کارشناس صنعت خودرو گفت: سهیم کردن خریداران در بخشی از قیمت خودرو از سوی شورای رقابت کار غلطی است و به ضرر خودروساز و به نفع سرمایه گذار است.

سهیم شدن مشتری در قیمت به ضرر خودروساز است

امیرحسن کاکایی در گفت‌وگو با کارآفرین نیوز، در خصوص مصوبه اخیر شورای رقابت که در آن خریداران در بخشی از قیمت خودرو سهیم می شوند، اظهار کرد: شورای رقابت حق دخالت در قیمت گذاری خودرو ندارد و وظیفه این شورا ایجاد رقابت در بازار است؛ تصویب چنین مصوباتی هم شاید در ظاهر به نفع خریداران باشد اما در اصل اینگونه نیست و مصرف کننده واقعی سود اندکی از آن می برد.

وی افزود: این شورا مدعی است با هدف جلوگیری از تضییع حقوق مصرف کنندگان طرح مذکور را به تصویب رسانده و این در حالی است که اجرای آن، فقط به زیان خودروسازان و نفع سرمایه گذاران (افرادی که خودرو را به قیمت کارخانه خریداری می کنند و بعد در بازار آزاد با قیمت بیشتری به فروش می رسانند)،  است.

شورای رقابت به خودروسازان ضرر نزند

این کارشناس صنعت خودرو گفت: چنین مصوباتی از سوی شورای رقابت، کار غلطی است و بهتر است این شورا به دنبال راه حل های بهتری برای حمایت از مصرف کنندگان بگردد نه اینکه با اجرایی کردن مصوبه مذکور به خودروسازان ضرر برساند.

سهیم شدن مشتری در قیمت به ضرر خودروساز است

وی با بیان اینکه اغلب افرادی که در قرعه کشی های خودروسازان شرکت می کنند سرمایه گذار هستند، ادامه داد: طبق بررسی هایی که طی دو سال گذشته از سوی شرکت های خودروسازی صورت گرفته، بیش از ۵۰ درصد خودروهای خریداری شده از این طریق بعد از گذشت یکسال از تحویل حتی یک بار هم برای بازدید دوره ای به تعمیرگاه ها مراجعه نکردند. از طرفی، خودروهایی که در پارکینگ های خریداران نگهداری می شوند بعد مدتی در بازار به فروش می رسند و این در حالی است که مصرف کننده واقعی باید هزینه گزافی برای خرید خودرو در بازار آزاد بپردازد.

کاکایی تصریح کرد: از شورای رقابت انتظار می رود جای تصویب طرح های این چنینی، از دخالت های خود در قیمت گذاری و سهیم کردن خریداران در بخشی از قیمت خودرو بکاهد و به مسئله رقابتی شدن بازار توجه کند.

شورای رقابت در راستای حفظ حقوق مصرف کنندگان

پیش‌تر، حجت الاسلام محمد باقری بنابی عضو ناظر مجلس شورای اسلامی در شورای رقابت در این باره اظهار کرد: طبق مصوبه اخیر شورا، خریدار بر اساس مبلغی که به عنوان پیش پرداخت به خودروساز پرداخت می کند، در قیمت تمام شده سهیم می شود و افزایش قیمت پایانی شامل این سهم نمی شود
حجت الاسلام  باقری تصریح کرد: این مصوبه در راستای حمایت از مصرف کنندگان و حفظ حقوق آنان در شورا به تایید رسیده و به نفع خریداران است.

سهیم شدن مشتری در قیمت به ضرر خودروساز استوی خاطرنشان کرد: بر اساس این مصوبه، خریداران به ازای مبلغی که بابت پیش پرداخت به خودروسازان پرداخت می کنند در قیمت تمام شده خودرو سهیم می شوند و خودروسازان موظف می شوند تاثیر تورم در سهم پرداخت شده را در قیمت پایانی (در زمان تحویل) محاسبه نکنند.

اعضای شورای رقابت در جلسه ۴۷۳ شورای رقابت که ۱۱ مردادماه ۱۴۰۰ برگزار شد، در رابطه با نحوه پیش ‌فروش خودرو توسط خودروسازان، به استناد ماده ۵۸ قانون اجرای سیاست‌ های کلی اصل ۴۴ قانون اساسی با اکثریت آراء مقرر کردند: خودروهایی که به صورت انحصاری از سوی این شورا شامل قیمت ‌گذاری هستند، در زمان پیش فروش خودرو سهمی از قیمت خودرو که پیش ‌پرداخت آن انجام شده مشمول هیچ‌گونه تورم احتمالی نخواهد شد و فقط بقیه سهم باقی‌مانده مشمول تورم احتمالی خواهد بود.

بر مبنای این مصوبه شورای رقابت، خودروسازان در خصوص خودروهایی که قیمت آن تعیین نشده حق پیش فروش نخواهند داشت.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 3 =