صنایع پیشرفته جهان طی ۴ سال اخیر در حال کشف کاربردهای متعدد تکنولوژی بلاکچین هستند و به نظر می رسد کارآیی و اثربخشی فراوان این فناوری موجب غلبه فزاینده آن در دهه آینده شود.

بلاکچین و تاثیر انکارناپذیر آن بر صنایع جهان

در سه چهار سال گذشته، پذیرش بلاکچین ، بسیار افزایش یافته است و صنایع نیز کاربردهای متعدد این تکنولوژی را در زمینه فعالیت خود کشف می کنند.کارآیی و اثربخشی فراوان بلاکچین موجب غلبه فزاینده این تکنولوژی در دهه آینده خواهد شد.

به گزارش کوین تلگراف، برای درک بهتر توسعه این اکوسیستم و منافع کلیدی و نوآوری‌های آن ، موضوع بلاکچین را از دو منظر بررسی می کنیم: ابتدا از منظر ارزهای دیجیتال که صنایعی مانند خدمات مالی، بیمه و بازار سرمایه (مانند سرمایه گذاری خطرپذیر) را شامل می شود، و سپس از منظر دنیای کسب وکار که چگونه بلاکچین به عنوان یک تکنولوژی بر کسب وکارهای حوزه های مختلف تأثیر می گذارد.

گزارش "اکنون زمان اعتماد است" چند مورد از کارایی های تکنولوژی بلاکچین را بررسی کرده است: قابلیت ردیابی (سرچشمه و مسیرحرکت)، ابزارهای مالی و پرداخت ها، احراز هویت، قراردادها و حل اختلاف، و مدیریت مصرف کننده. تمام این موارد تأثیر شگرفی بر تولید ناخالص ملی (GDP) هر کشور و همچنین اقتصاد جهانی می گذارد.

اولین مورد، قابلیت ردیابی است. در آینده با ظهور و تکامل انقلاب تکنولوژی غیرمتمرکز، نیاز به درک و ارائه شفافیت کامل در هر کسب وکاری هست. به عنوان مثال، اگر فردی قصد خرید دارو برای بیمار سرطانی دارد که باید مبالغ زیادی نیز پرداخت کند، باید مطمئن شود که دارو مطمئن و مورد تأیید است وتقلبی نیست. اینجاست که راه حل تکنولوژیکی بلاکچین به کار می آید.

بلاکچین و تاثیر انکارناپذیر آن بر صنایع جهان

این موضوع درست شبیه خرید خودرو و پوشاک گرانقیمت و لوکس است. افرادی که هزینه زیادی پرداخت می کنند، می خواهند از اصالت کالا مطمئن باشند. این موضوع در دهه آینده موجب کارزار بین بلاکچین و زنجیره تأمین خواهد شد.

کاربرد دوم در مورد مبادله های همتا به همتا (P2P) است. اما ببینیم چگونه اینگونه معاملات در زنجیره تأمین معنا پیدا می کند. این موضوع به بازار لجستیک برمی گردد. به عنوان مثال، شرکتی قصد ارسال یک کانتینرکالا از آمستردام به استرالیا دارد. با مراجعه به شرکت حمل ونقل، کانتینر به کشتی منتقل می شود واینگونه فرایند حمل و نقل آغازمی شود. شرکت حمل و نقل، اقدام به بارگیری می نماید و تضمین می دهد که کالا به واردکننده (خریدار) تحویل داده خواهد شد.

اما اگر یک بازارساز یا پلتفرم وجود داشته باشد که نشان دهد چند کشتی که فضای خالی دارند در ساعات یا روزهای آینده به سمت استرالیا حرکت می کنند، صادرکننده می تواند کانتینر را به سمت کشتی ارسال کند، یعنی نیازی به واسطه حمل و نقل نیست که منجر به کاهش هزینه‌ها و اتلاف وقت شود.

نمونه بارز تکنولوژی غیرمتمرکز این است که برای ارسال محموله های صادراتی، به واسطه حمل و نقل نیاز نیست و صادرکننده می تواند در پلتفرم، فضای خالی کشتی ها و زمان حرکت آنها را بررسی و اقدام نماید.

