وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی با ابراز اینکه تلاش می‌کنیم بستر مناسب برای تحقق ایجاد یک‌میلیون شغل در سال را فراهم کنیم، گفت: با شناختی که از وزیر اقتصاد دارم نگاه این وزارتخانه نیز به سمت تخصیص منابع مناسب و وثائق آسان برای کسب‌وکارهای کوچک و متوسط است.

تلاش دولت سیزدهم برای ایجاد سالانه یک میلیون شغل

حجت الله عبدالملکی سه‌شنبه شب با حضور در یک برنامه زنده تلویزیونی با عنوان "از حقوق کارگران و برنامه‌های اشتغال تا مشکلات صندوق‌های بازنشستگی" به تشریح برنامه‌های وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی در دولت سیزدهم پرداخت.

وی در آغاز با بیان اینکه وزارت‌ تعاون، کار و رفاه اجتماعی وزارتخانه ای بزرگ است و یکی از بزرگ‌ترین کارهای آن موضوع اشتغال است، گفت: ما نام این وزارتخانه را وزارت مردم گذاشتیم زیرا فقط در بخش تامین اجتماعی آن بیش از ۴۲ میلیون نفر بیمه شده حضور دارند و در بخش بازنشستگی کشوری بیش از ۲ میلیون نفر تحت پوشش هستند.

عبدالملکی، شرکت‌ها و کارخانجات این وزارتخانه مانند صندوق بازنشستگی، سازمان تأمین اجتماعی را متعلق به مردم دانست و ادامه داد: تاکنون این شرکت‌ها خوب مدیریت نشده است که تلاش می‌کنیم تیم مدیریتی بسیار قویی برای اداره این بخش‌ها به کار بگیریم. باید با تعارض منافع در همه بخش‌های دولت مبارزه شود؛ بنابراین به معاونان و رؤسای صندوق‌های این وزارتخانه گفته ام باید کمیته مقررات زدایی و تمرکززدایی و کمیته مبارزه با فساد و رفع تضاد منافع تشکیل دهند.

 تلاش برای ایجاد یک میلیون شغل

وی گفت: با توجه به اینکه مسئولیت هماهنگی و دبیری شورای عالی اشتغال به وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی سپرده شده است و این وزارتخانه مسئول پیگیری موضوع اشتغال و هماهنگی میان دیگر دستگاه هاست، تلاش می‌کنیم بستر مناسب برای تحقق ایجاد یک میلیون شغل در سال را فراهم کنیم.

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی افزود: قرارگاه فرماندهی اشتغال را با حضور دستگاه‌های عضو شورای عالی اشتغال و دیگر نهادها و تشکل‌های مردمی ایجاد می‌کنیم که زمینه تسهیل و نظارت بر روند اشتغالزایی فراهم شود.

عبدالملکی با بیان اینکه برای ایجاد اشتغال و پایداری آن باید زنجیره ارزش شکل بگیرد، افزود: اگر سیستم بانکی و نظام تأمین مالی همراه این زنجیره نشود، موضوع اشتغال با مشکل اساسی روبرو خواهد شد.

وزارت اقتصاد با ما همراه است

 وی گفت: با شناختی که از وزیر اقتصاد دارم نگاه این وزارتخانه نیز به سمت تخصیص منابع مناسب و وثائق آسان برای کسب و کارهای کوچک و متوسط است.

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی بیان کرد: در گذشته، کارخانه‌های بزرگ منابع بانکی را می‌بلعیدند و کسب و کارهای کوچک نمی‌توانستند از این منابع استفاده کنند که در دنیا این موضوع بالعکس است. "تأمین مواد اولیه"، "سرمایه"، "بازار فروش و آموزش"، حلقه‌های زنجیره اشتغال است که هر کدام شکل نگیرد شغل ایجاد نمی‌شود.

حمایت از کارگر و کارفرما با مهار تورم و بهبود فضای کسب و کار   

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی گفت: سعی می‌کنیم ارتباط عادلانه‌ای بین کارگر و کارفرما برقرار کنیم و در همین راستا دو محور مهار تورم و بهبود فضای کسب و کار را پیگیری می‌کنیم.

 عبدالملکی افزود: مسئول تنظیم روابط کار، وزارتخانه تعاون، کار و رفاه اجتماعی است؛ در کشور حدود ۱۳میلیون کارگر و صدها هزار کارفرما که بار اقتصاد کشور را به دوش دارند مشغول به فعالیت هستند.

