«شش کلاه تفکر اثر» ادوارد دوبونو»، Edvard de Bono مخاطب را در مسیری قرار می‌دهد که در لحظه، مسائل گوناگون را در نظر گرفته و در مدت زمان کوتاه درست‌ترین تصمیم را می گیرد.

شش کلاه تفکر؛ تکنیکی برای تفکر خلاق

به گزارش کارآفرین نیوز، بی‌تردید یکی از مؤثرترین روش‌ها برای رسیدن به موفقیت در زندگی و کسب‌وکار مطالعه کتب این حوزه است. مطالعه آثار حوزه موفقیت و کسب‌وکار سبب می‌شود  بسترهای ذهنی افراد گسترش یابد و در عین‌حال فردی که در مسیر کسب‌وکار گام برداشته است آزادانه فکر کرده و آرامش را در کار خود احساس کند.

با مطالعه بدون پرداخت هزینه بالا، تجربیات بزرگ‌ترین کارآفرینان و نویسندگان نصیب افراد می‌شود. کنترل استرس‌ها و کسب آرامش، تقویت حافظه و قدرت ذهن، تقویت مهارت‌های ارتباطی، مهارت‌افزایی، افزایش خلاقیت و ... همه از ثمرات مطالعه بوده است.

شش کلاه تفکر؛ تکنیکی برای تفکر خلاق

از طرفی اهمیت یادگیری بر کسی پوشیده نیست در واقع خواندن کتاب و یادگیری مطالب جدید تأثیر فراوانی در زندگی افراد دارد. نگاهی به زندگی افراد موفق نیز حکایت از این دارد که آنها همواره بخشی از زندگی خود را مشغول مطالعه بوده‌اند.

بیل گیتس (مالک مایکروسافت) هفته‌ای یک کتاب می‌خواند و مارک زاکربرگ (مالک فیس‌بوک) خود را ملزم می‌داند هر دوهفته یک‌بار کتابی را به اتمام برساند. وارن بافت (مدیرعامل شرکت برکشایر هاتاوی و ششمین فرد ثروتمند جهان)۸۰ درصد از زمان روزانه خود را مشغول مطالعه است و مارک کوبان (مدیر شرکت HDNET و سرمایه‌گذار حوزه کسب‌وکار) حداقل روزی سه ساعت مطالعه می‌کند. با این اوصاف می‌توان نتیجه گرفت همه‌ی ما به‌خصوص کارآفرینان و صاحبان کسب‌وکار باید به عادت‌های روزانه خود، مطالعه کردن را اضافه کنیم.

اگر به فکر این بوده که کسب‌وکار و تجارتی را برای خود راه‌اندازی کنید، به طور حتم باید توصیه‌هایی را مدنظر داشته باشید. در این زمینه شما قادر نخواهید بود بدون راهنمایی پیش روید. به همین علت در سلسله گزارشات «نگاهی به آثار مکتوب کارآفرینی و موفقیت» به معرفی کتب حوزه کسب‌وکار و موفقیت خواهیم پرداخت تا راهنمایی برای افرادی باشد که قصد دارند کسب‌وکار خود را آغاز کرده و یا آن را گسترش دهند.

شش کلاه تفکر،اثر ادوارد دوبونو

کتاب شش کلاه تفکر توسط ادوارد دوبونو نوشته شده و در ایران توسط چندین نفر ترجمه و به چاپ رسیده است. شش کلاه تفکر با فروش میلیونی به‌عنوان یکی از برترین کتاب‌ها در حوزه تفکر شناخته می‌شود.

ادوارد دوبونو که بیش از ۶۰ کتاب تألیف کرده با نظریات خود در خصوص تفکر، جهان را شگفت‌زده کرده است. به دلیل اینکه کتب ادوارد دوبونو به ۴۰ زبان مختلف دنیا ترجمه شده است، این کتاب‌ها به‌عنوان راهنمای مدیران تجاری، دانشجویان و دولت‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرد.

