ایندرا کریشنا نویی کارآفرین دورگه آمریکایی هندی، مدیرعامل و رئیس هیات‌مدیره پپسی‌کو، یکی از بزرگ‌ترین کمپانی‌های نوشیدنی جهان، پنج سال پیاپی قدرتمندترین زن جهان شناخته شد.

هندی‌تباری که پنج سال پیاپی قدرتمندترین زن جهان شد

به گزارش کارآفرین نیوز، در طول تاریخ بشر همواره افرادی بوده‌اند که ایده‌های فوق‌العاده در ذهن خود داشته‌اند، با این‌وجود فقط تعداد اندکی از این افراد با پشتکار، انگیزه و اعتمادبه‌نفس خود توانسته‌اند، ایده‌های خود را محقق ساخته و به موفقیت بزرگی دست یابند.

در سلسله گزارشات «موفق‌ترین زنان کارآفرین جهان» از بانوانی خواهیم گفت که با گام‌های کوچک مسیر زندگی خود را آغاز کرده‌اند و سپس با اراده قوی در مسیر موفقیت گام برداشتند. کارهای بزرگی که در خبرگزاری‌های متعدد منعکس و اصول حرفه‌ای زندگی و مدیریت آنها سرفصل دوره‌های آموزشی گردید. کارآفرینانی که الگویی برای همه مردم به‌خصوص بانوان جهان شدند.

ایندرا نویی (Indra Nooyi) متولد سال ۱۹۵۵ هندوستان است. پدری او هندی‌تبار و کارمند بانک بود و به همین علت زمان کودکی و نوجوانی خود را در این کشور گذراند. او در مدرسه عالی آنجلو هند دوران راهنمایی را سپری کرد و سپس در کالج مسیحی Madras Christian در رشته‌های ریاضی، فیزیک و شیمی تحصیل کرد. وی توانست در سال ۱۹۷۴ از این کالج که در کلکته بود فارغ‌التحصیل شود.

ایندرا نویی، هندی‌تباری که پنج سال پیاپی قدرتمندترین زن جهان شد

او از همان دوران مدرسه، فردی تیزهوش بود و به سبب هوش بالا و علاقه به ریاضیات در مقطع لیسانس در رشته ریاضیات و فیزیک تحصیل کرد و سپس توانست در سال ۱۹۷۸ در رشته MBA مدرک کارشناسی ارشد خود را از یکی از دانشکده‌های برتر مدیریت هندوستان دریافت کند.

وی از همان دوران کودکی با دیگران تفاوت داشت و از سنت‌های جامعه پیروی نمی‌کرد. نواختن گیتار و عضویت در تیم کریکت از جمله فعالیت هایی بود که در جامعه هند در میان دختران رواج نداشت.

شروع فعالیت او با شرکت نساجی Mettur Beardsell بود. این کمپانی یک شرکت انگلیسی دارای شعب متعدد در هندوستان بود.

ایندرا نویی، هندی‌تباری که پنج سال پیاپی قدرتمندترین زن جهان شد

پس از آن ایندرا به شرکت Johnson & Johnson به‌ عنوان مدیر محصول پیوست. او در این شرکت وظیفه معرفی محصولات بهداشتی Stayfree به مردم هند را عهده‌دار بود. ایندرا با بازاریابی مستقیم در مدارس و دانشگاه‌ها معرفی این محصول را به بانوان جوان مدیریت کرد. در واقع  از آنجایی‌ که در هندوستان تبلیغ محصولات بهداشتی بانوان ممنوع بود و شرکت قصد داشت در بازار این کشور ورود کند، ایندرا از این روش استفاده کرد.

با تجربه کاری در هندوستان ایندرا نویی دریافت که این کشور برای او کوچک بوده و قادر نخواهد بود پیشرفت خاصی کند لذا به آمریکا، کشور  مادری خود مهاجرت کرد.

او پس از مهاجرت به ایالات متحده تحصیلات خود را مجدد آغاز کرد و در سال ۱۹۸۰ توانست مدرک کارشناسی مدیریت خود را از دانشگاه ییل (Yale) دریافت کند. پس از آن به‌عنوان مدیریت پروژه‌های استراتژی بین‌المللی به گروه مشاوران بوستون (BCG) ملحق شد و ۶ سال در این شرکت حضور داشت.

ایندرا نویی در سال ۱۹۸۶ به‌عنوان مدیر ارشد اجرایی در تیم توسعه شرکت موتورولا منصوب شد. عملکرد عالی او سبب شد دو سال بعد در این شرکت به‌عنوان معاون و مدیر برنامه‌ریزی و استراتژیک شرکت شود.

در سال ۱۹۹۰ از سوی شرکت Asea Brown Boveri به وی سمت معاون ارشد و مدیر بازاریابی استراتژیک شرکت پیشنهاد شد و وی فعالیت خود را در این شرکت آغاز کرد. او در این شغل ۱۵ کسب‌وکار مختلف را در یک عمل ادغام کرد. هنوز مدت طولانی از فعالیت ایندرا در این شرکت نگذشته بود که به‌واسطه عملکرد عالی او موقعیت‌های شغلی مختلف در کمپانی‌های بزرگ جهانی به او چند پیشنهاد شد که از آن جمله می‌توان به شرکت جنرال الکتریک و کمپانی پپسی کو اشاره کرد.