وی ادامه داد: همیشه تلاش بر این بوده که یک حد عادلانه‌ای از دستمزد و حقوق در نظر گرفته شود به طوری که هم رفاه کارگران تامین شود و هم کارفرما متضرر نشود؛ بخش قابل ملاحظه‌ای از هزینه‌های کارفرما، حقوق و دستمزد پرداختی است.

 عبدالملکی گفت: کارگران ما نگران کارفرماها هستند که این یک فرهنگ خوب کارگری است، چون معتقدند اگر کارگاه تعطیل شود من هم امکان اشتغال ندارم پس تشکل‌های کارگری از ما درخواست دارند که به کارفرماها کمک کنیم.

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی، کمک به کارفرما توسط این وزارتخانه را بهبود فضای کسب و کار عنوان کرد و افزود: اینجا تعامل بین دستگاهی و وزارتخانه‌ای اهمیت پیدا می‌کند؛ وزارتخانه های اقتصاد، صمت و مابقی دستگاه‌های دیگر برنامه‌ای جدی برای مانع زدایی از مسیر تولید دارند، موضوع ضابطه زدایی در وزارت اقتصاد در هفته‌های آینده فعال خواهد شد که بخش زیادی از هزینه‌های اضافی کارفرما را کم می‌کند و سودآوری آن‌ها را بالا می‌برد؛ اگر این اتفاق بیفتد ما می‌توانیم از کارفرما درخواست کنیم با توجه به بهبود فضای کسب و کار به کارگران رسیدگی بهتری داشته باشند.

به سند تعاون توجهی نشده است 

وی درباره بخش تعاون گفت: بخش تعاون مظلوم واقع شده است؛ یعنی در جریان ادغام سه وزارتخانه، بخش تعاون از قرار گرفتن در کنار حوزه‌های رفاه و کار بهره‌مند نشد کما اینکه می‌توانست منتفع شود، چون ظرفیت‌های بسیار بالایی در حوزه کار و رفاه وجود دارد که می‌تواند به بخش تعاون کمک کند.

عبدالملکی بیان کرد: ما یک سند توسعه تعاون داریم که در سال ۹۲تصویب شد، ولی متاسفانه در هشت سال گذشته به این سند توجه نشد و بنا داریم این سند که نیازمند اصلاحاتی است را با جدیت پیگیری کنیم.

سامانه پایگاه رفاهی ایرانیان از کارهای خوب دولت قبل 

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی درباره سامانه پایگاه رفاهی ایرانیان هم افزود: این سامانه جزو کارهای خوبی است که در دولت گذشته شروع شد و در ارتباط با تحلیل وضع رفاهی خانوارها و دهک بندی آن‌ها خوب پیش رفت، اما هنوز کامل نیست.

وی ادامه داد: فکر می‌کنم در این دولت بتوانیم پایگاه داده رفاهی ایرانیان را تکمیل کنیم و اگر این کار در سه سال گذشته انجام می‌شد مثلاً در ارتباط با موضوع کرونا کارآمدتر عمل می‌کردیم.

عبدالملکی درباره اجرای هدفمندی یارانه ها گفت: این برنامه به صورت کامل اجرا نشد، چون اطلاعات رفاهی مردم را نداشتیم. ‌هدفمند کردن یارانه یعنی افرادی نباید یارانه بگیرند، افرادی کمتر و افرادی هم بیشتر دریافت کنند که عمده این اتفاق معطل بانک جامع اطلاعات رفاهی است، ولی اینکه چقدر می‌شود یارانه‌ها را افزایش داد طبیعتاً وابسته به تغییر منابع دولتی و منابع سازمان هدفمندی یارانه‌ها است. ما این جهت گیری را داریم تا افرادی که نیازمندتر هستند و مشکلات بیشتری دارند یارانه بشتری بگیرند.

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی درباره زمان بندی برای تکمیل این سامانه‌ها هم افزود: این سامانه‌ها همیشه در حال کامل‌تر شدن هستند؛ البته سامانه داده رفاهی ایرانیان در حال حاضر کاربرد دارد؛ مثلا کمیته امداد امام خمینی (ره) زمانی که بنا دارد خانواده‌های بیشتری را تحت حمایت قرار دهد به این سامانه مراجعه می‌کند.

وی ادامه داد: با برنامه ریزی‌های انجام شده بنا داریم در طول یکسال، سامانه داده رفاهی ایرانیان را به یک بلوغ برسانیم تا بتوانیم بیشتر سیاست گذاری‌ها و برنامه ریزی‌های را با اطمینان بالای ۹۶درصد مبتنی بر این سامانه انجام دهیم.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 1 =