۱۰ شهریور ۱۴۰۰ - ۱۴:۱۸

روند مثبت بازار سرمایه در چند روز اخیر در این هفته متوقف و بورس با نوسانات فراوانی همراه بود به‌گونه‌ای که در ابتدا و انتهای هفته صعودی و در سایر روزها سرخ‌پوش شد.

هفته پرنوسان بورس

به گزارش کارآفرین نیوز، در معاملات امروز (چهارشنبه، ۱۰ شهریور) بورس تهران ، شاخص کل بورس با افزایش ۲۴ هزار و ۵۲۱ واحدی نسبت به روز سه‌شنبه به رقم یک میلیون و ۵۲۰ هزار واحد صعود کرد.

شاخص هم وزن با رشد ۸ هزار و ۴۸۲ واحدی در سطح ۴۵۵ هزار و ۳۷۵ واحدی ایستاد.

همچنین ارزش معاملات کل بازار سهام به رقم ۱۹ هزار و ۹۲۴ میلیارد تومان رسید که نسبت به روز ‌سه‌شنبه ۴ درصد افزایش یافته است. از طرفی ارزش معاملات خرد نیز با افت ۲۲ درصدی نسبت به روز کاری قبل به رقم ۱۰ هزار و ۹۲۲ میلیارد تومان رسید.

شاخص کل فرا بورس نیز ۴۴۸ واحد بالا آمد و در سطح ۲۲ هزار و ۴۰۹ واحد قرار گرفت.

بورس در هفته دوم شهریور

هفته دوم شهریور ماه همراه با نوسانات بورس همراه بود. در اولین روز هفته شاخص کل بورس با رشد ۲۵ هزار واحدی همراه بود اما پس از آن روند نزولی در پیش گرفت و کانال یک میلیون و ۵۰۰ هزار واحد را از دست داد اما در نهایت در آخرین روز هفته سرانجام از روند نزولی خارج شد و با رشد ۲۴۵۲۱ واحدی توانست این کانال را پس بگیرد و در سطح ۱ میلیون و ۵۲۰ هزار و ۶۸۶ واحد قرار گرفت.

هفته پرنوسان بورس

در روز دوشنبه بورس با یک ریزش شدید همراه بود و ۴۹ هزار و ۴۰۹ واحد افت داشت. همچنین در طی این هفته در مجموع بورس ۵۵ هزار و ۳۹ واحد افت داشت و افت ۳ درصد را تجربه کرد.

تاریخ شاخص کل میزان تغییر
۱۴۰۰/۰۶/۰۶ ۱۵۷۵۷۶۲ --
۱۴۰۰/۰۶/۰۷ ۱۵۷۳۴۰۶ ۲۳۵۶-
۱۴۰۰/۰۶/۰۸ ۱۵۲۳۹۷۷ ۴۹۴۲۹-
۱۴۰۰/۰۶/۰۹ ۱۴۹۶۸۹۳ ۲۷۰۸۴-
۱۴۰۰/۰۶/۱۰ ۱۵۲۰۶۸۶ ۲۴۵۲۱
کل هفته منفی ۳ درصد ۵۵۰۳۹

شاخص کل هم‌وزن نیز مانند شاخص کل بورس هفته پرنوسانی را تجربه کرد. شاخص کل هم وزن در روز ابتدایی هفته با صعود همراه بود و توانست از کانال ۴۵۰ هزار واحد عبور کند اما در روز دوشنبه و سه‌شنبه روند نزولی داشت و کانال ۴۵۰ هزار واحد را از دست داد. بااین‌حال در آخرین روز کاری بورس در هفته دوم شهریور توانست با صعود ۸۴۸۲ واحدی این کانال را مجدداً فتح و در سطح ۴۵۵ هزار و ۳۷۵ واحد قرار گرفت.

هفته پرنوسان بورس

شاخص کل هم وزن نیز در این هفته روند ریزشی داشت و در مجموع ۱۲ هزار و ۱۳۲ واحد کاهش داشت. درواقع شاخص کل هم وزن با افت ۲.۵ درصد همراه بوده است.

بورس در ماه های آینده

بر اساس اظهارنظر کارشناسان، رشد نقدینگی در ماه‌های اخیر و رکود بازارهای موازی انگیزه خریداران سهام را بیشتر کرده است.

همچنین تحلیل‌ها حکایت از این دارد  درصورتی‌ که بورس از کانال یک میلیون و ۶۰۰ هزار واحد عبور کند به سمت فتح کانال‌های سال ۱۳۹۹ حرکت می‌کند. البته این امر به دلیل شرایط اقتصادی کشور و انتظارت تورمی بوده که ریسک سرمایه‌گذاری را کاهش داده است .

از سوی دیگر با وجود ریزش بازار در سه روز هفته اما آمار صف‌های خریدوفروش نشان می‌دهد که در میان سرمایه‌گذاران ترسی مبنی بر ریزش بازار وجود نداشته است همچنین با وجود اینکه تعداد صف‌های فروش از تعداد صف خرید بیشتر بوده است اما ارزش صف‌های خرید بالاتر از صف‌های فروش بوده است.

در پایان معاملات آخرین روز هفته (چهارشنبه ۱۰ شهریور) ارزش صف‌های خرید نسبت به پایان روز کاری گذشته ۷۶ درصد رشد کرد و در رقم هزار و ۲۰۷ میلیارد تومان ایستاد. ارزش صف‌های فروش نیز ۸۳ درصد کاهش یافت و ۴۲ میلیارد تومان شد، که همین امر نشان‌دهنده کم‌رمق بودن صف‌های فروش است.

همچنین نباید انتظار داشت بازار با شدت زیاد صعود کند و قرارگرفتن بازار در مدار صعود نیازمند اصلاح است. در واقع اگر بازار به‌صورت مداوم صعودی باشد، فرصتی برای خرید بین سهام‌داران ایجاد نخواهد شد و فقط در زمان اصلاح بازار بوده که سهام‌داران تمایل به خرید با قیمت‌های پایین‌تر خواهند داشت.

از طرفی ازآنجایی‌که در بازارهای موازی مالیات بر عایدی سرمایه اعمال خواهد شد، در نتیجه سرمایه‌گذاری به سمت این بازار حرکت خواهند کرد، در واقع بازار سرمایه سپر تورمی خواهد بود. 

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 7 =