برخلاف عملکرد کم رونق بیت کوین در سپتامبر(شهریور) سالهای گذشته، در صورت تداوم روند پرشتاب کنونی معاملات ماه جاری ، این رمزارز پیشرو می تواند مسیر خود را از سایر رقبا جدا کند.

آیا بیت کوین روند قیمتی تکرار شونده خود را می شکند

به گزارش کارآفرین نیوز ،‌ بیش از ۱۰ روز، ( تا ۵ سپتامبر) بیت کوین برای شکستن مقاومت ۵۰۰۰۰ دلاری تقلا می کرد. گرچه روز ۲ سپتامبر ۲۰۲۱ (جمعه ۱۱ شهریور)، این پیشگام بازار با عبور کوتاه مدت از سد روانی قیمتی، موج مثبت به بازار رمزارز فرستاد. پس از آن، توکن از شاخص مذکور پایین آمد و در محدوده ۴۹۰۰۰ دلار معامله شد و بار دیگر در۳ سپتامبر ۲۰۲۱ (۱۲ شهریور)، توانست به سطح روز قبل بازگردد.  

از آنجا که بیت کوین اغلب از یک الگوی چرخشی و تکرارشونده پیروی می کند، نگاهی به سابقه معاملات می تواند روند قیمتی ماهانه سپتامبر را آشکار کند که به نوبه خود برای پیش بینی روند ماه آینده بسیار مفید خواهد بود.

 از نظر تاریخی، سپتامبر همیشه یکی از ماه‌های کم رونق معاملات بیت کوین بوده است. نگاهی گذرا به قیمت ماهانه از سال ۲۰۱۳ نشان می دهد این توکن در ۸ سال گذشته، دو بار در سال های ۲۰۱۵ و ۲۰۱۶ از الگوی تکرارشونده همیشگی تبعیت نکرده است. البته در همان مقاطع زمانی هم میزان رشد حدود ۶ درصد بوده است که تقریبا" رشد چشمگیری محسوب نمی شود.

پیت هامیستون؛ مدیر تحقیقات صرافی Kraken در گفت و گویی با کوین تلگراف در مورد روند قیمتی در سپتامبر امسال اعلام کرد:

سپتامبر، بدترین ماه معاملات بیت کوین است.  سه هفته گذشته نیز در محدوده ۵۰۰۰۰ دلار درجا زده است.    

از آنجا که شکست خط روند فعلی و رد شدن از این مقاومت مهم روانی، حرکت پرشتاب تری در معاملات می طلبد، باید علاقه سرمایه گذاران فعال، احیا و بازجذب شود".

 در۵ سال گذشته بیت کوین، ۴ بار در ماه‌های سپتامبر ریزش داشت که به غمبارترین دوران بیت کوین معروف شد. در تاریخ  ۸ فوریه ۲۰۲۱ (۲۰ بهمن)، ایلان ماسک؛ مدیرعامل شرکت تسلا اعلام کرد این شرکت ۱.۵ میلیارد دلار بیت کوین خریده است و پرداخت از طریق بیت کوین را می پذیرد. فقط چند روز پس از اعلان این خبر، بیت کوین توانست  از مرز ۵۰ هزار دلار عبور کند. در روزهای آغازین سپتامبر ۲۰۲۱ نیز، بیت کوین توانست سد مقاومتی ۵۰ هزار دلار را بشکند که می تواند نشانه خوبی باشد.

حونین نصیر؛ روزنامه نگار حوزه کریپتو و تحلیلگر ارشد تیم تحقیقات صرافی چینی OKEx (دومین صرافی رمز ارز از لحاظ حجم در دنیاست که در سال ۲۰۱۴ در چین تأسیس شد) در گفت‌و گویی با کوین تلگراف توضیح می دهد:

"به نظر می رسد تقلای بیت کوین زیر محدوده ۵۰ هزار دلار که این روزها شاهد آن هستیم، نبرد بزرگ گاوهای (bulls) بازار است که باید پیش از ورود قطعی به محدوده ۶۰ هزار دلار، در آن پیروز شوند. احتمالا" ورود به این محدوده بسیار سریع‌تر از حرکت رفت و برگشتی بین ۴۰ و ۵۰ هزار دلار خواهد بود. "


مدل S2F و پیش بینی برگشت کمتر  مدل S2F یکی از دقیق ترین مدل های آماری کمّی است که تلاش می کند با ارزیابی دقیق میزان تزریق دارایی به گردش معاملات در یک مقطع زمانی خاص، قیمت بیت کوین را پیش بینی کند. براساس پیش بینی این مدل، قیمت بیت کوین از مرز ۱۰۰ هزار دلار خواهد گذشت و تا ۱۰۵ هزار دلار در رفت و برگشت خواهد بود.

