نمایندگان مجلس شورای اسلامی بر این باورند که راه حمایت همزمان از تولید داخلی و معیشت مردم به گونه‌ای که باعث افزایش تورم و نقدینگی نشود، صدور و اعطا کارت‌های اعتباری است.

کارت‌های اعتباری، یارانه‌ای به تولید و معیشت

به گزارش پژوهشکده پولی و بانکی بانک مرکزی، رحیم زارع در رابطه با تخصیص کارت‌های اعتباری به مردم گفت: هر چقدر پول نقد در جامعه کمتر شود و این اعتبارات موجود در مسیر تولیدات ملی صرف شود اقدامی مثبت است.

عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس شورای اسلامی گفت: با تخصیص این کارت‌ها به مردم با زنجیره تامین اعتبار موافق هستم، زیرا این کارت‌ها به عنوان یک نوع تسهیلات به حساب می‌آیند و مردم می‌توانند از این تسهیلات استفاده کنند تا مشکلاتشان را حل کنند.

زارع با بیان اینکه اقدام موثر دیگری که اتفاق افتاده است جایگزینی اعتبار به جای پول است، بیان کرد: این اتفاق یک فرهنگ بسیار درست است، زیرا هر روز ۳ هزار میلیارد تومان به نقدینگی کشور اضافه می‌شود و پول نقد هر چقدر کمتر شود بهتر است.

وی تصریح کرد: امروزه در دنیا کارت‌های اعتباری حرف اول را می‌زنند و مردم با این کارت‌ها خرید انجام می‌دهند و پول نقد در نقل و انتقالات مردم دنیا دیگر جایی ندارد و در کشور ما نیز می‌توانیم با تخصیص این کارت‌ها کمکی به تولید داخلی داشته باشیم و مردم بتوانند کالای داخلی را خریداری کنند.

کارت اعتباری جایگزین کالابرگ شود

همچنین در روزهای اخیر عضو دیگری از کمیسیون برنامه و بودجه مجلس نیز پیشنهاد بهره گیری از کارت‌های اعتباری را مطرح کرده بود، جعفر قادری در این باره گفته بود: نکته مثبت طرح تبدیل پول نقد به اعتبار، هدایت اعتبار در مسیر درست چرخه مصرف و استفاده از آن در جهت تامین کالای اولیه برای تولید و مصرف است.

نماینده مردم شیراز در مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: مشخص شدن مسیر این اعتبار می‌تواند به تولید کمک کرده و با ایجاد منافع مالی همانند یارانه تولید فرض شود. که دولت با این اقدام هم در عمل یارانه‌ای به تولیدکننده می‌دهد و هم باعث می‌شود امکان تامین کالا با هزینه مالی بسیار کمتر برای مردم فراهم شود.

جعفر قادری بیان کرد: دولت به جای سبک قدیمی و منسوخ شده کالا برگ که منجر به انحراف محل تخصیص و مصرف اعتبار و یارانه می شد، با ارائه کارت اعتباری به شیوه نوین و مبتنی بر زنجیره تامین علاوه بر مزایای مالی در سطح اقتصاد کلان برای تولید کننده و مصرف کننده، می تواند زنجیره ای از فروشگاه ها را در شبکه وارد کرده و قدرت انتخاب بالایی از کالاها را در اختیار مصرف کنندگان قرار دهد. و از سوی دیگر با انتقال اعتبار در زنجیره تامین نسبت به تامین مالی صحیح و هدایت شده تولید کنندگان کالای ایرانی اقدام نماید.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
9 + 8 =