رئیس اتاق بازرگانی تهران می‌گوید: با وجود اینکه حدود ۱۰۰ هزار میلیارد تومان یارانه ۴۲۰۰ تومانی برای مواد اولیه اقلام خوراکی در ۴ ماه ابتدایی سال پرداخت شده اما تورم آنها طبق گزارش مرکز آمار بیش از اقلام غیر خوراکی است که هیچ یارانه‌ای دریافت نکرده‌اند.

انتقاد پارلمان بخش خصوصی از تداوم ارز ترجیحی

 به گزارش کارآفرین نیوز، مسعود خوانساری امروز در بیست و پنجمین جلسه هیات نمایندگان اتاق بازرگانی تهران گفت: در ۴ ماهه اول امسال ۱۵ میلیارد دلار تخصیص ارز صورت گرفته که ۴.۶ میلیارد دلار آن ارز ۴۲۰۰ بوده است یعنی حدود ۱۰۰ هزار میلیارد تومان یارانه از این محل برای واردات اقلام اساسی، خوراکی و دارویی داده شده، اما براساس آمار مرکز آمار تورم خوراکی ها و آشامیدنی ها در ۵ ماهه ابتدای امسال ۵۸.۴ درصد بوده اما تورم اقلام غیرخوراکی که ارز ترجیحی استفاده نکرده اند ۳۶.۱ درصد بوده است. 

وی افزود: یعنی اگرچه ارز ترجیحی به واردات برخی اقلام داده شده اما تورم همان اقلام بالاتر از تورم اقلام غیرخوراکی بوده که ارز ترجیحی نگرفته است، بنابراین این آمار نشان می دهد که ارز ترجیحی بجز اینکه اقتصاد را تخریب کند و رانت و فساد در جامعه ایجاد کند هیچ اثر ویژه‌ای ندارد.

خوانساری اظهار داشت: تنها راه نجات کشور از رانت و فساد ارز تک نرخی است و کمک‌های دولت نیز به قشر نیازمند باید از طریق پرداخت یارانه‌های مستقیم باشد.

وی با اشاره به کسری بودجه اظهار داشت: کسری بودجه یکی از دلایل اصلی تورم است و خزانه داری کل کشور اعلام کرده است که در سه ماهه اول امسال عدم تخصیص بودجه در این سه ماه ۱۹۰ هزار میلیارد تومان بوده است و کسری بودجه داشته‌ایم که اگر به همین روال شرایط ادامه یابد قطعا مشکلاتی ایجاد می شود و به صورت فزاینده تورم افزایش می‌یابد، اما خوشبختانه رئیس سازمان برنامه و بودجه کشور اعلام کرده که به دنبال انجام اصلاحاتی در بودجه است .  

خوانساری اظهار داشت: بودجه امسال بسیار به صورت منبسط در دولت تصویب شد و در دولت هم متاسفانه به آن اضافه شد و بحث درآمدها در بودجه غیرشفاف و غیرعملی بود و لذا در این سه ماه نیز کسری بودجه بالایی را شاهد بوده ایم و طبیعتا این کسری از بانک مرکزی تامین شده است و به همین دلیل نیز پایه پولی افزایش یافته است، امیدواریم رئیس سازمان برنامه و بودجه راهکاری ارائه دهند که در ۶ ماه آینده کسری بودجه کاهش یابد تا با اقدامات لازم شاهد کاهش رشد تورم نیز باشیم.  تقاضای فعالان بخش خصوصی برای حذف ارز ترجیحی
 

در ماه جاری دو انجمن تولیدی نیز درخواست حذف دلار ۴۲۰۰ تومانی را از دولت داشته‌اند:

اعضای انجمن طیور و شماری از تشکل‌های زیرمجموعه آن، در نامه‌ای به رئیس‌جمهور خواستار حذف ارز ترجیحی برای واردات نهاده شده و در توصیف نتایج آن نوشته‌اند: «نه تنها باری از دوش تولیدکنندگان و مصرف‌کنندگان برنداشت، بلکه زمینه‌های انحراف، فساد و سوداگری را در تمام زیربخش‌های خصوصی و دولتی فراهم آورد. اعضای انجمن طیور ایران معتقدند یارانه را به جای واردات باید به تولیدکننده و مصرف‌کننده (دهک‌های آسیب‌پذیر) اختصاص داد تا پرونده قیمت‌گذاری دولتی و دستوری و ارز چندنرخی برای همیشه بسته شود. وجود رانت و فساد در واردات خوراک دام و طیور نه تنها کمکی به تنظیم بازار و حفظ قدرت خرید مردم نکرد، بلکه روز به روز بر آشفتگی بازار نهاده و مرغ هم اضافه شد».

انجمن تولیدکنندگان شیرخشک نوزاد نیز در نامه‌ای به رئیس سازمان غذا و دارو آمادگی خود را برای حذف ارز ترجیحی و جایگزینی ارز نیمایی اعلام کرده و آورده است: «پافشاری و اجبار دولت محترم به استفاده از ارز ترجیحی، نیازمند تأمین بهنگام و به اندازه ارز مورد نیاز برای همه اقلام مواد اولیه و ملزومات تولید است و در صورت نادیده گرفتن اثرات حذف بخشی از اولویت‌های ارزی برای مواد اولیه و ملزومات تولید، به طور طبیعی مشکلات فعلی نه تنها کاهش پیدا نمی‌کند، بلکه با ادامه این روند، شکاف موجود بین تولیدکننده و دولت را روز به روز بیشتر خواهد کرد».

تاریخچه تولد دلار ۴۲۰۰ تومانی 

روزهای ابتدایی سال ۹۷ بود که قیمت دلار با یک روند صعودی در حال فتح کانال ۶ هزار تومان بود. دولت دوازدهم برای اصلاح شرایط، قیمت هر دلار آمریکا برای حواله و اسکناس را ۴۲۰۰ تومان تعیین کرد و اعلام شد پس از این هر قیمت گذاری بیش از این غیر قانونی است. با گذشت چند ماه اما قیمت ارز در بازار آزاد روند صعودی شدیدتری به خود گرفت و رکوردهای جدیدی خلق کرد، این سیاست به هدف ابتدایی خود یعنی کنترل قیمت ارز نرسید اما با گذشت زمان هدف دیگری یعنی کنترل قیمت کالاهای وابسته به واردات برای آن ترسیم و تخصیص ارز ترجیحی ادامه پیدا کرد.  

البته بخش خصوصی و گروهی از کارشناسان بر این باورند که در زمینه کنترل قیمت کالاهایی که وابسته به واردات هستند و به آنها ارز ترجیحی تخصیص پیدا کرده است هم این سیاست شکسته خورده است.  

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 4 =