میزان خرید تضمینی گندم در ۴ ماه نخست امسال نسبت به مدت مشابه سال گذشته از نظر ارزش ۵۵.۸ درصد افزایش یافت و به ۲۰ هزار و ۶۲۶ میلیارد تومان رسید و از نظر وزن نیز ۳۴.۶ درصد کاهش داشت.

رشد ۵۵ درصدی ارزش خرید تضمینی گندم

به گزارش کارآفرین نیوز؛ آمارهای وزارت صنعت، معدن و تجارت حاکی است که شرکت بازرگانی دولتی ایران در چهار ماه نخست امسال، چهار میلیون و ۸۹ هزار تن گندم به ارزش ۲۰ هزار و ۶۲۶ میلیارد تومان خریداری کرده است.

بر اساس این آمارها، در مدت مشابه سال گذشته ۶ میلیون و ۲۴۸ هزار تن گندم به ارزش ۱۵ هزار و ۷۷۴ میلیارد تومان خریداری شده بود که اگرچه خرید تضمینی گندم در سال ۱۴۰۰ از رشد ۵۵.۸ درصدی در ارزش حکایت دارد اما ۳۴.۶ درصد در وزن کاهش دارد.

شرکت بازرگانی دولتی ایران در این مدت همچنین اقدام به خرید ۱۲۶ هزار تن انواع دانه‌های روغنی از جمله کلزا، سویا، گلرنگ و آفتابگردان به ارزش ۹۹۴ میلیارد تومان کرده است که نشان از کاهش ۵۱.۷ درصدی در وزن و ۱۵.۳ درصدی در ارزش نسبت به سال گذشته دارد.

رشد ارزش گندم خریداری شده به دلیل افزایش قیمت گندم است که در سال جاری هر کیلوگرم گندم با قیمت ۵ هزار تومان خریداری می‌شود که نسبت به سال گذشته دو برابر شده است.  

خرید تضمینی گندم برای سال ۱۴۰۱ به ازای هر کیلوگرم ۷۵۰۰ تومان تعیین شده است.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
9 + 4 =