شش کلاه تفکر، تکنیکی ساده بر اساس حالات مختلف تفکر مغز انسان است. در این روش هوش، تجربه و اطلاعات افراد به سمت نتایج صحیح هدایت می‌شود.

شش کلاه تفکر؛ تکنیکی برای تفکر خلاق

در این تکنیک، شش کلاه به رنگ‌های سفید، آبی، قرمز، زرد، سیاه و سبز وجود دارد که هریک نماینده مفاهیم مشخصی هستند. کلاه آبی باید به تفکر کردن جمع، جهت دهد و برنامه‌ای مشخص را به سرانجام برساند. کلاه سفید فقط به اطلاعات ارائه می‌پردازد. افراد با کلاه قرمز احساسات و عواطف خود را بروز می‌دهند. کسی که کلاه‌سیاه به سر دارد، انتقادهایش را به شکل منطقی بیان می‌کند. استفاده از کلاه زرد به معنای توجه به جنبه‌های مثبت موضوع موردبحث است و کلاه سبز نماینده خلاقیت و فکرهای نو است.

کتاب با استفاده از این روش و بکار بردن آن در مثال‌های عینی زندگی واقعی، نشان می‌دهد که چطور می‌توان این روش را در تصمیمات تجاری و جلسات خلاقیت و یا استارتاپ های مبتکر به کار گرفت و نتایجی متفاوت‌تر از همیشه حاصل کرد.

در بخش مقدمه کتاب اشاره شده است:

در زندگی انسانی که اندیشه را در مرکز کانون و پدیده‌ها قرار می‌دهد، بن‌بست و شکست جایی ندارد. در پیچ‌وخم‌های زندگی، خود راهش را پیدا می‌کند. از طرفی مدیریت زمان از سوی چنین فردی جدی گرفته می‌شود و گذشته، حال و آینده برای او معنا پیدا می‌کند.

نویسنده برای درست اندیشیدن راه‌هایی ترسیم کرده است که در ادامه به آن پرداخته شده است.

اولین راه ،مشخص‌کردن خطاهای شناختی است. افکار منفی خود را بنویسید، بدین ترتیب می‌توانید نوع خطای شناختی خود را تعیین کنید. با این کار به‌آسانی و با دید مثبت و منطقی‌تری با موضوع برخورد خواهید کرد و در نتیجه می‌توانید در مورد آن موضوع درست فکر کنید.

بررسی کردن شواهد، دومین راه برای درست اندیشیدن است. به‌جای اینکه فکر کنید افکار منفی شما درست هستند، شواهد واقعی آن را بررسی کنید به تعبیری در مواجه با مسائل واقع‌بین باشید. تمرین واقع‌بینی بزرگ‌ترین گام برای اندیشه درست است.

شش کلاه تفکر؛ تکنیکی برای تفکر خلاق

سومین راه، روش معیار دوگانه است. به‌جای آنکه خود را با یک روش بی‌رحمانه محکوم و سرکوب کنید، به همان روش دلسوزانه‌ای که با دوستان خود در مورد مشکلات آنها گفت‌وگو می‌کنید، با خودتان صحبت کنید. هم زیستی مصالحه‌آمیز با خودتان و ذهنتان را فراموش نکنید.

تکنیک تجربه و عملی، چهارمین راه برای درست اندیشیدن است. برای بررسی اینکه افکار شما درست یا غلط هستند، آزمایشی را انجام دهید. به طور مثال اگر در طی یک رویداد هولناک، شما با ترس مواجهید که مبادا دچار حمله قلبی شده و از دنیا بروید، شما می‌توانید در همان لحظه آهسته بدوید و یا یک یا چند بار از پله‌ها بالا و پایین بروید. این کار به شما ثابت خواهد کرد قلب شما سالم و قوی است. به تعبیر بهتر تفکرات خود را تا جایی که زمان اجازه می‌دهد به‌صورت فردی تجربه کنید تا تردید را از میان بردارید.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 11 =