وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات گفت: دولت سیزدهم به هیچ وجه به دنبال مسدود سازی فضای مجازی و کسب و کارها در شبکه های اجتماعی نیست اما معتقدیم این فضا باید نظام‌مند شود.

دولت سیزدهم به دنبال مسدودسازی فضای مجازی نیست

به گزارش کارآفرین نیوز،  عیسی زارع پور شب گذشته (دوشنبه) با حضور در یک برنامه تلویزیونی به تشریح برنامه‌های وزارت ارتباطات‌ و فناوری اطلاعات در دولت سیزدهم پرداخت.

وی در آغاز به اهمیت فضای مجازی در زمان کنونی اشاره کرد و با بیان اینکه هر تصمیمی در خصوص این فضا و فناوری اطلاعات روی اشتغال، امنیت و کسب و کار مردم اثر دارد، گفت: به طور مثال در دوران شیوع کرونا ما شاهد تعطیلی سینماها و تئاتر بودیم اما به واسطه فضای مجازی فرهنگ هرگز تعطیل نشد.

وزیر ارتباطات‌ و فناوری اطلاعات، افزود: توسعه شبکه ملی اطلاعات، دولت الکترونیک، اقتصاد دیجیتال، حوزه حمایت از کاربران، حوزه فضایی و ارتقاء حوزه پست و پست بانک از دیگر سرفصل‌های کاری ما است.

وی همچنین با بیان اینکه یکی از اولویت‌های دولت سیزدهم ،  شبکه ملی اطلاعات و حکمرانی فضای مجازی است، گفت: این فضا روابط دولت‌ها با مردم را تحت تاثیر قرار داده و اکنون عصر حاکمیت پلتفرم (سکو) هاست و برای همه کشورها مهم است که فلان پلتفرم چه تعداد کاربر و در چند کشور دارد.

دولت سیزدهم به دنبال مسدودسازی فضای مجازی نیست

زارع‌پور ادامه داد: اکنون حکمرانی از طریق پلتفرم‌های خدمات رسان و شبکه‌های اجتماعی است و اینکه چه چیزی را نصب کنیم یا نکنیم به حکمرانی مربوط می‌شود و در حال حاضر مشکل همه دنیا این است که با پلتفرم‌های جهانی چه کنیم و حتی در مورد مدیریت اینترنت نگرانی جهانی وجود دارد.

وی با بیان اینکه پیشرفت ما در لایه زیر ساخت خیلی خوب است، گفت: در مجلس قول دادم که ان شاءالله ما تکالیف خود را در همه لایه ها در افق سال ۱۴۰۴ انجام دهیم ولی این لایه زیر ساخت را ظرف دو سال آینده راه اندازی می کنیم.

وزیر ارتباطات‌ و فناوری اطلاعات تصریح کرد: قول می دهم که توسعه شبکه ملی اطلاعات به معنای قطع دسترسی شبکه جهانی نیست بلکه ما به دنبال فراهم کردن یک شبکه پرسرعت، با کیفیت و امن برای عموم مردم هستیم.

دولت سیزدهم به دنبال مسدودسازی فضای مجازی نیست

به گزارش کارافرین نیوز ، وزیر ارتباطات در هنگام دفاع از برنامه خود در جلسه رای اعتماد مجلس گفته بود:‌ در خصوص شبکه ملی اطلاعات که بیش از ۲۰ سال است می‌خواهیم آن را اجرا کنیم اما به دلایل مختلفی هنوز محقق نشده است چندین نکته حائز اهمیت می‌باشد. متاسفانه به غلط عده‌ای فکر می‌کنند با راه‌اندازی شبکه ملی اطلاعات دسترسی کاربران به شبکه جهانی اینترنت قطع می‌شود. بنده به عنوان یک متخصص عرض می‌کنم که شبکه ملی اطلاعات از افتخارات هر کشوری است و با راه‌اندازی آن دسترسی کاربران به شبکه جهانی قطع نخواهد شد. چرا باید وقتی یک پیغام را ارسال می‌کنیم بسته‌های اطلاعاتی ما از کشور خارج شود؟ از سوی دیگر هم باید هزینه‌ پهنای باند بین‌المللی را بپردازیم و هم امنیت ما به خطر می‌افتد. طبیعتا این امر منطقی نیست و بنده قول می‌دهم ظرف چهار سال آینده شبکه ملی اطلاعات را در طی زمان‌بندی معینی که از سوی شورای عالی فضای مجازی تعیین شده جهت پیشبرد امورات کشور راه‌اندازی کنم.

 

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 9 =