در سال ۱۹۹۴ ایندرا نویی پیشنهاد مدیرعامل پپسی کو (PepsiCo) را پذیرفت و به‌عنوان معاون ارشد استراتژی و توسعه شرکت پپسی کو شد.

ایندرا نویی، هندی‌تباری که پنج سال پیاپی قدرتمندترین زن جهان شد

شرکت پپسی کو در آن دوره مالک رستوران‌های زنجیره‌ای KFC، Pizza Hut و Taco Bell بود و این مدیر هندی‌تبار نقش مهمی در واگذاری این رستوران در سال ۱۹۹۷ ایفا کرد. نویی فهمیده بود که ذائقه غذایی مردم تغییر کرده است لذا بر توسعه فعالیت‌های پپسی کو در زمینه وعده‌های سالم غذایی تاکید داشت.

پپسی کو به سبب عقیده ایندرا، شرکت Tropicana را خریداری و با شرکت Quaker Oats ادغام کرد. این سرمایه‌گذاری برای پپسی کو سود بسیار زیادی داشت.

اقدامات تحسین‌برانگیز او سبب شد که در سال ۲۰۰۰ به سمت مدیر ارشد مالی شرکت منصوب شود. سرانجام با بازنشستگی اسیو ریموند در سال ۲۰۰۶، ایندرا نویی به‌عنوان پنجمین مدیرعامل تاریخ پپسی کو معرفی شد.

با مدیریت ایندرا میزان فروش کمپانی پپسی کو ۷۲ درصد افزایش یافت به‌گونه‌ای که میزان فروش سالانه در سال ۲۰۰۷ به ۶.۵ میلیارد دلار رسید همچنین وی در سال ۲۰۰۹ توانست به‌عنوان مدیرعامل سال لقب گیرد.

ایندرا در سال ۲۰۰۷ و ۲۰۰۸ از طرف مجله تایمز در بین ۱۰۰ فرد تأثیرگذار جهان معرفی شد.

ایندرا در سال ۲۰۱۹ از شرکت پپسی کو بازنشسته شد و در همین سال به‌عنوان یکی از اعضای هیات مدیره آمازون نیز منصوب شد. عملکرد عالی او باعث شد در مدت مدیریت چندین ساله او، فروش شرکت ۸۰ درصد افزایش یابد. همچنین او به مدت ۱۲ سال مدیرعاملی پپسی را برعهده داشت این در حالی بوده که متوسط زمان مدیرعاملی در این شرکت ۷ سال بوده است.

علاوه بر این، ایندرا به‌عنوان یکی از اعضای هیات مدیره مجمع جهانی اقتصاد، کمیته نجات بین‌الملل، انجمن کاتالیست و مرکز هنرهای نمایشی لینکلن خدمت می‌کند.

او همواره در لیست ۱۰۰ زن قدرتمند جهان که از سوی FORBES منتشر می‌شود قرار داشته است. وی در سال ۲۰۱۷ به‌عنوان یازدهمین زن قدرتمند جهان از سوی مجله FORBES معرفی شد، همچنین از سوی همین مجله در سال ۲۰۲۱ ایندرا به‌عنوان نودو یکمین زن خودساخته آمریکا معرفی شد.

همچنین مجله Fortune، از سال ۲۰۰۶ وی را برای پنج سال پیاپی قدرتمندترین زن دنیا در زمینه کسب‌وکار معرفی کرده است. او در سال ۲۰۱۵ از سوی همین مجله به‌عنوان دومین زن قدرتمند جهان معرفی شد.

در سال ۲۰۲۰ خالص ارزش دارایی ایندرا نویی ۲۹۰ میلیون دلار عنوان شد. او در حال حاضر در گرینویچ انگلستان به همراه همسر هندی و دو دختر خود زندگی می‌کند.

ایندرا نویی، هندی‌تباری که پنج سال پیاپی قدرتمندترین زن جهان شد

درس‌های طلایی از ایندرا نویی

هر انسان موفقی در ابتدا باید چه در زندگی و چه در کار، خودش باشد

مهم آن است که از شکست‌ها ناامید نشوید و دست از تلاش بر ندارید.

من از کسی نمی‌خواهم کاری را انجام دهد که من خود آن را انجام نمی‌دهم.

در انتهای روز، فراموش نکنید که شما یک فرد هستید، فراموش نکنید که شما یک مادر هستید، فراموش نکنید که شما یک زن هستید، فراموش نکنید که شما یک دختر هستید

فاصله بین شماره یک و شماره دو همیشه ثابت است. اگر می‌خواهید سازمان را بهبود ببخشید، باید خودتان را ارتقا دهید. این درس بزرگی است. اگر من خودم را بهبود ندهم و سازمان را بلند نکنم، نمی‌توانم انتظار داشته باشم که سازمان پیشرفت کند، زیرا این فاصله ثابت است.

فقط به‌خاطر اینکه مدیرعامل هستید، فکر نکنید تمام مجموعه تحت تملک شماست. شما باید پیوسته یادگیری، طرز فکر و نحوه برخورد خود با سازمان را بهبود ببخشید.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
7 + 3 =