معاون فنی گمرک از ترخیص ۱۰ میلیون تن کالای اساسی از گمرکات کشور در ۵ ماهه ابتدای سال ۱۴۰۰ خبر داد که نسبت به مدت مشابه سال ۹۹، از نظر وزن ۱۷ درصد و از نظر ارزش ۶۸ درصد افزایش داشته است.

روند ترخیص کالاهای اساسی از گمرکات افزایشی شد

به گزارش کارآفرین نیوز، مهرداد جمال ارونقی با اشاره به اینکه کالاهای ترخیص شده مشمول ارز ترجیحی به ارزش ۵.۵ میلیارد دلار بوده است، گفت: ترخیص و خروج کالاهای اساسی، سرعت گرفته و میزان حمل کالاهای اساسی از گمرکات نیز به ۱۰۰ هزار تن رسیده است.

وی به تخلیه حدود ۴ میلیون تن کالای اساسی مشمول ارز ترجیحی شامل گندم، ذرت، جو، کنجالۀ سویا، روغن خام و دانه‌های روغنی اشاره و عنوان کرد: همچنین ۱۶ فروند کشتی حاوی ۲۵۴ هزار تن کالای اساسی در حال تخلیه است و ۳۰ فروند کشتی حاوی بیش از ۱.۵ میلیون تن کالای اساسی، منتظر در لنگرگاه هستند تا اجازه تخلیه کالای آنها صادر شود.

یکی از انتقادات تجار در مورد واردات و همچنین مشکلات ایجادشده در تامین کالای مورد نیاز بازار، این بود که زمان ترخیص کالاها طولانی است، اخیرا رییس جمهور و معاون اول ریاست جمهوری دستور دادند که به قید فوریت وضعیت کالاهای اساسی رسوبی در بنادر و گمرکات کشور توسط وزارت جهاد کشاورزی احصاء و بانک مرکزی، پس از اعلام وزیر مربوطه ، نسبت به تأمین ارز ترجیحی کالاهای اساسی از جمله نهاده‌های دامی اقدام کند.

 سال گذشته، گمرک ادعای بانک مرکزی مبنی بر اینکه صاحبان کالا عمداً کالاهای خود را ترخیص نمی‌کنند، رد کرده بود.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
7 + 7 =