سومین کاربرد این تکنولوژی، اشتراک گذاری اسناد است. چگونه می توان تعداد فراوان بارنامه‌ها، اعتبار اسنادی و تأییدیه‌ها را به روش دیجیتال نگهداری و بایگانی کرد؟ در حال حاضر، تنها روش موجود، "روش ابری" است اما هک کردن فایل های PDF بسیارآسان است. به همین دلیل، میلیاردها میلیارد دلار از شرکت‌های حمل و نقل کلاهبرداری می شود که در نهایت ترجیح می دهند همچنان با اسناد کاغذی کار کنند زیرا می توانند اطمینان داشته باشند که نسخه اصلی اسناد و تأییدیه ها در دسترس است.

اما با بلاکچین می توان به اسناد، برچسب زمانی (تایم استمپ) اضافه کرد. علاوه بر این، می توان بررسی کرد که چه کسی آن را ایجاد کرده، سرمنشأ صدور آن کجاست، چه کسی آن را ویرایش و یا جایگزین کرده است و این، همان قابلیت ردیابی بلاکچین است .

بلاکچین و تاثیر انکارناپذیر آن بر صنایع جهان

وضعیت کنونی استفاده از بلاکچین

نظرات مختلفی در مورد وضعیت کنونی این عرصه وجود دارد. شاید به این دلیل که تکنولوژی بلاکچین، بسیار بسیار پیچیده است و مانند اینترنت اشیا  نیست.

از آنجا که بلاکچین، یک تکنولوژی پشت پرده است. درک فرایند آن نیز آسان نیست: درست چیزی شبیه به پروتکل اینترنت. وقتی وارد  وب سایت می شوید، وارد جزییات نمی شوید که ببینید http چگونه عمل می کند. در مورد بلاکچین هم ، موضوع به همین ترتیب است.

موضع بعدی، عدم آگاهی و درک بلاکچین است که 5 جنبه مختلف را شامل می شود: تغییرناپذیری (ثبات)، رمزگذاری، توزیع، توکن سازی (فرایند تبدیل دارایی به ارزدیجیتال)، و غیر متمرکزسازی.

بلاکچین، سه مورد اول را به خوبی ارائه نموده است اما شرکت ها باید گام بلندی در جهت غیرمتمرکزسازی و توکن سازی بردارند. ضروری است که شرکت ها با درک عمیق توکن سازی، آن را به نحو مطلوب با کسب و کار خود پیوند دهند.

آینده بلاکچین

اولین و مهمترین موضوع، قابلیت همکاری است که در ۵ سال گذشته، گسترش فزاینده ای داشته است. بلاکچین های عمومی و خصوصی درحال گسترش هستند اما هنوز راه بسیاری باید پیموده شود.

دومین موضوع مهم و استراتژیک این است که چگونه بلاکچین به عنوان یک تکنولوژی پشت پرده با سایرتکنولوژی ها مرتبط می شود. بنابراین شرکت ها باید آموزش کاربردی و دقیق از این فرم جدید انتقال دیجیتال را در دستور کار خود قرار دهند.

بلاکچین و تاثیر انکارناپذیر آن بر صنایع جهان

موضوع سوم آینده- محور  که بسیار مورد توجه قرار گرفته ، در مورد حاکمیت بلاکچین، با وجود برقراری حاکمیت زنجیره تأمین است: چگونه می توان ذینفعان زنجیره تأمین را در این اکوسیستم مدیریت کرد؟ موضوعی که بسیار حائز اهمیت است.

موضوع چهارم و آخر در مورد مدل کسب وکار و درآمدزایی است زیرا در نهایت، آنچه نباید فراموش شود، نحوه درآمدزایی و پس انداز است. چگونگی تقسیم درآمد حاصله بین شرکا بدون استفاده ازاسناد کاغذی موضوع بحث برانگیز دیگری است.

در نهایت، این تکنولوژی مورد پذیرش عموم قرارخواهد گرفت و استفاده از این استراتژی هوشمند، وجه تمایز شرکت های پیشرو هرعرصه با سایر رقبا خواهد بود. 

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
7 + 2 =