وزیر صمت گفت: قیمت دستوری اجناس یا رهاسازی قیمت‌ها اشتباه است و با اینکار، تولید دچار مشکل می‌شود یا سودهای هنگفتی ایجاد می‌شود از این رو، باید ضوابط قیمت گذاری ایجاد شود.

وزیر صمت: قیمت‌گذاری دستوری اشتباه است

به گزارش کارآفرین نیوز، سیدرضا فاطمی‌امین در برنامه ای تلویزیونی در خصوص اولویت‌های وزارت صمت در دولت سیزدهم که تمرکز بر سه مقوله تجهیزات الکترونیکی، صنعتی و وسایل حمل و نقل است، اظهار کرد: دولت باید با شرایط و اولویت‌های جدید، کسب و کارها را با منافع ملی همسو کند.

وی اضافه کرد: اگر از ضرورت تعامل با نخبگان می‌گوییم، هدف ما ضرورتِ به اجماع رسیدن و اقناع آنان است.

وزیر صنعت، معدن و تجارت درباره گلایه مندی‌های نبود راهبرد صنعتی در کشور، گفت: اگر بخواهیم قدرت اقتصادی، ارزش افزوده بالا و اشتغال قابل توجهی داشته باشیم باید بر سه مقوله تجهیزات الکترونیکی، صنعتی و وسایل حمل و نقل متمرکز شویم.

حمایت صمت از واحدهای تولیدی

وی با بیان اینکه باید اهداف و سمت و سوی وزارت صمت  مشخص باشد، تصریح کرد: ۸۰ درصد مشکلات واحدهای اقتصادی مربوط به تأمین مالی، بیمه تأمین اجتماعی و مالیات است.

وزیر صنعت، معدن و تجارت از کاهش مالیات بر عملکرد واحدهای تولیدی گفت و افزود: از وعده‌های دولت سیزدهم حمایت واحدهای تولیدی و کاهش مالیات از ۲۵ درصد به ۱۰ درصد در طی ۴ سال آینده است.

راه‌اندازی سامانه قواعد و مجوزها تا پایان سال

وی از مدیریت زنجیره تأمین و روابط بین بنگاه‌های اقتصادی سخن گفت تا علاوه بر ایجاد یک همکاری محیط رقابتی هم بوجود آید و افزود: در راستای مبارزه با فساد در دولت سیزدهم، سامانه قواعد و مجوزها تا پایان سال جاری راه اندازی می‌شود.

فاطمی‌امین ادامه داد: راه اندازی سامانه قواعد و مجوزها برای مقابله با امضاهای طلایی، حیات خلوت‌ سلطان‌ها خواهد بود و در این خصوص طرح‌هایی برای شفاف سازی فعالیت‌های تولید و توزیع کالا و پیشگیری از قاچاق، احتکار و تقلب ارائه کرده‌ایم.

وی گفت: یک کالا از کارخانه تا مصرف کننده حداکثر باید ۱۳ درصد افزایش قیمت داشته باشد، اما در عمل این طور نیست.

وزیر صنعت، معدن و تجارت، حضور بازرسان و ناظران بر عملکرد بنگاه‌های اقتصادی را غیرحرفه‌ای خواند و گفت: اگر جریان کالا و مالی کنترل شود سازمان حمایت به طور خودکار به آسانی می‌تواند اعمال قانون کند و با گرانفروشی برخورد کند.

شکست طرح صندوق مکانیزه فروش

وی، طرح صندوق مکانیزه فروش را شکست خورده اعلام کرد و گفت: اطمینان می‌دهم با اشراف بر کالای مصرفی خانوار،  قیمت‌ها را کنترل و مدیریت کنیم.

فاطمی‌امین درباره وجود دلالان و تأثیر آن‌ها بر افزایش قیمت‌ها، گفت: هزینه‌ها در نظام توزیع ما بالا است و ابزار کنترل قیمت را در اختیار نداریم.

برنامه صمت برای قیمت‌گذاری مرغ

وی راهکار وزارت صمت برای جلوگیری از تکرار خاطرات تلخ قیمت گذاری مرغ در گذشته را پیش‌بینی دقیق نیاز بازار و میزان مصرف جامعه دانست و گفت : با داشتن اطلاعات دقیق از نیاز تولیدکننده و مصرف بازار می‌توان اقدامات پیشگیرانه انجام داد.

وزیر صمت گفت: در ایران، سیزده هزار مگاوات کسری برق داریم و در چند سال آینده باید تولید برق در شهرک‌های صنعتی شکل بگیرد و زنجیره تأمین تولید برق ایجاد شود.

سیدرضا فاطمی‌امین، سوم شهریورماه با ۲۰۵ رأی موافق و ۶۰ رأی مخالف در مجلس شورای اسلامی به عنوان وزیر صنعت، معدن و تجارت دولت سیزدهم انتخاب شد.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
9 + 5 =