هر چند روابط تجاری ایران و افغانستان با افزایش درگیری های داخلی این کشور متوقف شده بود اما اکنون شاهد فعالیت محدود تجار ایرانی در مرزهای مشترک هستیم.

سایه ناامنی بر سر مراودات تجاری ایران و افغانستان

به گزارش کارآفرین نیوز، بیش از یک قرن است که ایران و افغانستان به واسطه مرز، زبان و فرهنگ مشترک روابط اقتصادی، سیاسی، فرهنگی و... دارند و همین مسئله در تبدیل ایران به بزرگترین صادرکننده افغانستان نقش داشته است.

با توجه به اینکه ایران سال هاست در صلح و آرامش انواع مصالح ساختمانی، محصولات فولادی، مواد غذایی و سوخت را به افغانستان صادر می کند، توانسته عنوان بزرگترین شریک تجاری این کشور را از آن خود کند.

مراودات تجاری ایران و افغانستان طی سال های اخیر رشد خوبی داشته و این در حالی است که این کشور همواره درگیر جنگ های داخلی و خارجی بوده اما این درگیری ها نتوانسته روابط تجاری دو کشور را قطع کند.

صادرات سالانه سه میلیارد دلار کالا به افغانستان

آمارها نشان می دهد، ایران سالانه سه میلیارد دلار کالا به افغانستان صادر می کند. طبق اعلام افغانستان، ارزش واردات این کشور در سال ۱۳۹۹ حدود ۷ میلیارد دلار بوده که ۴۴ درصد از این میزان به واردات محصولات ایرانی اختصاص داشته است. این ارقام حاکی از رشد دو برابری صادرات ایران به افغانستان در دوره ای پنج ساله است که با وجود تحریم های اقتصادی علیه ایران صورت گرفته است.

سایه ناامنی بر سر مراودات تجاری ایران و افغانستان

از سویی، ایران در فصل نخست سال ۱۴۰۰ توانسته ۵۷۰ میلیون دلار با وزن ۱۴۰۰ تن به افغانستان صادر کند. این عدد از نظر ارزش در قیاس با مدت مشابه سال ۱۳۹۹ افزایشی حدودا ۷۵ میلیون دلاری را نشان می‌ دهد اما از نظر وزنی صادرات ایران حدودا ۷۲ هزار تن کاهش یافته است.

سهم ایران از واردات افغانستان

در سال ۲۰۱۹ میلادی نیز ایران سهم ۱۸ درصدی از کل واردات افغانستان را به خود اختصاص داده و صدرنشین تامین کننده کالا در این کشور بوده و در رده‌های بعدی چین، پاکستان، هند، روسیه و امارات متحده عربی قرار گرفته ‌اند. در سال ۲۰۲۰ میلادی اما سهم ایران به ۱۷ درصد کاهش یافته و پاکستان پیشرفتی قابل توجه را به ثبت رسانده که برای صادرکنندگان ایرانی یک زنگ خطر مهم است.

ایران همچنین در سال ۲۰۱۹ میلادی، حدودا ۱۵ میلیون دلار کالا از افغانستان وارد کرده که دو درصد از کل صادرات این کشور به شمار می‌ رود. در سال ۲۰۲۰ میلادی اما میزان این واردات به هشت میلیون دلار کاهش یافته و سهم ایران از کل صادرات افغانستان به حدود یک درصد کاهش یافته که تراز تجاری مثبت قابل توجهی برای کشور به وجود آورده است.

اخلال در روند صادرات به افغانستان

با توجه به اینکه طی ماه های گذشته، درگیری های داخلی افغانستان (بین دولت و طالبان) شدت پیدا کرد و ناامنی هایی در نوارهای مرزی این کشور ایجاد شد، اواسط مردادماه سال جاری برای حفظ امنیت تجار ایرانی شاهد بسته شدن مرزهای ایران و افغانستان و توقف صادرات به این کشور بودیم.

سایه ناامنی بر سر مراودات تجاری ایران و افغانستان

با کاهش درگیری ها و قرار گرفتن طالبان در رأس قدرت، اواخر مردادماه بود که مرزهای تجاری مشترک ایران و افغانستان بازگشایی شدند و فعالیت تجار و صادرکنندگان ایرانی به صورت محدود از سر گرفته شد. سید روح الله لطیفی سخنگوی گمرک هم در همان بازه زمانی، ضمن اعلام این خبر اظهار کرد: با رسیدن فصل برداشت تره بار افزایش تبادل میان دو کشور را خواهیم داشت و با تغییرات اخیر در افغانستان نیز روند صعودی تبادل رخ می‌دهد و تجار این اطمینان را خواهند داشت که روند تجاری از مرز افزایش می ‌یابد.

وضعیت کنونی صادرات

به منظور اطلاع دقیق تر از وضعیت کنونی روابط تجاری ایران و افغانستان به گفت‌وگو با سیدحسین سلیمی رئیس اتاق مشترک ایران و افغانستان پرداختیم و او در این باره اظهار کرد: روابط تجاری ایران و افغانستان در حال حاضر برقرار است اما این تجارت به اندازه قبل از اوج گیری درگیری ها و پیش از قدرت گرفتن طالبان نیست.

سایه ناامنی بر سر مراودات تجاری ایران و افغانستان

وی گفت: با توجه به اینکه اختلالاتی در روابط تجاری ایران و افغانستان پیش آمده بود و در مقاطعی شاهد بسته شدن گمرکات در مرزهای مشترک دو کشور بودیم، افت صادرات داشتیم و اکنون هم به صورت محدود این روابط تجاری برقرار است. 

رئیس اتاق مشترک ایران و افغانستان خاطرنشان کرد: افغانستان همواره مقصد خوبی برای صادرکنندگان ایرانی بوده و امیدواریم با فراهم سازی شرایط باز هم شاهد رونق صادرات بین دو کشور باشیم؛ در حال حاضر صادرکنندگان ایرانی منتظر بهبود شرایط برای از سر گیری روابط تجاری با افغانستان هستند.

با اینکه افزایش درگیری ها در افغانستان، خسارات جانی و مالی بسیاری برای این کشور به همراه داشته اما تجار و صادرکنندگان ایرانی از این بابت صدمه ای ندیدند و با توقف صادرات امنیت آنان تامین شد. در حال حاضر هم با وجود از سر گیری روابط تجاری دو کشور، تجار ایرانی هنوز احساس ناامنی می کنند و نگران وضعیت بلاتکلیف صادرات هستند.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 0 =