گرچه روند قیمتی بیت کوین در انتهای ماه جولای ۲۰۲۱ (تیر-مرداد)، براساس تخمین ها پیش نرفت اما این اولین بار نیست که شاهد انحراف قیمت بیت کوین از پیش بینی ها هستیم. یک بار دیگر نیز در واپسین روزهای اکتبر ۲۰۱۸ (آبان ۱۳۹۷) بر خلاف پیش بینی ها حرکت کرد و تا ژوئن ۲۰۱۹ (خرداد ۱۳۹۸) در یک دوره ۷ ماهه، روند معکوس به ثبت رساند.

نصیر همچنین با مقایسه قیمت بازار و مدل S2F تشریح می کند: "عدم تطابق پیش بینی ها و روند، این بار ۳ ماه به طول انجامیده است. با توجه به رفتارهای احساسی اخیر و فاندامنتال های طولانی مدت، امکان رسیدن به ۱۰۰ هزار دلار تا انتهای دسامبر امسال (دی)  وجود دارد، به ویژه در ماههای اکتبر و نوامبر (مهر و آبان) که همیشه ماه های خوبی برای بیت کوین بوده اند و احتمال رسیدن به ۱۰۰ هزار دلار بدون هیچ گونه اصلاحی وجود دارد. "

گرچه S2F در پیش بینی قیمت بیت کوین بسیار دقیق عمل کرده است، اما آنچه که باید به آن توجه ویژه مبذول داشت این است که تمام شاخص های تکنیکال، محدودیت ها و استثنائاتی نیز دارند. هامیستون می گوید: " ورود به کانال ۱۰۰ هزار دلاری نیازمند ورودی قابل توجه سرمایه است. گرچه با توجه به وضعیت بازار، بعید است سرمایه گذاران به سمت آلت کوین هایی مانند اتریوم، کاردانو یا سولانا بروند اما باز هم نمی توان با قطعیت سخن گفت".

حرکات پرشتاب آلت کوین‌ ها  

در حالی که بیت کوین به آرامی به سمت ۵۰ هزار دلار حرکت می کند و در حقیقت تلاش می کند تا فعلا" این محدوده را حفظ کند، آلت کوین هایی مانند اتریوم (ETH)، کاردانو (ADA) و سولانا (SOL) در هفته های گذشته حرکت پرشتابی داشته اند.

براساس آمار سایت کوین مارکت کپ، در هفته معاملاتی منتهی به ۴ سپتامبر (۱۳ شهریور)، بیت کوین افزایش ۶.۴ درصدی داشته در حالی که سولانا ۷۳.۸، اتریوم ۲۶.۵۷ و آدا کاردانو ۱۵.۹۷ درصد در مدت زمان مشابه رشد داشته اند. سولانا و آدا بیشترین قیمت خود را از ابتدای عرضه تا کنون ثبت کرده اند.

جهش قیمتی آلت کوین ها، شاخص دامیننس بیت کوین (BTCD: شاخص سلطه بیت کوین در بازار) را تا زمان نگارش این خبر به ۴۱.۴۵ درصد رساند که در ژوئن ۲۰۱۸ (خرداد ۱۳۹۷) نیز در همین سطح قرار داشت. جانی لیو؛ مدیرعامل صرافی رمز ارز Kucoin می گوید:

"اینکه اتریوم و سایر آلت کوین ها چگونه برای جذب سرمایه های جدیدبا بیت کوین رقابت خواهند کرد و معامله گران باسابقه  بازار چگونه رفتار خواهند کرد بسیار اهمیت دارد". پذیرش انبوه کریپتوها بدون رونق آلت کوین ها قابل دسترس  نیست. بسیاری از فعالان بازارعقیده دارند  سطح قیمتی کنونی، وابسته به ارزش آلت کوین هاست که تمایل به افزایش چندبرابری دارد".

به طورمثال، قیمت سولانا بیش از ۱۰۰ برابر از ابتدای سال رشد داشته است. در خوش بینانه ترین حالت، مدل S۲F برای بیت کوین پیش بینی می کند که تا پایان سال به ۱۰۰ هزار دلار (فقط ۳ برابر قیمت توکن در ابتدای سال) برسد. این تفاوت فاحش در مدت زمان مشابه، سرمایه گذاران را به سمت آلت کوین ها ترغیب می کند.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 2 =