چین در سال ۲۰۲۰ در پالایش نفت خام از آمریکا پیشی گرفت و عنوان بزرگترین پالایشگر نفت جهان را به خود اختصاص داد.

چین بزرگترین پالایشگر نفت جهان شد

به گزارش کارآفرین نیوز به نقل از اویل پرایس، تاثیر همه‌گیری ویروس کرونا بر تقاضای نفت و در پی آن تولید و صادرات منطقه‌ای آن، چین توانست به بزرگترین پالایشگر نفت خام در سال ۲۰۲۰ تبدیل شود و از آمریکا پیشی گیرد.

داده‌های اداره اطلاعات انرژی آمریکا نشان داد که چین در بیشتر سال ۲۰۲۰ نفت خام بیشتری نسبت به آمریکا پالایش کرده است.

در حالی که آمریکا در سال ۲۰۲۰ آسیب بسیاری از کاهش تقاضای نفت، متحمل و این مسئله سبب کاهش فعالیت‌های نفتی این کشور شد، چین از این تغییرهای بین‌المللی سود برد. بر خلاف آمریکا، دولت چین با سقوط قیمت نفت، پالایشگران این کشور را به افزایش تولید تشویق کرد.

چین اکنون در حال ساخت چهار پالایشگاه بزرگ دیگر است و انتظار می‌رود بیشتر، مواد اولیه تولید پلاستیک مثل اتیلن و پروپیلن تولید کند.

در حالی که احتمال دارد آمریکا تا پایان ۲۰۲۱ دوباره از چین پیشی گیرد، اما برآورد بلندمدت تقاضا نشان می‌دهد این اتفاق بسیار گذرا خواهد بود زیرا تقاضای نفت در سراسر آسیا رو به افزایش است.

چین در ماه نوامبر سال گذشته میلادی حدود یک میلیون و ۲۰۰ هزار بشکه در روز نفت خام پالایش می‌کرد.

چین تنها کشور آسیایی نیست که در فعالیت‌های پالایشی سرمایه‌گذاری می‌کند. هند هم چند هفته پیش اعلام کردکه قصد دارد تا ماه سپتامبر ۲۰۲۴، ۴ میلیارد و ۵۰۰ میلیون دلار برای توسعه پالایشگاه پانیپات سرمایه‌گذاری کند، به این ترتیب ظرفیت این پالایشگاه تا ۵۰۰ هزار بشکه در روز افزایش می‌یابد.

منبع: ایلنا

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
8 + 9 =