سخنگوی انجمن تولیدکنندگان لوازم خانگی گفت: به منظور رفع رکود حاکم بر این بازار، نیاز است که دولت با ارائه تسهیلات ارزان قیمت در بالا بردن میزان تقاضا و متناسب‌سازی آن با تولید نقش‌آفرینی کند.

دولت با تسهیلات ارزان قیمت رکود لوازم خانگی را جبران کند

حمیدرضا غزنوی در گفت‌وگو با کارآفرین نیوز، با اشاره به وضعیت بازار لوازم خانگی اظهار کرد: با اینکه در بازار لوازم خانگی شاهد افزایش تولید محصولات داخلی هستیم اما این صنعت دچار رکود اقتصادی شده است.

وی افزود: بررسی ها نشان می دهد که تولید لوازم خانگی در سه ماهه نخست سال ۱۴۰۰ رشد قابل توجه ۴۰ درصدی را شاهد بوده و این رقم در ماه های پیش رو افزایش خواهد یافت.

نیاز به واردات لوازم خانگی نداریم

سخنگوی انجمن تولیدکنندگان لوازم خانگی اضافه کرد: با در نظر گرفتن اینکه میزان تولید لوازم خانگی داخلی در حال رشد است و این مقدار تولید جوابگوی نیاز فعلی بازار است، نیاز به واردات لوازم خانگی نداریم و بهتر است مسئولان امر به طور کامل واردات لوازم مشابه خارجی را منع و قوانین سفت و سختی برای برخورد با آن اعمال کنند.

وی خاطرنشان کرد: از طرفی، بررسی ها نشان می دهد که تعداد لوازم خانگی تولید شده در سه ماهه نخست امسال بیش از یک میلیون دستگاه بوده که در این بخش، سهم یخچال و فریزر ۴۸۲ هزار و ۷۰۰ دستگاه و سهم ماشین لباسشویی ۲۹۶ هزار و ۸۰۰ دستگاه بوده و سهم تلویزیون، ۲۶۸ هزار و ۹۰۰ دستگاه است که رشد تولید به نسبت سال ۱۳۹۹ را نشان می دهد.

حمایت از تولید با ممنوعیت واردات 

غزنوی با تاکید بر اینکه در این صنعت با مشکل کمبود قطعه مواجه نیستیم، بیان کرد: با وجود تحریم های اقتصادی و مشکلات موجود در زمینه تامین ارز و مواد اولیه و ویروس کرونا، تولیدکنندگان این صنعت دست از کار نکشیدند و با اینکه هزینه های تولید آنان افزایش یافته، با استفاده از قطعات داخلی و با اتکا به توان قطعه سازان ایرانی اقدام به ساخت لوازم خانگی مورد نیاز بازار کردند و نیاز به واردات را تقریبا به صفر رساندند از این رو، لازم است که مسئولان از ورود لوازم خانگی لوکس خارجی جلوگیری کنند و از این طریق به حمایت از تولیدکنندگان بپردازند.

وی یادآور شد: به دلیل بالا رفتن هزینه ها و وخیم شدن اوضاع اقتصادی کشور و فشارهای مالی که به خانواده ها وارد شده، توان خرید لوازم خانگی همچون سایر کالاهای مصرفی کاهش پیدا کرده و همین مسئله باعث حاکم شدن رکود بر این بازار شده است.

سال گذشته، بیش از ۱۵ میلیون دستگاه لوازم‌خانگی در ایران تولید شده که این میزان تولید در مقایسه با سال ۱۳۹۸ رشد ۷۸ درصدی داشته است.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 3 =