کارشناس کشاورزی می گوید:‌ ریسک بالا در سودآوری از یک سو و فقدان برنامه ریزی لازم از سوی دیگر، باعث شده است که سرمایه گذاران رغبت چندانی به بخش کشاورزی نشان ندهند تا جایی که کشاورزان هم در سایر حوزه ها مانند بورس و رمزارز سرمایه گذاری می کنند.

کشاورزان در بورس و رمزارز سرمایه گذاری می کنند

محمد سلیمی در گفت و گو با کارآفرین نیوز، با تاکید بر اینکه سرمایه گذاران به دنبال سود هستند و سرمایه خود را به جایی می برند که سود مناسب و متناسب داشته باشند، ادامه داد: موضوع این است که اگر سرمایه گذار بخواهد در حوزه کشاورزی سرمایه گذاری کند باید حداقل پس از یک سال منتظر سود باشد در حالی که مشخص نیست محصول او ارزان شود یا گران، چون برنامه ریزی مناسبی وجود ندارد بطوریکه یک سال فلان محصول، به دلیل کشت زیاد، ارزان و سال بعد، به دلیل کشت کم، گران می شود یا برعکس.

این کارشناس کشاورزی دانشگاه فردوسی مشهد ، تحریم ها را هم مانعی برای توسعه کشاورزی دانست و گفت: تحریم ها موانعی برای دادوستد ایجاد کرده که دامن کشاورزی را نیز گرفته است تا جایی که الان محصول آلو در روستاهای نیشابور را به نام افغانستان به کشورهای حاشیه خلیج فارس صادر می کنند در صورتی که این آلو متعلق به ایران است و باید برند و نام ایران را داشته باشد، یا اینکه تاجران همین آلو را به پاکستان می برند و مجبورند به جای آن، برنج بیاورند.

سلیمی با اشاره به بازار مناسب کشورهای همسایه برای تولیدات ایران گفت:‌ جمعیت همسایه های ما به قدری است که اگر همه محصولات را صادر کنیم باز هم جا برای تولید محصولات کشاورزی وجود دارد اما به غیر از فقدان برنامه ریزی لازم، کم توجهی به کیفیت محصول باعث شده که خریداران محصولات ما بی میل شوند زیرا آنها محصولات ارگانیک یا محصولات با سم ریزی پایین را می خواهند.

وی اطلاعات علمی ضعیف کشاورزان یا مشاوره های اشتباه را نیز از دیگر مشکلاتی عنوان کرد که عدم رغبت سرمایه گذاران را با عدم توسعه یافتگی کشاورزی به هم آمیخته و گفت: سرمایه گذاران اگر بخواهند روی محصولات یک ساله سرمایه گذاری کنند به دلیل مشخص نبودن بازار سال آینده، ریسک نموده اند و اگر هم بخواهند بر روی محصولات چند ساله و باغات سرمایه گذاری نمایند باید سود خود را برای مدتی نادیده بگیرند که با تورم موجود همخوانی ندارد.

این کارشناس کشاورزی ادامه داد: برای اینکه سرمایه گذاران به حوزه کشاورزی ورود کنند باید نه تنها کشاورزی را علمی نمود و محصولات باکیفیت تولید کرد بلکه می بایست متناسب با سایر حوزه ها مانند خدمات یا سفته بازی و... در حوزه کشاورزی، سود نصیب سرمایه گذاران نمود یا اینکه ترکیب سود و ریسک، متناسب باشد زیرا هیچ سرمایه گذاری وارد حوزه ای که ریسک زیادی دارد ولی سود بالایی ندارد، نمی شود.

سلیمی، شرایط آب و هوایی را نیز از دیگر ریسک های کشاورزی برشمرد و گفت: حتی شرایط بارندگی و آب و هوا نیز تاثیر مستقیم در افزایش ریسک کشاورزی دارد که می تواند به کشاورزان یا سرمایه گذاران ضرر برساند.

وی به ورود سایر کشورها از جمله چین و افغانستان به تولید محصولات مشابه ایران اشاره کرد و ادامه داد: در حال حاضر چین، بزرگترین تولیدکننده عناب است و فرآوری آن را صادر می کند ، افغانستان هم پیاز زعفران ایرانی را برد و تولیدکننده زعفران و رقیب ما شده است که اگر کشت خشخاش در افغانستان ممنوع شود یقینا تولید زعفران را بیشتر خواهند کرد.

این کارشناس کشاورزی بر ضرورت توجه به امنیت غذایی تاکید کرد و گفت: با برنامه ریزی در حوزه کشاورزی می توان کشاورزی را جزو سرمایه گذاری های مناسب قرار داد تا سرمایه گذاران برای حضور در این حوزه رغبت پیدا کنند.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 6 =