صنعت برق افزود:‌ حضور طالبان مانع صادرات برق به کشور افغانستان نیست .

هیجدهم مردادماه سخنگوی صنعت برق گفته بود : بنابر قراردادهای موجود ۱۳ مگاوات برق به افغانستان صادر شد در حالی که هفته قبل این میزان ۱۰۰ مگاوات بود.

مدیرعامل شرکت مدیریت شبکه برق بیان کرد، سال گذشته حدود ۲ هزار مگاوات صادرات برق داشتیم که امسال به دلیل نیاز داخلی صادرات به ۱۵۰ مگاوات کاهش یافته است.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 17 =