در آستانه راه اندازی بورس پکن، واهمه ها از ورود رقیب جدید برای دو بورس بزرگ در هنگ کنگ و چاینکست در شنزن چین شدت می گیرد.

جرقه آتش جنگ بورس ها در چین

به گزارش کارآفرین نیوز، رییس جمهوری  چین ۳ اوت ۲۰۲۱ (جمعه ۱۲ شهریور) در سخنرانی ویدئویی خود در مراسم افتتاحیه نمایشگاه بین المللی تجارت خدمات چین، با اعلام خبر راه اندازی بورس پکن، این اقدام را محرکی برای تقویت نوآوری و تأمین سرمایه بهتر برای بنگاه های کوچک و متوسط (SMEs) دانست.

وی ادامه داد:  بورس پکن، نخستین پلتفرم ارائه خدمات به کسب و کارهای نوآورانه خواهد بود. این سخنان شی جین پینگ، تردیدها در مورد آینده بازار سهام "چاینکست" را افزایش می دهد. چاینکست (ChiNext)؛  از مهمترین بازارهای سهام برای استارتاپ هاست.

 راک جین (Rock jin)؛ اقتصاددان چینی و مدیر اجرایی شرکت مشاوران سرمایه گذاری PopEton‌ معتقد است که اساس بورس پکن مشابه بورس شانگهای و شنزن است و در صورت موفقیت می تواند به تقابل سه جانبه بازارهای سهام چین منجر شود:  گرچه هنوز ابهامات بسیاری در مورد موفقیت صدرصدی بورس تازه تأسیس وجود دارد، به ویژه در پکن که هنوز فرهنگ صحیح بورسی حاکم نیست.

 راه اندازی بورس پکن بخشی از اصلاحات ساختاری شرکت فرابورس چین اعلام شده است. شرکت فرابورس چین (NEEQ) به دلیل عضویت بیش از ۸ هزار و ۱۸۷  شرکت، بزرگترین بازار مالی از نظر تعداد اعضا در دنیاست.

کاهش شاخص بورس اوراق بهادار هنگ کنگ و چاینکست

 تاکنون رییس جمهوری  و  اعضای کمیسیون تنظیم مقررات علم و فناوری چین (CSRC)  هیچ کدام در مورد پذیرش و حضور شرکت های بین المللی در بورس پکن سخن نگفته اند.

مقامات شرکت جفریس؛ غول حوزه مالی و از برترین شرکت های استخراج طلا در جهان اعلام کرده اند: موافقت یا عدم موافقت با لیست شدن شرکت های بین المللی در بورس پکن، بر حجم پذیرش شرکت ها در بورس اوراق بهادار هنگ کنگ نیز تأثیر فراوان دارد. 

جرقه آتش جنگ بورس ها در چین

روز جمعه "هانگ سنگ" (شاخص بورس هنگ کنگ)؛ کاهش ۲ درصدی و شاخص بورس چاینکست شنزن نیز کاهش ۱.۶ درصدی را تجربه کردند.

شرکت مورگان استنلی (بانک و شرکت چند ملیتی خدمات مالی مستقر در آمریکا) در یادداشتی، این اصلاحات بازار سرمایه را پیشرفتی در مسیر آینده خواند زیرا از نظر این شرکت موجب تقویت سیستم چندلایه بازار سرمایه و افزایش میزان سرمایه گذاری های مستقیم می شود .این بانک همچنین اعلام کرد نهایی شدن مکانیسم ثبت نام عرضه های اولیه در بورس پکن،  راه را برای گسترش لیست شرکت ها هموار خواهد کرد.

به تازگی، چاینکست و بازار تکنولوژی- محور"استار" شانگهای، به رویکرد عرضه اولیه در بازار سهام آمریکا توجه جدی نشان داده اند.

دولت چین، بورس پکن را تلاشی خلاقانه برای هدایت پول‌های خانگی به سمت بازار سهام در جهت بهبود اقتصاد و کاهش اتکا به سیستم وام بانکی می داند.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 10 =