طبق آمار منتشر شده توسط سه خودروساز بزرگ کشور یعنی ایران‌خودرو، سایپا و پارس خودرو در سامانه کدال، این شرکت‌ها در پنج ماه ابتدایی سال جاری (تا پایان مرداد ماه) ۳۴۵ هزار و ۳۹۲ دستگاه خودرو تولید کرده‌اند.

فاطمی امین ظرفیت تولید خودرو را ۲۷۵ درصد افزایش می‌دهد؟

به گزارش کارآفرین نیوز، میزان تولید خودرو در کشور طی سال‌های اخیر تغییر آنچنانی نداشته و همواره همین ارقام برای آن صادق بوده است، بطوریکه مقایسه میزان تولید سال جاری نسبت به مدت مشابه سال قبل (تولید ۳۴۸ هزار و ۳۰۳ دستگاه خودرو) حاکی از افت ناچیز ۸۳ صدم درصدی دارد.

در پنج ماهه نخست امسال گروه صنعتی ایران‌خودرو ۱۶۹ هزار و ۹۵۶ دستگاه، سایپا ۱۳۱ هزار و ۶۶۹ دستگاه و پارس‌خودرویی‌ ۴۳ هزار و ۷۶۷ دستگاه خودرو تولید کرده‌اند.  

در حالی میانگین ماهانه تولید خودرو کشور ۶۹ هزار عدد (سالانه ۸۰۰ هزار عدد) است که سیدرضا فاطمی امین وزیر صنعت، معدن و تجارت دولت سیزدهم وعده تولید ۳ میلیون دستگاه خودرو در سال را داده است؛ به اعتقاد فاطمی امین این هدف دست یافتنی است و می‌گوید سه چالش زیان انباشته، کیفیت پایین تولیدات و قیمت صنعت خودرو سازی قابل حل است.  

فاطمی‌امین در جلسه رای اعتماد خود در صحن علنی مجلس شورای اسلامی، گفت: عده ای می‌گویند که اگر صنعت خودروسازی را کنار گذاشته و به واردات خودرو اقدام کنیم به نفع ما است، اما برعکس معتقدم این صنعت دارای ظرفیتی است که می‌تواند به افتخار ملی تبدیل شود. در همین راستا یک برنامه ۲ ساله برای صنعت خودرو تدوین شده که اجرایی شدن آن، تحول جدی در این صنعت به دنبال خواهد داشت و اوج آن سال ۱۴۰۴ خواهد بود.

وزیر صنعت، معدن و تجارت تاکید کرد: باید هم زمان به تقویت رقابت، اصلاح ساز و کارهای مدیریتی و اقتصادی و افزایش تولید در خودروسازی بپرداریم تا در این صنعت به توفیق برسیم.

وی ادامه‌داد: برنامه ما تولید ۱.۶ میلیون دستگاه خودرو در سال آینده است که در سال ۱۴۰۴ به سه میلیون دستگاه افزایش خواهد یافت و باید ۳۰ درصد آن معادل حدود یک میلیون دستگاه تا آن زمان، روانه بازارهای صادراتی شود.

بر این اساس رکورد تولید خودرو کشور مربوط به سال ۹۰ با تولید سالانه ۱.۶ میلیون دستگاه است و باید دید فاطمی امین می‌تواند این رکورد را جا به جا کند.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 0 =