ضریب جینی از ۰.۳۹۹۲ در سال ۹۸ به ۰.۴۰۰۶ در سال ۹۹ رسیده، به بیان ساده‌تر نابرابری درآمدی ایرانیان در سال ۹۹ نسبت به سال ۹۸ افزایش یافته است.

تشدید اختلاف طبقاتی و نابرابری درآمد

به گزارش کارآفرین نیوز، مرکز آمار در تازه‌ترین گزارش خود به بررسی ضریب جینی در کشور پرداخت که براساس آن، فاصله طبقاتی به نفع ثروتمندان افزایش یافته و به بیان دیگر در سال ۹۹ ثروتمندان، ثروتمندتر و فقرا نیز فقیرتر شده‌اند.

همچنین سهم ۲۰ درصد افراد فقیر جمعیت ایران از درآمد کل در سال ۹۹ تنها ۵.۸ درصد بوده و این در حالیست که سهم۲۰ درصد ثروتمند جامعه از کل درآمد بالغ بر ۴۷ درصد برآورد شده است. با وجود اینکه ضریب جینی در سال ۹۹ نسبت به سال ۹۸ افزایش یافته است اما هنوز به سطح ضریب جینی در سال ۹۷ نرسیده است. همچنین بررسی ها نشان می دهد شدت نابرابری درآمدی در مناطق شهری ایران نسبت به نابرابری در مناطق روستایی بیشتر است.

ضریب جینی عددی است بین صفر و یک که برای سنجش نابرابری درآمدی و مطلوبیت توزیع درآمد از آن استفاده می شود. این ضریب هرچه به صفر نزدیک تر باشد نابرابری درآمدی کمتر و هرچه به یک نزدیک تر باشد وضعیت توزیع درآمد در جامعه نامطلوب تر است.

با این حساب هنوز که هنوز است رکورد پایین‌ترین میزان ضریب جینی در سال‌های پس از انقلاب برای دولت دهم در سال ۹۲ با عدد ۰/۳۶۴۹۶ باقی می‌ماند. کارشناسان پرداخت یارانه و شروع هدفمندی یارانه‌ها را در آذرماه سال ۸۹ از اصلی‌ترین دلایل ثبت این رکورد می‌دانند. ناگفته نماند با شروع قانون هدفمندی ضریب جینی روندی نزولی به خود گرفت.  

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 3 =