کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی مسئول بررسی دلایل موضوع دپوی سرم و شیرخشک در یکی از گمرکات کشور شد.

ورود مجلس به مسئله دپوی کالاهای فاسد شدنی در گمرک

به گزارش کار آفرین نیوز، زخم کهنه دپوی کالاهای اساسی در گمرکات این بار در مجلس شورای اسلامی و با تذکر یکی از نمایندگان عضو کمیسیون اصل ۹۰ سرباز کرد. از نیمه سال ۹۷ و پس از گذشت چند ماه از موضوع اجباری شدن ثبت تعهد ارزی هر چند ماه یک بار مسئولان گمرک در گفت‌وگو با رسانه‌ها خبر از رسوب چند میلیون تنی کالا در گمرکات کشور می‌دهند و این طور که پیداست قرار نیست این مشکل در تا آینده نزدیک حل شود.

مسئولان گمرک اصلی‌ترین دلیل این اتفاق را نارسایی و بروکراسی بانک مرکزی را در تایید منشاء ارز و ارائه اطلاعات مربوط به تعهد ارزی می‌دانند. البته سید احسان خاندوزی وزیر امور اقتصادی و دارایی در اولین خواسته خود بانک مرکزی را موکلف کرد اطلاعات مربوط ارز کالاهای ورودی را بر خط در اختیار گمرک بگذارد.

امروز نصرالله پژمانفر در نشست مجلس شورای اسلامی در تذکر شفاهی گفت: اخیراً از گمرکی بازدیدی انجام دادیم که در جریان آن با حجم انبوهی از سرم واردشده از کشور آلمان مواجه شدیم که از سال ۹۵ تاکنون در گمرک دپو شده است و در شرایطی که بیماران دیالیزی به این سرم‌ها محتاج هستند، برخی از آنها فاسد و برخی دیگر در حال فاسد شدن است.

وی ادامه داد: در شرایطی که والدین برای تأمین شیرخشک فرزندانشان از این داروخانه به آن داروخانه در جست‌وجو هستند، شیرخشک‌ها و برخی مواد غذایی و دارویی در گمرکات رسوب شده است، از این جهت به وزیر اقتصاد نیز متذکر شدم که باید برای کالاهای رسوب‌شده در گمرکات برنامه‌ریزی صورت گیرد تا سازمان اموال تملیکی با توجه به نیاز مردم و بازار، آنها را عرضه کند، اما متأسفانه به این موضوع توجهی نمی‌شود.

 این تذکر پژمانفر با واکنش محمدباقر قالیباف رئیس مجلس شورای اسلامی مواجه شد، و وی دستور داد هرچه زودتر کمیسیون اقتصادی این موضوع را بررسی کند و اظهار داشت: با توجه به توضیحات آقای پژمانفر، برای افکار عمومی توضیح می‌دهم که مثلاً این سرم‌ها از سال ۹۵ وارد شده است که طبیعتاً بخش خصوصی آن را وارد کرده است و ممکن است به‌هردلیلی در گمرکات مانده باشد، این برداشت ایجاد نشود که این کالاها در شرایط کرونایی توسط دولت وارد شده و در گمرک مانده است.

رئیس مجلس شورای اسلامی افزود: بسیاری از کالاها وارد می‌شوند که به‌دلایل مختلف در گمرک باقی می‌مانند و ممکن است برخی از آنها فاسدشدنی باشند.
این اولین بار است که در دولت جدید نمایندگان مجلس شورای اسلامی به موضوع مهم دپوی کالا در گمرکات کشور ورود می‌کنند.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 6 =